Sağlık

Dişler Ne Sıklıkla Fırçalanmalı?

22 Ekim 2018 - 09:50:16
Dişler ne sıklıkla fırçalanmalı?

Ağız ve diş sağlığı, tüm vücudun sağlıklı olması için önemli bir unsurdur. Bu nedenle diş fırçalamak bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Diş Temizliğinin Önemi Nedir?

Diş fırçalama eylemi genel olarak günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere yapılan, ağız ve diş sağlığının korunmasına destek olan bir uygulamadır. Sağlıklı bir vücut ve hastalıklardan korunmak için öncelikle ağız sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ağız içinde oluşan mikroların vücuda girmeden dışarı atılmasını sağlar. Diş fırçalandığında aynı zamanda dişlerinizin ve diş etlerinizin daha sağlıklı olması sağlanır. Dişlerin sağlıklı olması sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir.

Dişler Nasıl Fırçalanır? Nasıl Temizlenir?

Diş etlerinin sağlığı açısından diş fırçalama eylemi oldukça önemlidir. Dişlerin fırçalanma şekli diş etlerinin sağlığı doğrudan etkilemektedir. Dişler 45 derecelik bir açıyla enine doğru fırçalanmalıdır. Daha sonra diş etlerini itmeden alttan üste doğru yapılan hareketler ile fırçalama işlemi bitirilmedir. Diş fırçalarken sadece ön taraflar değil aynı zamanda dişlerin arka kısmı ve dil de temizlenmelidir. Kullanılan diş fırçalarının çok sert olmaması gerekmektedir. Fırçanın sert olması diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçası en fazla 3-4 ay kullanılmalıdır. Diş fırçalama işlemi uygulanırken diş etlerinin de temizlenmesine ve nazik bir şekilde fırçalanmasına olanak tanınmalıdır. Fakat aşırı sert hareketler şeklinde değil yumuşak bir şekilde olmalıdır.

Dişler Yemekten Önce Mi Sonra Mı Fırçalanır?

Genel olarak dişlerin yemekten sonra fırçalanmasına dair birtakım bilgiler bulunmaktadır. Dişlerin sağlıklı kalması için asıl olarak yemekten sonra değil önce fırçalanması gerekmektedir. Yemekten sonra dişler fırçalandığı zaman diş minesine zarar verici ve inceltici birtakım durumlar ortaya çıkabilir. Eğer ki yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak ve ağzı bakımınızı yapmak istiyorsanız yaklaşık olarak 1 saat beklemeniz gerekmektedir. Dişler konusunda en önemli nokta yatmadan önce fırçalanmasıdır. Dişlerinizi fırçalamadan uyuduğunuz zaman ağzınızda birtakım bakteriler oluşur. Bu bakteriler dişlerinizin çürümesine ve diş etlerinizin zarar görmesine neden olur.

Dişler Günde Kaç Kere Fırçalanmalıdır?

Dişler günde en az 2 kere fırçalanmalıdır. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalamak en idealidir. Fakat belirttiğimiz gibi kahvaltıdan sonra yaklaşık olarak yarım saat ya da 1 saat sonra fırçalamanız daha sağlıklı olacaktır. Ağzımızdaki bakterilerin tamamından arınmak için dişlerimizi fırçaladıktan sonra dilin üst kısmının da nazikçe fırçalanması gerekmektedir.

Diş Fırçalama Hakkında Bilgi

Dişlerin fırçalanması hakkında birtakım doğru ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki dişin rengi sağlığını belirlemez. Bir rahatsızlık ve çürüme olmadığı halde kendi rengi halde sarı olan dişler beyaz dişlere göre daha sağlıklı olmaktadır. Diş fırçalamak için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Karbonat ve limonla diş fırçalamak aslında diş etlerini ve dişleri aşındıran bir yöntemdir. Bu yöntem dişin parlaklığına zarar verebilir. Diş macunları dişlerin temizliğini yeterince sağlamaktadır. Dişlere zarar verici herhangi bir eylemde bulunmamaktadır. Dişler fırçalanırken diş fırçasının ıslatılmamalıdır. Fırça ıslandığı zaman sertliğini kaybeder. Diş fırçasının belli bir oranda yani macunun köpürmesi miktarında ıslatılması yeterli olacaktır. Dişlerin daha beyaz görünmesi için uygulanan yöntemler daha sonradan dişlerin daha sarı gözükmesine yol açabilir. Bu nedenla ağız ve diş sağlığınızı riske atmamak için doğru yöntemleri uygulamaya dikkat ediniz. Sağlıklı gülüşler için dişlerinizi her gün fırçalamanız gerektiğini unutmayınız.

Yorumlar
Gülten Yıldız 22 Ekim 2018 - 10:00:16 Dişlerin sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa fırçalanması gerektiğini öğrendim hep ve sürekli bu şekilde fırçalıyorum. Dişlerimin rengi sarı ve beyazlamıyor. Aslında ben beyazlatma yaptırmak istiyorum ama zararı olabilir diyorlar. Emin olamadım.cevapla
Özge Kabacı 24 Ekim 2018 - 09:58:36 Dişler için karbonat yöntemi duymuştum hep. Ben günde 2 kere mutlaka dişlerimi fırçalarım çürümesinler diye. Fakat yemeklerden sonrada kalıntılardan arınmak için ağzı çalkalamak gerekiyormuş. Böylece ağızda bakteri oluşumu engellenmiş oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: