Diyet

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Listesi ve Örneği

03 Temmuz 2017 - 14:20:14
Dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyeti listesi ve örneği

Dukan diyeti; Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanan bir diyet olan protein ağırlıklı bir diyettir.

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Dukan diyeti çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Ayrıca bu aşamalarda izin verilen gıdalar bulunmaktadır. Amaç "karbonhidratları büyük oranda azaltılıp protein ağırlıklı beslenmek" olarak benimsenmiştir. Protein tükettiğiniz sürece herhangi bir kalori hesabınıza da gerek kalmıyor. Sağlık sorunlarınız sebebiyle hayvansal besinler tüketemiyorsanız bu diyet size uygun değildir. Dukan diyetinde 100 adet besine yer veriliyor ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdadır. Bu diyeti yapanların bazılarında diyetin ilk haftalarında enerji eksikliği, nefes kokusu, kabızlık gibi sorunlar görülmektedir.

Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti emel olarak 4 aşamadan oluşmaktadır. Listede yer alan gıdaları aksi belirtilmedikçe kalori kısıtlaması olmadığı için istedikleri kadar tüketebilirler. Toplamda 100 gıda bulunmaktadır.
1-Atak Aşaması: Bu aşama 2-7 gün arası sürüyor ve 68 adet saf protein tüketilebiliyor. Genelde ilk hafta 1-4 kilo arası kilo verilmesi bekleniyor. Günde 1.5 kaşık yulaf kepeği yenmesi gerekiyor ve 20 dakika kadar günde egzersiz yapılması gerekiyor.
2-Seyir Aşaması: Bu aşamada 68 adet saf proteine ilaveten 32 adet sebze de tüketilmesi gerekiyor. Kilo olarak da her 6 günde 1 kilo verilmesi amaçlanıyor. Bu aşamada günde 2 kaşık yulaf kepeği tüketilebiliyor. Günde 30 dakika kadar da egzersiz yapılması gerekiyor.
3-Sağlamlaştırma Aşaması: 68 protein, 32 adet sebzeye ilave olarak tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri de tüketilmesi gerekiyor. Günde 2 kaşık yulaf kepeği tüketilebiliyor. Seyir aşamasında kaybedilen kilolar olduğu için bu aşamada kaybedilen her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklenmektedir. 25 dakika kadar günde egzersiz yapılması gerekiyor.
4-Dengeleme Aşaması: Bu aşamada tüm gıda guruplarından yiyecekler yenebiliyor. Bu aşama ömür boyu sürüyor. Günde 3 kaşık yulaf kepeği tüketilebiliyor ve 20 dakika kadar günde egzersiz yapılması gerekiyor.

Dukan Diyetinde Neler Yiyebilirim?

Atak aşamasında tüketilebilen gıdalar: Yağsız dana veya sığır eti (yağ oranı %5'in altında olmalı), sığır ciğeri, dana ciğeri, taze balık, 1.5 kaşık yulaf kepeği, kabuklu deniz canlıları, tavuk ve hindi eti (derisiz ve kanatların dış kısmı hariç), az yağlı (yağ oranı max. %2) süt ve süt ürünleri ve bol su. Sirke, hardal, baharatlar,g ünde 2 adet yumurta, bitkiler, soya sosu (az miktarda), şekersiz ketçap (az miktarda), sarımsak, limon suyu (3-4 damla) yemeklere tat vermek için kullanabilirsiniz ve fruktoz içermeyen tatlandırıcılar da kullanabilirsiniz.
Seyir aşamasında tüketilebilen gıdalar: 1 gün protein, 1 gün sebze ve protein şeklinde tüketebileceğiniz gıdalar yer almaktadır. Proteinlere ilave olarak yiyebileceğiniz sebzeler brokoli, enginar, kuşkonmaz, pancar, lahana, Brüksel lahanası, salatalık, havuç ve patlıcan bunlardan bazılarıdır.
Sağlamlaştırma aşamasında tüketilebilen gıdalar: Her gün bir miktar meyve ve günde 2 dilim tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca az miktarda da olsa makarna veya tam tahıllı pirinç de yiyebilirsiniz.

Dukan Diyeti Yaparak Zayıflayanlar ve Yorumları

Dukan diyeti sayesinde birçok kişi fazla kilolarından kurtulmaktadır. Sayfamızı yorum kısmından dukan diyeti ile zayıflayanlar bu diyet listesi ile ilgili deneyimlerini paylaşabilir...

Yorumlar
Hatice Elmas 15 Ağustos 2017 - 16:39:37 Dukan diyetinde ne yenir? Neler yasak? Benim 15 kilo fazlam var ve bu diyeti öneriyor herkes çok etkili diye. İşe yarar mı? faydasını görür müyüm dersiniz? bir de bu diyeti yapmak çok zor diyorlar yarıda bırakmak istemiyorum ama çok zorsa da hiç başlamak istemiyorumcevapla
sinem atak 04 Nisan 2018 - 23:43:04 dukan diyeti yapanlar bana yardımcı olabilir mi? bu diyetle 1 ayda ortalama kaç kilo veriliyor? Yasak listesine baktım çok fazla şey yasak hatta kendi ekmeğimizi bile kendimiz yapmamız gerekiyormuş bu bana biraz zor gibi geldi ama yapmadığım için bilemiyorum eğer kesin kilo verdiriyorsa buna değebilircevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: