Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri
Sağlık

Çamaşır Makinesi Temizleme Yöntemleri

22 Ekim 2018 - 21:42:55

Çamaşır makinesi; kıyafetlerin temizlenmesini sağlayan, elektrikle çalışan otomatik bir araçtır.

Çamaşır Makinesi Neden Kirlenir?

Çamaşır makineleri giysilerin tertemiz olmasını sağlayan eşyalardır. Genelde kıyafetleri temizlediği için içinin de tertemiz olduğunun zannedilmesi oldukça yanlıştır. Birtakım yanlış uygulamalar nedeniyle çamaşır makinelerinin içerisi kirlenebilir. Çamaşırların makinede fazla bekletilmesi, makinenin içerisinde kirli suyun kalması gibi pek çok sebebe bağlı kalarak makinelerin içi kirlenir ve bu da çamaşırların zaman içerisinde kokmasına neden olur. Çamaşır makinelerinin kirlenmemesi için birtakım önlemler almak ve doğal yöntemlerle temizlemek gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan çamaşır makinelerinin kirlenmemesi için öncelikle doğru deterjanın kullanılması gerekmektedir. Makinelerin en çok yumuşatıcı ve deterjan bölümleri kirlenmektedir. Kirlenen makinelerin temizlenmesi için ise birtakım doğal yöntemle bulunmaktadır. Beyaz sirke ve su temizlemeyi sağlayan doğal yöntemlerin başında yer almaktadır. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler 1 litre su ve 1 su bardağı beyaz sirkedir. Öncelikle 1 litre suyu kaynatınız ve ardından 5 dakika bekleyiniz. Suyun aşırı sıcağının gitmesi gerekmektedir. Sonrasında içerisine beyaz sirkeyi katınız. Bir bez yardımıyla öncelikle deterjan kalıntılarını temizleyiniz ve arındıran kalan suyla geri kalanını temizleyip durulayınız. Sonrasında ise deterjan bölümünü tekrar yerine takınız. Eğer ki makinenizin bu bölümü çıkarılabilir şekilde değilse bu malzemeleri yarı yaroya kullanıp sprey şeklinde uygulayınız ve bir be yardımıyla silip sonrasında temizleyiniz.

Sirke ve Tuz ile Çamaşır Makinesi Temizlemek

Çamaşır makinesinin temizlenmesine yardımcı olan sirke ve tuz yöntemi oldukça etkilidir. Makinenizde zaman içerisinde kireç ve küf oluşumları meydana gelebilir. Bunları ortadan kaldırmak için sirke ve tuz yöntemi oldukça işe yarar sonuçlar vermektedir. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler bir su bardağı beyaz sirke ve 1-1.5 su bardağı tuzdur. Bu iki malzemeyi karıştırıp makinenizin deterjan bölümüne boşaltınız ve ardından makinenizi 90 derece sıcaklıkta yaklaşık 1,5 saat kadar çalıştırınız. 90 derece her makine için aynı sonucu vermeyebilir bu nedenle 60 derecede de yıkayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Neler Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır makinesinin temizliği oldukça önemlidir. Çamaşırların daha temiz olması ve kokmaması için sadece deterjan bölümünün değil makinenin tamamının temiz olması gerekmektedir. Bunun için uzmanlara danışabilir ve yardım alabilirsiniz. Körük lastiği olarak bilinen kapak ve iç kısım arasında kalan lastiğin temizliği oldukça önemlidir. Ara sıra bu lastiğin temizlenmesine dikkat edebilirsiniz. Bu şekilde makinenizin daha fazla kirlenmesini önleyebilirsiniz. Kireç ve küf gibi durumların oluşmaması için kullandığını deterjana da dikkat etmelisiniz. Makineniz aşırı şekilde kirlendiğinde kireçleme problemi olabilir ve bu da etkili çalışmasını engelleyebilir. Çamaşır makinesi temizliği kullanım ömrünün uzaması konusunda oldukça önemlidir. Bu nedenle her yıkamadan sonra makinenizi kontrol ediniz.

Yorumlar
Deniz Özlemiş 22 Ekim 2018 - 21:52:55 Çamaşır makinesi temizliği için sirke ve karbonat yöntemi de duymuştum ama hiç denemedim. Makinem bir keresinde kireçlenme yaptı ve çalışmıyordu. Sonra tamir ettirdik. Temiz kalması için sirke ve su yöntemini arada bir yapıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: