Sağlık 27 Aralık 2020 - 09:50:05

Karınca Yumurtasından Yoğurt Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Karınca Yumurtasından Yoğurt Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Karınca yumurtası; yağı elde edildiğinde istenmeyen tüylerden kurtulmak için oldukça etkili bir seçenektir. Yumurtaları, karınca yuvalarından toplamak mümkündür.

Karınca Yumurtasından Yoğurt Nasıl Yapılır?

Karınca yumurtasından yoğurt yapabilmek için öncelikle yumurtaların toplanacağı karınca yuvasını bulmak gerekir. Yoğurt için gerekli malzemeler şunlardır; 20-30 adet karınca yumurtası ve yoğurdu mayalamak için 1 çay bardağı süt. Sütün sıcaklığı, normal yoğurt hazırlanırken tercih edilen sıcaklıkla aynı olmalıdır. Karınca yumurtaları karınca yuvalarından toplanır. Toplanan yumurtalar sütün içerisine bırakılır. Sütün ağzı sıkıca kapatılarak üzerine bir havlu serilir ve 2 gün kadar mayalanması için beklenir. 2 günün ardından mayalanmış olur, yüzeye çıkan yumurtalar kaşık yardımıyla alınır. Altında oluşan yoğurtta süzülerek başka bir kaba alınır. Serin yerde muhafaza edilerek servis edilir.

Karınca Yumurtasından Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Yoğurt yoğurtla mayalandığı için herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de "ilk yoğurt nasıl mayalandı?"sorusudur. İlk yoğurt mayalama işlemi öncelerde karınca yumurtalarıyla yapılmıştır. Öncelikle yumurtaların toplanacağı karınca yuvası tespit edilmelidir. Ardından 1 çay bardağı sütün içerisine, toplanan karınca yumurtaları (20-30 adet) bırakılmalıdır. Sütün ağzı iyice kapatılarak karınca yumurtalarıyla bekletildiğinde 2 gün içerisinde mayalanma işlemi gerçekleşmiş olur. Yoğurdun ilk mayalanma olayının böyle gerçekleştiği söylenmektedir. Günümüzde yoğurt mayalamak kolay olduğu için karınca yumurtasıyla mayalanmasına gerek yoktur. Uzmanlar karınca yumurtasıyla yapılacak yoğurtların, yoğurt bakterilerini içerebileceğine dikkat çekmektedir.

Karınca Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Karınca yumurtasının en çok bilinen faydası, yağı kullanıldığı takdirde tüy azaltıcı etki göstermesidir. Karınca yumurtası yağı vücudun en hassas bölgelerinde de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Yüzde oluşan istenmeyen tüylerin giderilmesi için 1 şişe yağ yeterli gelmektedir. Yan etkisi bulunmayan karınca yumurtası yağının gösterdiği etkiyi gösteren başka bir yağ bulunmamaktadır. Tüylerin seyrelmesi için kullanılan bölgelerde tahrişe, kızarıklığa neden olursa sıkıntılı bölge dinlendirildiğinde kızarıklık kendiliğinden kaybolmaktadır. Karınca yumurtası yağı bebeklerde kullanılacaksa, yeni doğan döneminde 40 gün içerisinde kullanılması uygun görülmektedir. Yetişkinler de tüylü bölgedeki kıllar tekrar çıktığı zaman kullanabilirler. Kullanım sonrasında 15 gün kadar ara verdikten sonra tekrar başlamak daha uygundur.

Karınca Yumurtası Yağı Nasıl Kullanılır? Nerelerde Satılır?

İstenmeyen tüylerin giderilmesine yardımcı olan karınca yumurtası yağı sürülmeden önce, yağın sürüleceği bölge epilasyon, ağda ya da cımbızla tüylerden arındırılmalıdır. Tüylerin kökleri ile birlikte alınması gerekmektedir. Tüylerden arındırılan bölgeye karınca yağı masaj yardımıyla dairesel hareketlerle sürülür. Uygulamaya 5-10 dakika devam edilir. 4 gün boyunca uygulamaya devam edilir. Sonrasında 15 gün ara vermek gerekmektedir. Tüylerin alındığı bölgede tahriş, kızarıklık gibi durumlar oluştuğunda, bölge soğuk suyla yıkanmalıdır. Ve o bölgeye işlem yapılmamalıdır. Karınca yumurtası yağı kullanılmaya başladığında ilk aydan etki göstermeye başlamaktadır. 6 - 7 ay sonunda istenen sonuca ulaşılması umulur. Karınca yumurtasından yoğurt yapılabildiği gibi, yağıyla da düzenli kullanım sonucunda istenmeyen tüylerin giderilmesi sağlanmaktadır.

  • karınca yumurtasından yoğurt
  • karınca yumurtası ve yoğurdu
  • karınca yumurtası faydaları
Yorumlar
Narin Mercan Karınca yumurtasından yoğurt mayalanır mı yapılır mı diye merak ederken ama gerçekten böyle bir tarif olduğunu ve birçok kişinin uyguladığını öğrendim. Karınca yumurtasını nereden bulabilirim? Ben evde yoğurdu hep kendim mayalıyorum. cevapla
yorum yaz
Yeşil Yaprak Biti Nedir? Nasıl Temizlenir? Doğal İlaçlar ile Mücadelesi Nasıl Yapılır?