Adet sancısı nedir? Neden olur? Adet sanıcısını kesen yiyecekler, ilaçlar ve içecekler
Sağlık

Adet Sancısı Nedir? Neden Olur? Adet Sanıcısını Kesen Yiyecekler, İlaçlar ve İçecekler

29 Nisan 2018 - 03:07:04

Adet sancısı, kadınlarda regl döneminde yaşanan karın ve kasıklarda meydana gelen kasılmalar sonucunda oluşan ağrıdır.

Adet Sancısı Nedir? Neden Olur?

Yapılan gözlemler ve araştırmalara göre kadınların yaklaşık %60'ı adet dönemini sancılı olarak geçirmektedir. Her kız çocuğu dünyaya binlerce yumurta ile gelir. Ergenlik dönemine girilmesiyle her ay vücut tarafından bu yumurtalardan bir tanesi dışarı atılır.Kadın vücudunda rahim her ay kendini hazırlar ve hamile kalınmaması durumunda bu durum adet ile sonuçlar. Kanama yoluyla yumurta dışarı atılır. Bu süreç bazı kadınlarda aşırı sancılı geçerken bazı kadınlarda ise ağrısız olmaktadır. Rahim bu kanamayı dışarı atabilmek için kasılmalar yaşar. Bu kasılmalar sırasında rahime giden kan ve oksijen azalır. Bu da ağrıya neden olur. Adet sancısı bu şekilde oluşur.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Ne Geçirir?

Adet sancısının geçmesi için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Hemen hemen pek çok kadın bu ağrılardan kurtulmak için ilaç kullansa da öncesinde doğal yöntemlerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Ağrının geçmesi için sıcak su torbası kullanılabilir. Sıcaklık kan dolaşımının artmasını sağlayacağı için ağrının hafiflemesini sağlar. Ağrı sırasında vücut gerilir. Bunun için gevşeme egzerisizleri yapabilirsiniz. Spor yapmak ağrıları azaltır. Spor sırasında endorfin salgılanır. Bu hormon adet döneminizin daha rahat geçmesini sağlar.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

Regl sancısı için bazı bitkiler olumlu etkiler meydana getirmektedir. Bı bitkileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Zencefil: 1 demlik su kaynatıp içerisine limon ve birkaç parça zencefil atarak demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine bal katabilirsiniz. Günde 3 bardak tükettiğinizde ağrının azaldığını fark edebilirsiniz.
  • Fesleğen: Bu bitkiyi bir miktar suyun içerisine kaynatıp ardından 15 dakika demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra günde 1 bardak içebilirsiniz. Tamamen doğal içeriği sayesinde ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Tarçın: Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı tarçın atarak karıştırıp günde 3 bardak içebilirsiniz. Ağrınız bu karışım sayesinde azalacaktır. Dilerseniz içecek soğuyunca tatlandırmak amacıyla bal katabilirsiniz.
  • Şeker kamışı pekmezi: Bu pekmez kanın pıhtılaşmasını azaltır ve rahim kaslarını gevşetmeye yardımcı olur. vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu besin sayesinde ağrılar oldukça azalacaktır.
Adet Ağrısına İyi Gelen İlaçlar, Meyveler ve İçecekler

Adet sancısına iyi gelen birçok ilaç bulunmaktadır. Bunlar için öncelikle bir doktor a gitmeniz gerekmektedir. Doktor gerekli testleri yaptıktan sizin için uygun olan ilacı belirtmelidir. İlaç kullanmak istemiyorsanız eğer adet ağrısını kesen içeceklerden ve meyvelerden yararlanabilirsiniz. Adet kesen meyvelerden biri olan ananas düşük kalorisi ile kasların gevşemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Aynı şekilde muz da kasıklardaki krampların azalmasını sağlar. Aynı zamanda şişkinliğin geçmesine de yardımcı olur. Adet sancısı için çözüm yaratmak istiyorsanız çeşitli bitki çaylarından da yararlanabilirsiniz. Kekik çayı bu amaçlar kullanılan etkili içecekler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
Merve Börek 29 Nisan 2018 - 03:17:04 Tpack hot teraphy ısı bandı kullananlar var mı? Arkadaşlar her ay aşırı bir şekilde adet sancısı yaşıyorum. Geçen internette dolanırken tpack diye bir ürün gördüm. İşe yarar mı kullananlar var mı kullanıcı yorumları nedir diye araştırıyorum. Ona göre sipariş vermek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: