Beyaz çay nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Zayıflatırmı?
Sağlık

Beyaz Çay Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı?

26 Kasım 2017 - 01:13:01

Bu çay camellia sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Camellia sinensis bitkisi tam anlamıyla olgunlaşmadan önce toplanmakta ve işlenmektedir. Toplama işlemi bu şekilde olan bitkilerin yüzey kısımları beyaz tüy ile kaplı olduğu için beyaz çay ismiyle anılmaktadır.

Beyaz Çay Nedir? Nasıl Toplanır?

Üretilme aşamasında farklı işlemlerin uygulandığı çaya beyaz çay denir. Az işlemden geçirilen çay bitkisinin tomurcukları bu çayın üretilmesinde kullanılmaktadır. Diğer çay türlerine göre az işlem gören bu doğal çayın faydaları çok fazladır. Kişilerin çoğu cildini güzelleştirmek için bu çayı tüketmektedirler. Elde edilebilmesi için mutlaka bitkinin olgunlaşmayan tohumları toplanmalıdır. Antioksidan oranı fazla olduğu için kanserli hücreli yok etme özelliği bulunmaktadır. Hafif bir lezzeti olan bu çayı aktarlarda kolaylıkla bulmak mümkündür.

Beyaz Çayın Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda popüler bir hale gelen bu çay hakkında en sık karşılaşılan sorulardan biri beyaz çay ne işe yarar sorusudur. Türkiye'de yaşayan insanların sık tercih etmeye başladığı bu çayın çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Toplama özeliği diğer çaylardan farklı olan bu çayın tadı lezzetlidir. Tadı yumuşak içimlidir. İnsan sağlığında olumlu etkileri olan bu çay birçok hastalığı önlemektedir.

Beyaz Çay Nasıl Yapılır?

Beyaz çay nasıl yapılır sorusunun cevabında asıl önemli olan çayın lezzetini korumasıdır. Lezzetli bir çay yapabilmek için öncelikle su sıcaklığının doğru derecede olması gereklidir. Su sıcaklığının uygun seviyede olması çayın iyi bir şekilde demlenmesini ve lezzetinin muazzam olmasını sağlar. Kaynayan su ılıdıktan sonra suya 2 yemek kaşığı bu bitki çayından eklenir ve demlenmeye bırakılır. 5 dakika demlenen çay demini aldıktan sonra lezzetli çay tadını almaktadır. Kişi istediği saat aralığında tüketebilir. Fakat önerilen zaman aralığı yemek yedikten sonraki zaman aralığıdır. Yemekten sonra bu çayı tüketmek midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Bilinçli ve düzenli kullanıldığı taktirde çoğu hastalığın önlenmesine etkisi vardır.

Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Türkiye'de çoğu insanın yaşadığı sorunlardan biri olan kilo probleminden dolayı beyaz çay zayıflatırmı sorusu sık sorulmaktadır. Bu çayın zayıflatma etkisi olduğu ve obez insanların bu çayı kullandığı ifade edilmektedir. Bu doğal bitki çayının yağları yakma gücü bulunmakta ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ciddi hastalığı olmayan veya sağlık kontrolleri yapılan kişiler bu çayı zayıflamak için tüketebilirler. Vücutta bulunan ödemi kolay bir şekilde atmayı sağlayan yeşil çayın şişkinlerin inmesine faydası bulunmaktadır. Gün içinde iki fincandan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir yan etki olasılığı karşısında iki fincan çay içmek zayıflamak için yeterli olabilir.

Yorumlar
Dürdane gezer 26 Kasım 2017 - 01:23:01 Beyaz çay faydaları nelerdir? Fiyatları nedir? Ben denemek istiyorum ama yan etkisi olur mu bide neye yarar diye merak ediyorum. Fiyatı çok pahalı mı? Nerede satılır? almak için ne yapmak gerekiyor? Kullananlar içenler var mı?cevapla
Merve Keskin 26 Eylül 2018 - 16:43:35 Beyaz çayı daha önce hiç içmedim ve tadını merak ediyorum. Aslında kullananların yorumlarını okuduğumda hepsi çok güzel gibi yorumlar yazmışlar. Fiyatı ne kadar ve hangi ayda daha taze olur ne zaman toplanır bunları bilip kullanmak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: