Sağlık

Sultan Çayı Faydaları, İçeriği Nedir? Zayıflatır mı? Yan Etkileri Var mı?

06 Nisan 2021 - 23:43:15
Sultan Çayı Faydaları, İçeriği Nedir? Zayıflatır mı? Yan Etkileri Var mı?

Pek çok bitkinin bir araya gelmesi ile elde edilen sultan çayı, eski dönemlerde sultanlara ikram edilen ve adını buradan alan bir içecektir. Sultan çayı faydaları, içeriği nedir ve ne işe yarar gibi sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Sultan Çayı Fayları Nelerdir?

Özellikle soğuk havalarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıkların engellenmesi için tüketilen sultan çayı, çok eski zamanlara dayanan bir lezzettir. Tatlandırmak amacı ile içerisine şeker değil bal eklenerek tüketilmektedir. Bu da şifaları daha da artırmaktadır. Yapımından 14 çeşit bitki kullanıldığı belirtilmektedir. Bu bitkiler sayesinde vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Sultan çayı ne işe yarar diye baktığımızda şunları sayabiliriz:

  • Grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Vücuttaki ağrıların hafiflemesini ve giderilmesini sağlamaktadır.
  • Öksürüğün kesilmesine yardımcı olur ve nefes açar.
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir.
  • Adet dönemindeki sancıları azaltır ve aynı zamanda baş ağrılarının giderilmesi için de etkilidir.
  • Tansiyonun dengelenmesini ve kolesterolün düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • Hazımsızlık giderici etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde mideyi rahatlatır ve gaz problemlerini önler.
  • Böbrek, bademcik, idrar yolları, diş iltihaplarının iyileşmesini sağlar. Antiseptik özellik barındırmaktadır.
  • Uyku düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Kas gevşetici etki meydana getirmektedir.

Genel olarak sultan çayının içindekiler, pek çok vitaminin ve mineralin bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde farklı bitkilerin etkilerini bir arada barındırmaktadır.

Sultan Çayı İçeriği Nedir?

Pek çok kişi sultan çayının içinde neler var diye merak etmektedir. Bunları sayacak olursak eğer; salep, safran, nane, zencefil, zerdeçal, kakule, tarçın, karanfil, yenibahar, keçiboynuzu, havlıcan, mentol, kivi, nar, elma ve portakal bulunmaktadır. Bundan dolayı vitamin içeriğine baktığımızda neredeyse hemen her bileşenin bulunduğunu belirtmek mümkündür. İçerisindeki bitkiler sayesinde C vitamini bakımından zengindir. Hücrelerin zarar görmesini engeller ve serbest radikalleri giderir.

Sultan Çayı Zayıflatır mı?

Bitkisel özlü olması nedeniyle sultan çayı zayıflatır mı diye sıklıkla araştırılmaktadır. Genel sağlık açısından pek çok etkisinden bahsedilen bu doğal çay zayıflama sürecinde dolaylı olarak destekleyici etkiler sunabilmektedir. İçerisindeki nane sayesinde sindirim kolaylaştırmaktadır. Kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. İçerisinde 11 çeşit baharat barındıran sultan çayı, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman oldukça yararlıdır. Lif bakımından zengindir ve antioksidan özellikler sağlamaktadır. Bu sayede vücuttan toksin atılmasını sağlarken aynı zamanda besinlerin sindirilmesini de desteklemektedir.

Sultan Çayının Yan Etkileri Var mı?

Çoğunlukla faydalarından söz edilse de sultan çayının zararları da olabilir. İçeriğinde çok fazla bitki özü olduğu için öncelikle aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca içerisindeki baharatlardan herhangi birine karşı alerjiniz varsa asla tüketilmemelidir. Kronik rahatsızlığınız varsa doktora danışmalısınız. Hamileyseniz tüketmemelisiniz. Emziren bir anneyseniz doktorunuza danışmalı ve o şekilde tüketmelisiniz.

Sultan Çayı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık olarak 11 çeşit bitkinin harmanlanması ve su ile normal çay şeklinde demlenmesi ile elde edilmektedir. Hazır halde satılan bu çaydan 1 çay kaşığı alarak kaynamış bir bardak suya atıp demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Zamanında sultanlara şifa niyetine ikram edilen bu çay günümüzde soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir. Sultan çayı sipariş vererek ya da aktarlardan satın alarak evinizde kolayca demleyebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: