Sağlık

Masala Çayı Tarifi Nedir? Yapımı, İçindekiler, Faydaları, Zararları

26 Kasım 2017 - 06:56:33
Masala çayı tarifi nedir? Yapımı, içindekiler, faydaları, zararları

Hint çayı anlamında kullanılan masala çayı tarifi ve ne olduğu ve faydalarıyla ilgili birçok bilgi bulmak mümkündür.

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu çayı çoğu kişi tarafından bitki olarak bilinir. Fakat bu çay Hindistan ülkesine özgü olan ve çeşitli baharat türlerinden hazırlanan, içinde süt ve çeşitli çayların kullanıldığı bir çay olarak tanımlanır. Hint çayı aynı zamanda diğer ismi ile masala ve chai olarak nitelendirilmektedir. Çoğu ülkede en çok tüketilen içecek kahve olmasına rağmen Hindistan'da en çok tüketilen içecek bu çaydır. Bazı batı ülkelerine bakıldığı zaman bu çaya süt ve fazla oranda krema eklendiği gözlemlenmektedir. Çoğu kahve markasında bu çay chai latte olarak yoğun kremalı içeriğiyle insanlara sunulmaktadır. Bu çayı temin edilebileceği alanlar arasında aktar, büyük marketler mevcuttur. Büyük market ve aktarlarda poşet çay ya da toz halinde satılmaktadır. Bu çayın içerisinde bulunan malzemeler kişinin evinde mevcutsa kişi kendisi yapabilir.

Masala Çayının Tarifi Nedir?

Masala çayı yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • İki adet kakule kabuk,
  • Dört karanfil,
  • Bir adet kabuk tarçın,
  • Çeyrek çay kaşığı kadar zencefil,
  • Yarım su bardağı kadar süt,
  • Üç bardak su (ölçü su bardağında olacak)
  • Çeyrek çay kaşığı ölçüsünden az karabiber,
  • İki yemek kaşığı kadar siyah çay ve iki yemek kaşığı toz şeker olmalıdır.

Masala Çayının Yapımı ve Hazırlanışı

Gerekli olan malzemeler temin edildikten sonra masala çayı hazırlanır. İlk olarak kakule kabuk, karanfil tanesi, kabuk tarçın iyice dövülür. Havanda yapılan dövme işlemi malzemelerin toz haline gelinceye kadar devam edilmesi gerekir. Zencefil, karabiber ve baharatların tamamı tencereye atılır. Tencereye su eklenir ve malzemelerin olduğu su ısıtılır. (Kaynama seviyesine gelinceye kadar ısıtılır) Tencere ocaktan alınır ve beş dakika kadar soğuması için bekletilir. Suyun soğuma süresi dolduktan sonra şeker (bal da olabilir), süt tencereye eklenir. Ekleme işleminden sonra tencere tekrardan ocağa alınarak kaynatılır. Ayrıca arada sırada karıştırma yapılmalıdır. Ocak kapatıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve üç ila beş dakika bekletilir.

Masala Çayının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan açısından zengin olan masala çayı faydaları oldukça çeşitlidir. Yeşil çay yaprakları kullanıldığı taktirde çaydaki antioksidan oranı artar. Bunun yanı sıra vücuda süt tüketilerek kalsiyum desteği yapılabilir. Zencefil ve tarçın metabolizmayı hızlandırdığı için bu çayla diyet sürecine destek olunabilir. Zayıflamak için bu çayı tüketen kişinin çaya şeker atmaması ve yağsız süt kullanılması tavsiye edilir. Masala çayı içindekiler kısmına bakıldığında birçok baharat bulunduğu gözlemlenmektedir. Bundan dolayı yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara iyi geldiği söylenmektedir. Grip, soğuk algınlığı hastalıkları için tedavi edicidir. İçinde bulunan baharatlar sindirim sistemine iyi gelmektedir. Ayrıca bu çayın sinirleri yatıştırma ve kolesterolü dengeleme özelliği mevcuttur.

Yorumlar
Behice Yuvalı 26 Kasım 2017 - 07:06:33 Masala çayı zayıflatırmı nerede satılır? Faydaları nedir? Bu çaydan içmek istiyorum ama nereden bulabilirim onu bilmiyorum. Gerçekten kilo verme konusunda etkisi olur mu? Deneyenler ve zayıflayanlar var mı?cevapla
Sebahat Tural 27 Kasım 2017 - 10:09:45 Masala çayı nasıl demlenir neye iyi gelir? İçindekiler nelerdir? Bu çayı kullanarak zayıflayanların olduğunu duydum bunun için denemek istiyorum. Kilo vermek için kullanımı nasıl oluyor? Günde kaç defa içmek gerekir aç mı tok mu bilenler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: