Sağlık 07 Nisan 2021 - 14:41:23

Covid Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Covid Aşısı Sonrası Antikor Seviyesi Nedir?

Covid Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Covid Aşısı Sonrası Antikor Seviyesi Nedir?

Koronavirüs salgının önlenmesi için uygulanan covid aşısı, son zamanlarda başta sağlık çalışanları olmak üzere belli bir yaş üstünde olanlara ve kronik rahatsızlığı olan kişilere yapılmaya başlamıştır. Covid aşısının yan etkileri pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yazımızın içeriğinde bunlara yer vereceğiz.

Covid Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve ülkemizde 2020 mart ayından beri görülen, pek çok kişiye bulaşan ve akciğere inerek nefes almayı zorlayan, tat ve koku almayı önleyen, ateş, halsizlik ve kuru öksürük ile kendini gösteren koronavirüs pek çok kişide ölüm gibi sonuçlara neden olan bir virüstür. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde daha ciddi semptomlara neden olabilmektedir. Koronavirüsü engellemek ve bulaşmasını önlemek, ölüm oranlarını azaltmak için geliştirilen covid aşısı ülkemizde ve dünya üzerinde pek çok kişiye vurulmaya başlamıştır. Korona aşısı sonrası kol ağrısı hissedildiğini belirten kişiler aynı zamanda halsizlik gibi farklı birtakım olası yan etkilerin görüldüğünü belirtmektedir.

Korona Aşısı Sonrası Alerji Olur mu?

Yapılan birtakım inceleme ve bilimsel araştırmalara göre covid aşısı sonrası alerji meydana gelmemektedir. Sadece bazı kişilerde kurdeşen, vücutta kaşıntılı kızarıklar ve kızarık plaklar ile ürtiker görüldüğü belirlenmiştir. Bu aşıdan yaklaşık olarak 48 saat sonra görülmüştür. Bu tarz alerjik durumlar pek çok aşı sonrasında görülebilmektedir. Yani her aşı için alerji riski biraz bulunmaktadır. Aşının içerisine yer alan birtakım bileşenler vücutta alerjik etkiler meydana getirebilmektedir. Covid aşısı için geliştirilmiş şu an 2 tip aşı bulunmaktadır. Her iki aşının da içeriği farklıdır. Alerji asla olmaz diye bir durum söz konusu değildir. Bu her aşıda görülebilmektedir.

Covid Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar covid aşısı sonrası alkol alımı konusunda uyarırken aynı zamanda öncesinde de alınmaması gerektiğini belirtmektedir. Aşı yaptırmadan 3 gün önce ve 10 gün sonrasına kadar alkol tüketiminin gerçekleştirilmemesi gereklidir. Aşı yapıldığı zaman bağışıklık sistemi aktif hale gelmektedir. Aşı ile vücuda tanıtılan virüse karşı antikor üretmeye başlamaktadır. Kanda alkol olduğu zaman geliştirilen hücreler gerekli görevlerini yerine getiremezler. Alkol tüketimi bağışıklık sisteminin virüse karşı üretmiş olduğu hücrelerin gerekli yere iletilmesini önlemektedir. Yani alkol alımı aşının etkinliğini bozabilmektedir. Covid aşısı sonrası duş alınır mı diye merak edilmektedir. Aşıdan sonr aşırı sıcak bir duş almak lokal reaksiyon riski meydana getirebilir. Bunun haricinde olumsuz bir durum söz konusu değildir. Eğer ağ meydana gelirse korona aşısı sonrası ağrı kesici kullanımı sağlayabilirsiniz. Fakat kullanılan ilacın parasetamol içermesi gerekmektedir.

Korona Aşısı Sonrası Ateş, Baş Ağrısı ve Halsizlik

Uzmanlar covid aşısı sonrası baş ağrısı, halsizlik, ateş ve bunlara ek olarak iştahsızlık gibi semptomların görülebileceğini belirtmektedir. Aşı ile vücuda verilen koronavirüsün kolu bacağı var fakat beyni yoktur. Bundan dolayı hasta etmemektedir. İnaktif şekilde vücuda verilmektedir. Amaç vücudun antikor üretmesini sağlamaktır. Bu tarz semptomlar olasıdır.

Covid Aşısı Sonrası Antikor Seviyesi Nedir?

Covid aşısı sonrası antikor testi yapıldığı zaman vücutta IgG antikorlarının oluşmuş olması bağışıklık sisteminin çalıştığı anlamına gelmektedir. Bu testler ile antikor seviyeleri ölçülmektedir. Bu şekilde vücudun bağışıklık geliştirip geliştirmediğini öğrenebiliriz.

  • covid aşısı
  • covid aşısının yan etkileri
  • korona aşısı sonrası kol ağrısı
  • covid aşısı sonrası alerji
  • covid aşısı sonrası dikkat edilmesi gerekenler
  • covid aşısı sonrası alkol
  • covid aşısı sonrası duş
  • korona aşısı sonra ağrı kesici
  • korona aşısı sonrası ateş
  • covid aşısı sonrası baş ağrısı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tilya Kürü Nedir? Malzemeleri, Hazırlanışı, Faydaları, Zararları