Makat çatlağına ne iyi gelir? Bitkisel çözümü nedir?
Sağlık

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözümü Nedir?

14 Şubat 2019 - 21:23:36

Makat çatlağı, ıkınma kabızlık gibi problemler sonrasında makat alanında oluşan yırtılmalara denir.

Makat Çatlağı Nedir? Neden Olur?

Genel itibari ile ağrı, kaşıntı ve kanama belirtileri ile ortaya çıkar. Anüs çatlağı ismi ile de tanınan problem çoğu zaman kadınlarda görülür. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha az oluşmaktadır. Bu durumun sebebi olarak kadınların hamilelik dönemlerinde düzensiz şekilde dışkılama hareketlerinden kaynaklıdır. Günümüz koşullarında sürekli olarak artış gösteren anüs çatlağı on sene öncesinde yüz kişiden birinde görülürken bugünlerde yüz kişiden altısında görülür hale gelmiştir. Anüs çatlağı genel olarak katı yemek, posasız baklagiller tüketiminin azlığından kaynaklı görülür. Bunun yanında sağlıksız beslenmek, fast food beslenme tarzını benimsemek de bu hastalığın oluşmasında etkilidir. Bilinçsiz bir şekilde gıdalarda kullanılan kimyasal maddeler hastalığın artmasına yol açar. Vücudun ihtiyacı olan besinler tüketilmediği zaman kabızlık meydana gelmektedir. Kabızlık sonrasında anal alanda dışkı çıkarken çatlama ve yırtılma oluşur. Makat çatlağının iyileşmesi zordur. Çünkü bu alan ıslak ve nemli olduğu için iyileşme süreci zorlu olabilir. Kasların sürekli olarak hareket halinde olması da iyileşme sürecini uzatır.

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi?

Bahsi geçen çatlağın anlaşılması son derece basittir. Genelde bu problemin olduğu kişiler dışkılama ve gaz çıkarma esnasında o alanda acı hisseder. Bunun yanı sıra bazı dönemlerde iltihaptan dolayı kanlı dışkılama oluşabilir. Ayrıca bazen iç çamaşırında da kan görülebilir. Hekim muayenesinin yapılması halinde teşhis kesinleşir. Özel bölge olmasından dolayı çoğu kişi doktora gitmekten çekinir. Fakat sağlıkla ilgili yaşanan herhangi bir durumun utanması olmamalı kişi doktora gitmeli ve çatlağın kendiliğinden geçmesini beklememelidir.

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Soğuk su yöntemi acının hızlı bir şekilde yatışmasına yardım eder. Soğuk derecedeki suyu acıyan alana direkt olarak uygulamak gerekir. Bu durumun en kolay yöntemi ise taharet musluğu ve duştan yardım almaktadır. Bunu yapmak için uygun bir alan yok ise soğuk su ile ıslatılan havlunun bölgede birkaç dakika tutulması tavsiye edilir. Basit, kötü tuvalet kağıtları kullanılmamalıdır. Normal tuvalet kağıtlarının kullanılması yerine ıslak mendil tercih edilmelidir.

Makat Çatlağına Bitkisel Çözüm ve Tedavi

Makat çatlağının iyileşmesi için sağlıklı sebze yağlarından yardım alınması önemlidir. Anüs çatlağının önlenmesi ve yahut da tedavisi için vücuttaki hassas alanın nemlendirilmesi, korunması gerekir. Olumsuz sonuçlara neden olan kimyasal maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır. En önemli tedavilerden biri olan sebze yağları cildin beslenmesini, yeni çatlakların meydana gelmesini önlemek için alanı esnetme özelliğine sahiptir. Bu yağlar arasında zeytinyağı, buğday özü ve badem yağı bulunur. Ayrıca dolaşımın iyi desteklenmesi için bir miktar servi yağı eklenebilir. Makat çatlağı için bu doğal çözümler tercihe göre uygulanabilmektedir.

Yorumlar
Sevda Özen 14 Şubat 2019 - 21:33:36 Makat çatlağına hangi krem iyi gelir? Zeytinyağı sürmek iyi gelir diyorlar ama emin olamıyorum. Kabızlık nedeniyle bu tarz bir sağlık problemi yaşıyorum. Vazelin sürdüm birkaç kere ama çok etkili olmadı. Doğal başka hangi yöntemler var onları öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: