Yaşam

Assam Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? Fiyatı, Faydaları ve Tarifi

25 Kasım 2020 - 22:22:49
Assam çayı nedir? Nasıl demlenir? Fiyatı, faydaları ve tarifi

Assam çayı ismini Hindistan'da bulunan assam bölgesinden almıştır. Bu çayın yetiştiği yer Assam'dır. Tadı oldukça lezzetli olan bu çay ülkemizde de satışa sunulmuştur.

Assam Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hindistan'da yetişen bu çay, oldukça lezzetlidir. Çoğu kişi gün içinde çay içmeyi sevmez ve çay yerine alternatif içecekler tercih ederler. Çay içmeyi seven ya da çay tiryakisi olan kişiler için çayın iyi demlenmesi ve lezzetli olması çok önemlidir. Assam çayı doğru demlenmediği zaman çayın tadı acı ve içmesi zor olabilir. Her çayın kültürü, demlenme şekli ve tadı farklıdır. Kültürü farklı olan bu doğal çay son zamanlarda birçok kişi tarafından tüketilir hale gelmiştir. İyi bir şekilde demlendiği zaman tadı kendi özgü bir hale gelir. Bunun yanı sıra bu çayın çok hoş bir tadı ve harika bir kokusu vardır. Farklı bir kokuya sahip olan çay kişiyi tadı ve kokusu ile rahatlatmaktadır.

Assam Çayı Nasıl Demlenir?

Bu çay siyah çay türü olarak ifade edilebilir. Assam çayı tarifi siyah çay ile hemen hemen aynıdır. Özellikle Türkiye'de bulunan kişiler assam çayı nasıl demlenir sorusunu merak ettikleri için çayla ilgili araştırma yapmaktadırlar. Çayın demlenme derecesi 100 olarak belirtilir. Çayın yaprakları yüz derecede bulunan suyun içerisine atılır. Yapraklar suya atıldıktan sonra beş dakika çaya demlenme süresi verilir. Çayın beş dakika demlenmesi ile beraber çay servis edilmeye hazır hale gelir. Tavsiye edilen oran iki yüz elli mili litre suyun içine 2 çay kaşığı çaydır. Bu doğal çay demini güzel alan ve demlendikten sonra hoş bir renge dönüşen bir çay olarak insanların karşısına çıkar. Bazı ülkelerin kültürlerinde çayı su yerine sütle demlemek vardır. Dolayısı ile sütlü çay seven kişiler çayı demleme sürecinde su yerine süt kullanabilir. Diyet yapan, kilo vermek isteyen ve spor yapan kişilerin şekersiz olarak içmeleri tavsiye edilmektedir. Fakat ideal kiloda olan ve tatlı çay seven insanlar ek olarak şeker ya da bal kullanarak çayı tüketebilir.

Assam Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Dünya üzerinde çay üretiminin yüzde yetmişi Hindistan'da yapılmaktadır. Özellikle bu çay çok kaliteli üretilmektedir. Hint çayları genel olarak baharatlı, sütlü ve şekerli çaylardır. Hindistan ülkesinde çay yoğun bir şekilde tüketildiği için orada çay üreticiliğine önem verilmektedir. Çin'de çay içilen kap su bardağıdır. Bu çayın Çin'deki fiyatlarıyla diğer ülkelerdeki fiyatları farklılık gösterir. Türkiye'deki fiyatlarına bakıldığı zaman çeşitliliğin mevcut olduğu gözlemlenebilir. İnternetin yoğun kullanıldığı Türkiye'de birçok ürün kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Assam çayı faydaları sayesinde internette yoğun olarak satılan çaylardan biridir. Aktar ve internette bulunan assam çayı fiyatı aynı olmayabilir. Fiyatları araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar
Berna Güler Assam çayı faydaları hakkında birçok şey duydum. Fiyatı çok pahalı mı nereden alabilirim? Tadı güzelmiş ve ben oldukça merak ediyorum. Kullananlar var mı herhangi bir yan etkisi oluyor mu? Günde ne kadar içmek gerekiyor? cevapla
Mücahit Seven Assam çayını sütle demleyip içtiğimde benim daha çok hoşuma gitmişti. Ben tadını beğendiğim için içiyorum. Aslında çok faydası varmış. Her gün değil arada bir içiyorum. Ben internet üzerinde sipariş vermiştim ama aktarlarda da satılıyor olabilir. cevapla
yorum yaz