Sağlık 28 Haziran 2021 - 05:50:23

Mide Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Tedavisi

Mide Felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Tedavisi

Mide felci; tıp dilinde gastroparezi ismi ile bilinen, mide kaslarının normal hareketinin kısıtlanması ile midenin işlevlerini yerine getirememesi olarak tanımlanan, nadir karşılaşışan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Mide Felci Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Mide fonksiyonlarının neredeyse durma noktasına gelmesi olarak tanımlanan mide felci; genişleme ve daralma yaşayabilen midenin bir deformasyon sonrasında bu özelliğini kaybetmesi durumudur. Mide fonksiyonlarında bozulma meydana geldiği zaman, bu organ besinlerin sindirilip bağırsaklara iletilmesini sağlayamaz. Besinler burada birikmeye başlar ve belli bir süre sonra bakteri üretmeye başlar. Bunun ardından ise kötü kokulu kusmalar meydana gelir.

Mide felci, vagus sinir hücrelerinin zarar görmesi ve kandaki şeker miktarının artması sonucunda mide hareketlerinin azalması, ülser, reflü, yeme bozukluğu, düzensiz beslenme ve kullanılan birtakım ilaçların yan etkisi sonucunda meydana gelen bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Oldukça nadir görülen gastroparezi, mide kaslarının veya bu kasların kontrol edilmesinden sorumlu olan sinir hücrelerinin deformasyona uğraması ile fonksiyonunu yitirmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu sindirim sistemi rahatsızlığında mide kasları zayıfladığı için besinlerin sindirimi gerçekleştirilemez.

Mide Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda midenin işlevini yerine getirememesi olarak tanımlanan mide felcinin belirtileri şöyledir:

 • Mide yanması şikayetleri ve mide şişmesi semptomları görülür.
 • Devamlı tekrarlayan mide bulantısı problemi söz konusu olur.
 • Ani bir şekilde meydana gelen iştahsızlık ve beraberinde kilo kaybı görülür.
 • Besinlerin midede birikmesi sonucunda ağız kokusu meydana gelir.
 • Kusm isteği oluşur ve aynı zaman gaz sancıları görülür.
 • Erken doyma gözlemlenir.

Genel olarak gastroparezi tanısı bu şekilde kendini gösteren semptomların ve birtakım muayenelerin sonucunda konulmaktadır. Eğer ki midenizle ilgili bu tarz sıkıntılar yaşıyorsanız mide felci geçiriyor olabilirsiniz. Mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Gastroparezi Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Vagus sinirlerinin zarar görmesi sonucunda mide fonksiyonlarında azalma meydana gelir ve bu durum mide felci için kaçınılmazdır. bununla birlikte kandaki şeker oranının yükselmesi, bazı organların zarar görmesine neden olabileceği için midenin motor hareketlerini yavaşlatabilir ve bunun sonrasında gastroparezi oluşabilir. Reflü ve ülser sonrasında midedeki asitin çoğalması, yemek bozukluğu ve dengesiz beslenme, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, kalsiyum eksikliği mide felci sebepleri olarak gösterilmektedir.

Gastroparezi beslenme düzeni ile iyileşme gösterebilmektedir. Küçük ve sık yemek, yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutmak, az pişmiş ya da çiğ sebzelerden uzak durmak, portakal ve brokoli gibi lif açısından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmemek, püre halindeki yiyecekleri yemek ve çorba içmek, yağ oranı az olan besinleri tercih etmek, günde yaklaşık olarak 2 litre su içmek, gazlı içeceklerden sigara ve alkolden uzak durmak mide felci diyeti kapsamındadır ve iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yemekten sonra yürüyüş yapmak ve 2 saat boyunca uzanmamak da iyi gelmektedir.

Mide Felci Ameliyatı ve Tedavisi

Birtakım şikayetler ile doktora başvurduğunuz zaman öncelikle endoskopi ile mide incelenir. Birtakım tetkikler işe hastalığın teşhisi konulduktan sonra diyet önerisi yanı sıra ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaçlar midenin boşalmasına yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar kusma ve bulantıyı da önlemektedir. İlacın içerisindeki bileşenler mide ve bağırsaktaki motilin reseptörleri uyarır ve midenin kasılmasını, boşalmasını sağlar. Mide felci tedavisi için, kasılmaları tetiklemek adına gastrik pacing yani elektrotların mideye bağlandığı bir yöntem uygulanabilir. Bunun yanı sıra botulinum toksini enjeksiyonu ile mide kapağının açık kalması sağlanarak boşalması gerçekleştirilebilir. Ameliyat ile mide ve ince bağırsak arasına bir kanal açıp, midedeki gıdaların bağırsağa daha rahat geçmesi sağlanabilir. Tedavi kapsamında damar yolu ile beslenme işlemi de uygulanabilir.

 • mide felci
 • mide felci nedir
 • gastroparezi
 • mide felcinin belirtileri
 • gastroparezi tanısı
 • gastroparezi nedenleri
 • mide felci sebepleri
 • gastroparezi beslenme
 • mide felci diyeti
 • mide felci ameliyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sumak Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar