Sağlık

Kaldirik Otunun Diğer Adı Nedir? Faydaları, Zararları ve Suyu

07 Nisan 2021 - 08:50:35
Kaldirik Otunun Diğer Adı Nedir? Faydaları, Zararları ve Suyu

Kaldirik otu; ıspıt ve hodan olarak da bilinen sağlık açısından birçok faydası bulunan yabani otlar arasında yer almaktadır. Alternatif tıp alanında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaldirik Otunun Diğer Adı Nedir?

Hodangiller familyasına ait olan kaldirik otunun diğer adı ıspıt ve hodandır. Bununla birlikte bazı bölgelerde sığır dili, çoban çedenesi, ballık, goriz gibi isimlerle de anılmaktadır. Nisan ve ekim aylarında pazarlarda sıklıkla satılan bu bitkinin boyu yaklaşık olarak 60 cm'dir. Bitkinin kurutulmuş halini ve yağını aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ülkemizde sıklıkla Düzce ve Trabzon illerinde yetişmektedir. Beyaz, mavi ve pembe çiçekleri bulunmaktadır.

Kaldirik Otu Faydaları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği bulunan kaldirik otu, vücuttan ödem atmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ödem oluşumunun engellenmesine de destek olmaktadır. Balgam söktürücü özelliği ile kendinden söz ettiren bu bitki aynı zamanda öksürüğe iyi gelmektedir. Eğer öksürük balgam nedeniyle gerçekleşiyorsa bunu önlemektedir. Boğaz ağrılarının giderilmesi için de faydalıdır.

Böbrek üstü bezlerin uyarılmasını sağlayan kaldirik otu, cesaret verici etkiye sahiptir. Olumsuz düşünceleri, sinirleri, gerginliği ve depresyonu azaltmaktadır. Sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uykusuzluk ya da depresyon gibi sorunları önlemek için etkilidir. Bu bitkinin cilt için de faydası bulunmaktadır. Bu bitkinin tohumundan elde edilen yağ ile sivilce lekelerinin giderilmesi, çatların iyileştirilmesi ve cilt problemlerinin giderilmesi gibi faydalar meydana getirmektedir.

Romatizmaya iyi gelen kaldirik otu, vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesi için etkilidir. İltihapların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Kalsiyum bakımından çok zengindir. Kemik sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca içerisinde yer alan potasyum sayesinde kalp-damar sağlığı için de faydalıdır. Bu potasyum tansiyonu da dengelemektedir.

Kaldirik Otunun Zararları Nelerdir?

Faydalı etkileri ile bilinen hodan otu, eğer ki aşırı bir şekilde tüketilirse birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Bununla birlikte kronik hastalığı olan ve ilaç kullanmak zorunda olan kişiler herhangi bir ters etkileşim olmaması için doktora danışarak kullanmalıdır. Pek çok hastalık için doğal ilaç etkisi yarattığı için içeriğine dikkat edilmelidir. Bundan dolayı kronik hastalar, haile kadınlar doktora danışarak kullanmalıdır.

Kaldirik Otu Suyu Nasıl Yapılır?

Kavurması yapılan, salatası hazırlanan kaldirik otu turşusu ve suyu da yapılan bit bitkidir. Kaldirik otu suyu için kurutulmuş olan yaprakları kullanabilirsiniz. 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar bu bitkiden koyup demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. İçmeden önce süzmeyi unutmayınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: