Sağlık

Chai Çayı Nasıl İçilir? Zayıflatırmı? Fayda ve Zararları

26 Kasım 2017 - 04:05:39
Chai çayı nasıl içilir? Zayıflatırmı? Fayda ve zararları

Oldukça faydalı olan chai çayı biber, siyah çay, karanfil, süt, kakule, zencefil, tarçın ve farklı türdeki baharatların bir araya gelmesiyle meydana gelmektedir. Türkiye'de yeni yeni tanınan bu çay ile ilgili birçok soru sorulmaya başlanmıştır.

Chai Çayı Nedir, Ne Demek?

İnsan sağlığına çeşitli faydaları olan chai çayı nasıl içilir? Zayıflatır mı? sorusu kilo problemi olan kişiler tarafından sık sorulmaktadır. Son yıllarda popüler hale gelen bu çay Hindistan'dan gelmektedir. Yıllardan beri bu ülkede büyük bir zevkle tüketilen bu çayın sağlık açısında pek çok yararı vardır. Özellikle baharat çeşitleriyle ve siyah çayla harmanlanan bu çay Hintlilerin vazgeçilmez bir kültürüdür. Egzotik bir tada sahip olan ve farklı çayları deneyimlemek isteyen kişiler için bu çay bulunmaz bir fırsattır. Bu çayın tatlanması için şeker ya da bal tercih edilmektedir. Bu doğal bitki çayının en fazla tüketildiği ülkeler arasında öncelikle Hindistan, Amerika ve İngiltere vardır.

Chai Çayının Faydaları Nelerdir?

Chai çayı faydaları oldukça fazladır. Grip ve soğuk algınlığı için faydalı bir çay olduğu ifade edilmektedir. Bu rahatsızlıkları yaşayan kişiler gün içinde 1 ya da 2 fincan bu çaydan tüketebilir. Esas maddesi siyah çay olan chia çayı baharat tatlarını kişilere sunmaktadır. Özellikle zencefil ve siyah çayın antioksidan özelliği olduğu için içeriğinde yoğun antioksidan barındırır. Bu özelliği sayesinde gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiği belirtilir. Bunun yanı sıra bu dönemlerde ateşin düşülmesi üzerinde de güçlü bir etkisi bulunmaktadır.

Chai Çayı Neye İyi Gelir?

Sindirim sistemine büyük oranda yardımı olan bu doğal bitki çayının kullanılması tavsiye edilir.Mide asidinin çözümlenmesi ve midenin rahatlamasın konusunda oldukça faydalı etkiler sunmaktadır. Sindirim problemi yaşayan çoğu insan bu çayı tüketmektedir. Sindirim sorunlarıyla alakalı muazzam bir etkisi olan bu çayın lezzetti de gayet hoştur. Bu doğal çayın içeriğinde biber, kakule, tarçın ve zencefil olduğundan dolayı çayın lezzeti diğer çaylardan farklıdır. Bu çayın etkili bir antioksidan kaynağı olduğu ve içerisinde kateşin, polifenol olduğu belirtilmektedir. Yeşil çaydaki kateşin oranıyla bu çaydaki oran kıyaslandığı zaman chai çayının içindeki kateşin seviyesinin fazla olduğu söylenebilir. Bahsedilen kateşinler serbest radikal olarak adlandırılan zararlı maddelerin yaratabileceği zararlara yönelik olarak hücreler üzerinde koruma özelliği bulunmaktadır.

Chai Çayı Zayıflatır mı?

Yıllar içinde her geçen gün artış gösteren kilo problemiyle alakalı çeşitli çözümler vardır. Zayıflama etkisi ile bilinen bu çay hakkında çoğu insan chai çayı zayıflatırmı sorusunu gündeme getirmektedir. İçerisinde bulunan baharat karışımlarından dolayı chai çayı zararları olmayan ve metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunan bir çaydır. Ayrıca antioksidan özelliği bulunan çay kilo kaybetmeye yardım eder. Düzenli bir şekilde kullanıldığı taktirde bu çay zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. Fakat sadece chia çayı içerek zayıflamak mümkün değildir. Kişi yemesine içmesine dikkat ettiği, spor yaptığı sürece zayıflayabilir.

Yorumlar
Dürriye Tuna 26 Kasım 2017 - 04:15:39 Chai çayı nerede satılır? Kullananlar var mı acaba? Ben zayıflamak için kullanmak istiyorum ama etkili olur mu bilmiyorum. Bu amaçla kullanan ve etki gören var mı? Tat olarak aroması tatlı mı acı mı acaba? Fiyatı nedir?cevapla
Hilal Ormanlı 26 Eylül 2018 - 17:01:36 Chai çayı içindekiler itibariyle zayıflamaya yardımcı olan bir çay. Ben bu çay hakkında daha önce birçok yorum okumuştum. Zayıflayanlar etkilerinden çok memnun kalıyorlar. Kilo verdirir mi diye merak etmiş ben de denedim ve çok memnun kaldım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: