Topuk çatlağı nedir? Neden olur? Ne iyi gelir? Tedavisi nasıl yapılır?
Yaşam

Topuk Çatlağı Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

29 Nisan 2018 - 00:17:01

Sürekli olarak vücudumuzu taşıyan ayaklarımızın topuk kısımlarında yer alan çatlaklar, topuk çatlağı olarak isimlendirilmektedir.

Topuk Çatlağı Nedir? Nasıl Olur?

Günlük yaşantımızda bir fark etmiyor olsak da sürekli olarak organlarımızı bizim hayatımıza en iyi biçimde devam edebilmemiz için çalışırlar. Ayaklarımız da sürekli olarak vücut ağırlığımızı taşıyan ve bize hareket kabiliyeti kazandıran organlarımızdır. Diğer organlarımızda olduğu gibi yeteri kadar bakım uygulanmadığında ya da belirli olumsuzluklar oluştuğunda ayaklarımız da zarar görür. Ayaklarımızın topuk kısımları bu sorunların sıklıkla dışa yansıdığı bölgelerdir. Birçok farklı sebepten dolayı topuk çatlağı oluşmaya başlar. İlk etapta çok umursanmayan bu çatlaklar daha derin yarıklara dönüşürken çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Topuk Çatlağı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Topuk çatlağı probleminin en önemli kaynağı vücudun susuz kalmasıdır. Vücut içerisindeki su dengesi birçok farklı sebepten dolayı bozulabilir. İnsanların yeteri kadar su içmemesi buna sebep olabilirken bunun yanında bayanlarda menopoz döneminde bu sorun ortaya çıkabilir. Buna ek olarak farklı hastalıklar da vücudun su dengesini bozabilmektedir. Suyun dışında ayak mantarı da insanlarda topuk çatlamalarına sebep olan durumlardan birisidir. Sedef hastalığı ve egzama çeşitlerinden bazılarına belirti olarak topuk çatlakları ortaya çıkar. Bu rahatsızlıkları geçiren kişilerde sıklıkla topuklarında çatlamalar ya da daha derin yaralar görülebilmektedir. Son olarak insanların aşırı kilo almaları ve bacaklarının sürekli olarak bu ağırlığı taşımakta zorlanmaları da önemli bir etmen olarak görülmektedir.

Toğuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlağının tedavisi için doktorlara gidilmesi gerekirken anlık olarak acının azaltılması ya da doktora gidilecek olan tarihe kadar bu sorunun biraz olsun iyileşmesi için adımlar atılabilir. Zeytinyağı ve bal ile yapılan kür, çatlakların acısının azalmasında ve bu bölgenin beslenerek biraz daha sağlıklı bir hale gelmesinde etkili olacaktır. 1 çay kaşığı kadar bal ile 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı karıştırılarak çatlak olan bölgelere uygulanabilir. Bunun yanında bitkisel yağlar ile masaj yapılması da etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Topuk Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalar, bu sorun sebebiyle hastanelere gittiklerinde doktorlar bir yandan ilaç tedavisi uygularken bir yandan da hastaların günlük yaşantılarını daha düzenli hale getirmelerini isterler. Genelde çok büyük yaralar oluşmamışsa krem tedavisi ile birlikte bu çatlaklar ortadan kalkabilir. Ancak buna karşın farklı hastalıklar sebebiyle daha derin çatlaklar varsa bu durumda çatlaklara sebep olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi süreci de hastalığa göre değişmektedir. Her durumda kişilerin beslenmelerini daha düzenli ve doğru bir şekilde yaparak bu tedavi sürecine katkı sağlamaları son derece önemli bir etmen olacaktır. İnsanlar arasında yaşlanma belirtisi olarak görülmeye başlayan topuk çatlağı aslında bir rahatsızlıktır ve insanlar hangi yaşa gelirse gelsin ortaya çıkmayabilir.

Yorumlar
Nalan Şireci 29 Nisan 2018 - 00:27:01 Topuk dikeni için ne iyi gelir? Ayağımda sanırım böyle bir sorun var belirtilerden bazıları var. Doktora gitmedim ama bitkisel tedavi yöntemleri var mı? Hangi kremler iyi gelir? Topuk dikeni terliği ve çorabı ne kadar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: