Deniz Süngerinden Ne Yapılır? Faydaları, Fiyatı ve Çeşitleri
Yaşam

Deniz Süngerinden Ne Yapılır? Faydaları, Fiyatı ve Çeşitleri

11 Nisan 2019 - 21:40:04

Farklı renklerde olabilen, su diplerinde ve kayalardan yaşayan deniz süngeri birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Deniz Süngeri Nedir? Neye Yarar?

Denizlerde yaşayan canlıların büyük bir kısmı insanlar için fayda göstermektedir. Deniz süngeri de bu canlılar arasında yer almaktadır. Deniz diplerinde yaşayan bu canlılar çok farklı renklerde olabilir. Parlak sarı renkte, turuncu, siyah ya da menekşe renginde oldukları görülmüştür. Canlı olarak nitelendirilen bu süngerlerin belirli bir şekilde olduğu söylenemez. Hakiki bir dokuları ya da organları da bulunmamaktadır. Duyuları, sinirleri ya da hareketlerini sağlayacak bir organları olmadığı için yapıştıkları zeminde kalırlar ve hayatlarına bu şekilde devam ederler. Hayvanlardan çok biti şeklini almış olan bir yapıdadırlar. Boyları son derece farklı olabilen deniz süngerleri genel olarak sıcak sularda yaşamına devam etmektedir.

Deniz Süngerinden Ne Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Deniz süngerleri genel olarak insanların temizlenmesinde kullanılan malzemelerden birisidir. Hem vücudun hem de etrafın temizliğinde bu ürünler kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra insan vücudu için de son derece faydalı olan ürünler arasında yer almaktadır. Ciltteki ölü hücrelerin atılmasında çok önemli görevler üstlenmektedir. Bunun yanı sıra akne ya da selülit tedavilerinde de kullanılmaktadır. Cilde ferahlık kazandıran deniz süngeri aynı zamanda insanların yaşlanmasını da engelleyici bir özellik göstermektedir. Deri altındaki kılcal damarlar üzerinde de etkili bir malzemedir.

Deniz Altı Süngerlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bulunan sünger çeşitleri incelendiğinde 5000'den fazla türünün olduğu görülmektedir. Bu türler incelendiğinde oldukça farklı canlılar insanların karşısına çıkmaktadır. Bu çeşitlerin %97'i tuzlu sularda yaşamaktadır. Bu canlıların boyutları çok büyük seviyelere gelebilirken çeşitliliği sağlayan en önemli etmenlerden birisi budur. Bazı süngerler ancak 7-8 insanın bir arada taşıyabileceği ağırlıklara ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra zehirli olanları da bulunmaktadır. Gözeneklerinin içerisinde çok küçük ve zehirli iğneleri bulunan deniz süngerleri yer almaktadır. Bu deniz süngerleri insan sağlığı için de tehdit oluşturduğundan insanların kullanırken bilinçli bir şekilde davranması gerekmektedir.

Denizde Yaşayan Sünger Fiyatı Ne Kadar?

Deniz süngerleri diğer birçok ürün gibi internet sitelerinden rahatlıkla satın alınabilmektedir. İnternet üzerinden satışa çıkış fiyatları değişkenlik gösterirken genelde 10 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat değişikliğinde süngerlerin yapısı çok büyük önem taşımaktadır. Bazı süngerlerin gözenek yapıları daha farklı olurken masajlarda ya da cilt üzerinde farklı şekillerde kullanımında avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca süngerlerin boyutları da fiyat üzerinde etkili olan etmenlerden birisidir. Daha büyük ebatlara sahip olan süngerler çok daha yüksek fiyat olabilmektedir. Kişilerin kullanım amaçlarına en uygun olan süngerleri satın alması bu aşama önem arz etmektedir. Denizde yaşayan en önemli canlılardan birisi olan deniz süngeri doğru kullanıldığı takdirde insan sağlığı için de çok önemli bir role bürünmektedir.

Yorumlar
Çiğdem Erimoğlu 11 Nisan 2019 - 21:50:04 Tatil yerlerinde daha önce deniz süngerlerinin satıldığını görmüştüm ama çok büyük değildi. Bazı insanlar bunlar lif olarak kullanıyormuş. Demek ki yumuşak oluyor. Ben daha önce hiç kullanmadım ama kullanım alanları oldukça çeşitli sanırım. Çok pahalı da gözükmüyor. Aktarlarda varmış.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: