Sağlık 22 Temmuz 2021 - 10:29:21

Yakarca Sineği Nedir? Zararları Nelerdir? Isırığına Ne İyi Gelir?

Yakarca Sineği Nedir? Zararları Nelerdir? Isırığına Ne İyi Gelir?

Yakarca sineği gündüzleri görünmeyen, gece saatlerinde beslenen yakar diye isimlendirilen sinek türüdür.

Yakarca Sineği Nedir? Nasıl Olur?

Genel itibari ile bitkilerdeki şekerler ile beslenmektedirler. Dişi yakarca sineği yumurtasını geliştirmek amacı ile kan emmektedir. Dişi olan türü hem insandan hem de hayvandan kan emer. Erkek türü ise kan emmemektedir. Renk olarak beyazı andıran mat sarı olarak arif edilebilir. Yaşadığı iklim türü sıcaktır. Boy olarak iki ila üç mili metre ölçüye sahiptir. Çok yüksek yerlerde uçma yetenekleri yoktur. Görüntü olarak sivrisineği andırmaktadır fakat sivrisineğe göre tüylü bir sinektir.

Yakarca Sineği Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Yakarca sineği ısırdığı zaman hafif şekilde yanma hissi vermekte, kaşındırmakta ve ısırdığı bölgeyi kızartmaktadır. Gerçek ismi tatarcıktır. Bölgeye göre ismi değişen türe yakar, yakan ya da yakarcık denilmektedir. Hayvan ahırı, pis su bölgeleri, bataklık, nemli yerler, izbe bölgeler, kuytu, kanalizasyon gibi yerlerde hayatlarını devam ettirmektedirler. Dişi sinek yumurtlama sürecine girdiği zaman kan emmeye başlar. İki gün sonrasında ise yumurtaları nemli alana bırakmaktadır. Yumurtaların içinde 5 hafta içerisinde kanatlı şekilde yavrular dünyaya gelmektedir.

Yakarca Sineğinin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün gün nemli, karanlık alanlarda gizlenmekte ve geceleri beslenmek için ava çıkmaktadır. Yakarca sinekleri kanla mikrop taşıdığı için bazı hastalıkların bulaşmasına yol açmaktadır. Bu sineklerin kan emmeleri, ısırmaları oldukça yakıcıdır. İsminin yakar olmasının nedeni çok fazla acı hissi vermesinden kaynaklıdır. Isırılan bölgede kaşıntı meydana gelmektedir. Bunun dışında kızarıklıklar ve şişmeler meydana gelir. Tatarcık humması ismindeki rahatsızlığı bu canlılar bulaştırmaktadır. Hastalığın özelliği yüksek ateş ile seyretmesidir. Tatarcık hummasından hariç şark çıbanı rahatsızlığını bulaştırdıkları için insan vücudunu tehdit etmektedirler.

Yakarca Sineğinden Nasıl Korunmak Gerekir?

Sinekten korunmanın çeşitli yolları mevcuttur. Dişi olan türünün rahatsız olduğu maddeler bedene sürülebilir. Bedene sürülen maddeler çevreye de yerleştirilebilir. Dişi türün rahatsız olduğu maddeler Hindistancevizi yağı, limon suyu, okaliptüs yağı, lavanta yağı, narenciye suyu, portakal kabuğu, sirke ve avokado yağı olarak açıklanabilir. Günümüz koşullarında bir sürü sinek kovan sprey veya losyonlar üretilir. Üretilen ürünlerin içeriği sineklerin rahatsız olacağı cinstendir.

Yakarca Sineği Isırığına Ne İyi Gelir?

Sinek ısırığının tedavisi doğal yöntemlerle yapılabilir. Isırılan alanın sabun ile yıkanması, sodalı hamur yapıştırılması, sarımsakla ovulması ve sirkeyle yıkanması etkili doğal yöntemlerdendir. Bu sinek türü tarafından ısırılan bireyde olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Isırık olan yer şişer, iştahsızlık oluşabilir ve ateş yükselebilmektedir. Bu gibi problemlerin oluşması halinde hastaneye gidilmesi gerekir. Isırık için doğal yöntem uygulamak isteyen kişi çok az bir miktar karbonat ile az orandaki suyu karıştırıp ısırık olan kısımlara sürebilir. Bu karışım kaşıntı durumunu azaltarak, şişliği azaltmaktadır. Yanma ve şişliklerin azaltılması için doktorun önerdiği ürünler kullanılabilir. Bunun dışında yakarca sineği yüzünden oluşan olumsuz durumlar yüksek ise hastanedeki doktorlar tarafından tedavi gerçekleştirilmektedir.

  • yakarca sineği
  • yakarca sineği nedir
  • yakarca sineğinin belirtileri
  • yakarca sineğinin zararları
Yorumlar
Ziynet Akbulut Yakarca sineği ısırığına ne iyi gelir? Oturduğumuz bölge kırsal olduğu için genelde çok fazla oluyor. Bide ısırdığında çok kaşınıyor . Nasıl geçebilir bu ısırıklar? Herhangi bir ilacı var mı? Yada doğal bir çözüm yolu? cevapla
yorum yaz
Saç Rengini Açmak Zararlı mı? Saç Rengini Açmak İçin Neler Yapılmalı?