Sağlık

Dudak Nemlendirici Nedir? Nasıl Yapılır? Dudak Nemlendiriciler Zararlımı? Faydalımı?

29 Nisan 2018 - 05:57:22
Dudak nemlendirici nedir? Nasıl yapılır? Dudak nemlendiriciler zararlımı? Faydalımı?

Dudakların sağlıklı olması insanların görünüşünde çok büyük etkiler bırakırken dudak nemlendirici ürünler de bu aşamada en çok tercih edilenlerden birisidir.

Dudak Nemlendirici Nedir? Ne İşe Yarar?

Dudaklar, vücudun diğer kısımlarına göre oldukça farklı bir yapıdadır. Sürekli olarak dış ortam ile etkileşim içerisinde olan dudaklar, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha ince bir koruma tabakasına sahiptir. Bu sebeple de dış etmenlerden ve kozmetik ürünlerin çok yüksek biçimde etkilenebilirler. Ülkemizde kış ayları son derece soğuk ve rüzgarlı geçtiğinden dudaklar bu şartlara karşı dayanım göstermezler ve çatlamaya başlarlar. Bu çatlaklar bazen kanamalara kadar gidebilirken görsel açıdan da hoş olmayan bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olurlar. Dudak nemlendirici olarak satılan ürünler, bu kuru dönemlerde dudakların su dengesini sağlayan ürünlerdir ve düzenli kullanımda faydaları görülebilir.

Dudak Nemlendirici Nasıl Yapılır?

Dudak nemlendiriciler çok uzun yıllardır düzenli olarak kullanılırken bazı kaynaklarda içerisinde yer alan kimyasal maddelerin günlük hayat içerisinde yutulduğu ve bu sebeple de vücuda zararları olduğu söylenmektedir. Bu sorunu kafasına takmak istemeyen kişiler, evde doğal bir şekilde dudak nemlendirici yapabilirler. Bunun için 3 çay kaşığı kadar balmumu, 1 çay kaşığı bal, 40 damla kadar nar suyu, 6 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir kutuya ihtiyaç duyulur. Kaynamış suyun içerisine bu maddeleri atarak karıştırmaya başlayan kişiler krem kıvamına geldiğinde kaba alarak kendi nemlendiricilerini hazırlayabilirler.

Dudak Nemlendirici Zararları Nelerdir?

Dudak, yağısı itibariyle sürekli olarak kendisini yenileyen bölgelerden birisidir. Dudaklarda yaşanan soyulmalar, çatlamalar ya da uçuk problemleri bir süre sonra ortadan kalkarken bunu bu bölgede yaşanan hücre yenilenmesi sağlamaktadır. Dudak nemlendirici ürünler bu hücre yenilemesini yavaşlatan bir etki oluşturabilir. Genel olarak insanlar bu sorunların oluşmaması için nemlendiricileri kullanırken buna rağmen oluşması durumunda tedavi süreci daha uzun bir hal alacaktır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan kimyasal maddeler, ağız yoluyla çok rahat bir biçimde vücudun içerisine girebilir. Genelde çok ağır kimyasallar kullanılmadan üretilen bir ürün olsa da bazı kişilerde farklı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Dudak Nemlendirici Faydaları Nelerdir?

Dudak nemlendirici ürünlerin kullanımı, bazı sorunların hiç ortaya çıkmamasını sağlayabilir. Özellikle bazı ilaçların kullanımı dudaklarda kurumaya sebep olan yan etkilere sahiptir. Bu ilaçlar ile birlikte nemlendiricilerin kullanılması son derece faydalı olur. Bunun yanı sıra kış aylarını sert geçiren şehirlerde konaklayan ve her gün belirli bir süresini dışarda geçirmek zorunda olan kişiler de bu ürün sayesinde çok daha rahat bir biçimde günlerini geçirebilirler. Çatlama, çatlamaya bağlı kanama ve kuru bir görüntü gibi olumsuz durumlar bu ürünler sayesinde oluşmaz. Birçok kişinin düzenli olarak kullandığı dudak nemlendirici ürünler doğru kullanımda çok faydalı kremlerdir.

Yorumlar
Aynuz Akkız 29 Nisan 2018 - 06:07:22 Dudak nemlendiricisi yapımı nasıl olur? Orucu bozar mı? Ramazan ayında dudaklarım çok kuruyor ve kanıyor hatta. Tadı olmayan renksiz nemlendirici sürsem orucum sakata girer mi? Nemlendiricilerin yan etkisi olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: