Sağlık 13 Eylül 2021 - 12:17:11

Salatalık Suyu Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Tarifi Nasıldır?

Salatalık Suyu Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Tarifi Nasıldır?

Salatalık suyu, salatalıktan elde edilen cilde ve vücudun farklı bölgelerine yardımı dokunan faydalı sudur.

Salatalık Suyu Faydaları Nelerdir?

Taze sıkılan sebze ve meyve sularının bir sürü yararı vardır. Salatalıktan elde edilen suda da önemli oranda mineral ve vitaminler vardır. Kabuğu ile beraber yüz gram salatalık yemek günlük c vitamini oranının yüzde beşini karşılar. Kalsiyumun yüzde ikisi, A vitamininin yüzde ikisi ve demirim yüzde ikisini karşılamaktadır. Salatalık suyu cildi pürüzsüz yapar. Cilt hem pürüzsüz görüntüye kavuşur hem de yumuşak hale gelir. Salatalık güneş yanığı, egzama, şişlik, akne ve sedef hastalığının tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Salatalık Suyu Nasıl Kullanılır?

Kozmetik kremlerin içerisinde salatalık özünün kullanıldığı bilinir. Cilde bir sürü çeşitli yararı bulunur. Bu yüzde suyu tüketilebilir veya dilimlenen salatalıklar yüze yerleştirilerek beş dakika bekletilebilir. Sülfür, silikon içeriklerinin olması saçların daha sağlık olması konusunda etkilidir. Fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum içerir. Bu sayede saçlar sağlıklı şekilde uzar. Gün içinde tüketilen yarım bardak salatalık suyu saçların güzel olmasına yardımcıdır. Diyet sürecinde salatalık tüketilebilir. Kalorisi oldukça düşük olduğu için açlığı bastırırken zayıflanabilir.

Salatalık Suyunun Yüze Faydaları Nelerdir?

  • Cildin nem oranını dengelediği için salatanın suyu kullanılabilir. Bu su cildi yumuşatır, pürüzsüz kalmasını sağlar.
  • Cildin üzerinde oluşan yaş ve çeşitli etkenlerin neden olduğu kırışıkların azalmasına ya da oluşmasını. Engellemektedir. Minik kırışıklıklar bu su sayesinde düzelme gösterebilmektedir.
  • Ciltte oluşan lekeleri giderir. Özellikle akne ve güneş lekeleri üzerinde güçlü bir etkisi bulunur. Cilt rengini koruyabilir, bu özelliklerin olması salatalığın sık tercih edilmesini sağlar.
Salatalık Suyu Nelere İyi Gelir?

Sivilcelerin giderilmesi için kullanılabilir. Cilt bağ dokusunu güçlü hale getirir. Bu yüzden cilt hem diri hem de sıkı görünür. Cildin dinlenmiş görünmesi için salatalık kullanılmalıdır. Gün içinde hava kirliliği, güneş ışınları gibi birbirinden farklı faktörler cilde zarar verir. Bakım yapılarak zararların onarılması mümkündür. Bakım ürünlerinin içinde veya bakım maskelerinde salatalığın faydalarından yararlanmak, cildi onarmak mümkündür. Gözlerin üst kısımlarına yerleştirildiği zaman göz bölgesindeki şişliklerin giderilmesine yardım eder ve yüzü diri hale getirir.

Salatalık Suyu Tarifi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Maskeyi yapmak için dört tatlı kaşığı yağsız yoğurt, bir tatlı kaşığı salatalık suyu ve yarım limon alınması gerekir. Salatalık ilk olarak robottan geçirilerek suyu süzülebilmektedir. Limon suyu da kabın içine sıkılır. Üstüne de salatalığın suyu, yoğurt ilave edilmektedir. Krep kıvamına gelinceye kadar karıştırılması gerekir. Göz etrafı haricinde yüz bölgesine sürülür, yirmi dakika kadar bekletilir. Sonrasında ise yüz bölgesi iyice yıkanır. Bu maske leke ve çillerin giderilmesi için kullanılabilir. Maskenin dermatolog onayında üç gün ara ile kullanılması tavsiye edilir. Salatalık suyu yapmak için ise robottan geçirilen salatalığın posa kısmı ve suyu ayrılır. Hazır hale getirilen su istenilen amaç için kullanılabilmektedir.

  • salatalık suyu
  • salatalık suyu tarifi
  • salatalık suyu faydaları
  • salatalık suyu kaç kalori
Yorumlar
Aslı özverir Salatalık suyu cilt toniği olarak kullanıldığında yüze iyi gelir mi? Bide zayıflamak için de kullanılıyor diye duymuştum. Kalorisi çok yüksek mi diye araştırdım ama düşük yazmışlar. Hem cildi için hem de zayıflamak için kullanmayı düşünüyorum. Yan etkisi olacağını çok zannetmiyorum. cevapla
yorum yaz
Maydanoz Limon Kürü Nasıl Yapılıyor? Adetliyken İçilirmi? Kullanıcı Yorumları