Sağlık 22 Temmuz 2021 - 09:39:17

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Kilo Vermeyi Sağlar mı?

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Kilo Vermeyi Sağlar mı?

Vücut geliştirme beslenme programı, kilo vermeyi sağlayan belirli bir sürece uyulması için uygulanan program türüdür.

Vücut Geliştirme Programı Nedir? Nasıl Olur?

Vücut geliştirme sporu için beslenme çok önemlidir. Kas gelişimi için hem antrenman hem de beslenme gerekir. Vücudun yapı taşı olan proteinin amino asitlerden meydana geldiği söylenebilir. Protein içeren besinin tüketilmesi sindirilerek amino asitlere çevrilmektedir. Hormonlar ve kas dokusu amino asitlerden yapılmaktadır. Sağlıklı bir biçimde yaşamak ve kasların oluşması protein alma ile bağlantılıdır. Protein içeren besinler somon, hamsi, uskumru, mezgit, alabalık gibi balık çeşitleri, omega3'le zenginleştirilmiş yumurta, süt, yoğurt, kefir, peynir, kırmızı ve beyaz ettir. Vücudunu geliştirmek isteyen kişilerin gün içinde vücut ağırlığı başına tahmini olarak iki gram protein almaları tavsiye edilir. Karbonhidratlar ise vücudun enerji kaynağıdır. Ağırlık kardırma sporlarında hücreler enerji ihtiyacı için karbonhidrat kullanmaktadır. Karbonhidratlar ihtiyaç duyulan kalori miktarının daha kolay alınmasını sağlar.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Ne İşe Yarar?

Sağlıklı olan karbonhidrat çeşitleri; bulgur, kahverengi pirinç, yulaf, makarna, mercimek gibi tahıl ürünleri, karbonhidrat kaynağı olan patates, Brezilya fıstığı, badem, kaju, ceviz, Antep fıstığı gibi kuruyemiş çeşitleri, baklagiller, sınırlı tüketilmek kaydıyla bitter çikolata, böğürtlen, elma armut, portakal, böğürtlen, çilek, brokoli, domates, marul, domates gibi sebzelerdir. Kilo alması zor olan kişilerin karbonhidrat tüketimini sınırlandırmasına gerek olmamaktadır. Kolay yağlanan kişilerin ise karbonhidrat tüketimini sınırlandırmaları tavsiye edilir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Kilo Verdirir mi?

Yağlar vücudun enerji kaynağıdır. Aynı zamanda hayati fonksiyonlar üzerinde ciddi bir yere sahiptirler. Balığın içerisinde yer alan omega3 yağ asitleri vücut için oldukça faydalıdır. Yağ tüketmeden yaşamak mümkün değildir. Sağlıklı yağ kaynakları mezgit, uskumru, alabalık, somon, badem, ay çekirdeği, Antep fıstığı, Brezilya fıstığı, kaju, ceviz, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, tereyağı ve balık yağı vardır. Dünya genelinde sağlıklı bir yağ olan zeytinyağı kilo verme konusunda çok etkilidir. Yemeklerin zeytinyağı ile yapılması tavsiye edilir. Omega3 içeren balık yağı ve ot ile beslenen hayvanın tereyağı tüketilmelidir. Protein ve karbonhidrat tüketiminin belirlenmesi ile gün içinde ihtiyaç duyulan kalorinin kalanı yağlardan alınmaktadır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Nelerden Uzak Durulması Gerekir?

Sağlıksız olan gıdalar kişinin kolay yağlanmasına ve enerjisinin düşmesine yol açar. Sağlıksız gıdaların tamamı bir süre sonra alışkanlık yapmakta ve insanların halsiz hissetmesine neden olmaktadır. Performansı düşüren gıdaların tüketilmesi sağlıklı değildir. Hamur işi, her çeşit meşrubat türü, bisküvi, çikolata, meyve suları, tatlılar kilo almayı hızlandıran, halsizliğe yol açan gıdalardır. Kısmi olarak hidrojenize olan yağlar, margarinler gibi trans yağ asitlerinin tüketilmesi sakıncalıdır. İşlenmiş et olarak tanımlanan sucuk, salam, sosis ve benzeri gıdalar sağlıksızdır. Beyaz pirinç, beyaz un, beyaz ekmek şeklindeki işlenmiş tahılların tüketilmesi tavsiye edilmez. Soya ürünleri vücut geliştirme beslenme programının içinde yer almamalıdır.

  • vücut geliştirme
  • vücut geliştirme beslenme programı
  • vücut geliştirme beslenme programı kilo verdirir mi
Yorumlar
Demet Yüzer Vücut geliştirme beslenme programı kas yapma konusunda yardımcı oluyor mu? Hem biraz kilo almak hem de kas yapmak istiyorum. Bunun için bir program uygulamak istiyorum. Nasıl yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Şeker Ölçümü Olması Gereken Değerleri Kaç Olmalı? Şeker Hastalığında Sınır Kaç Olmalı?