Sağlık 29 Nisan 2021 - 08:47:30

Ağız Çalkalama Suyu Nedir? Ne İşe Yarar? Dişleri Beyazlatır mı? İçeriği, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Ağız Çalkalama Suyu Nedir? Ne İşe Yarar? Dişleri Beyazlatır mı? İçeriği, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Son dönemde piyasaya sürülen ve insanların ağız temizliği için kullanılan su ağız çalkalama suyu olarak isimlendiriliyor.

Ağız Çalkalama Suyu Nedir?

Ağız içerisinde tüketilen besinler sebebiyle birçok besin artığı kalabilir. İnsanlar diş fırçaları ile dişlerinde kalan besinleri olabildiğince çıkarırlar. Fırçaların ulaşamadığı bölgelere diş ipiyle uğraşmak da oldukça geçerli bir yöntemdir. Ancak bunun yanı sıra ağızın içerisinde de belirli kalıntılar bulunmaktadır. Yanakların iç kısmında, dilde ya da dilaltında bulunan artıkların ağızdan uzaklaştırılması için özel olarak hazırlanan su kullanılırken bu su ağız çalkalama suyu olarak isimlendirilir. Bu sayede ağzın her noktasının en iyi biçimde temizlenmesi sağlanmaktadır.

Ağız Çalkalama Suyu Ne İşe Yarar?

Ağız çalkalama suyu kullanımında istenen ilk özellik ağız kokusunun tamamen ortadan kalkmasıdır. Özellikle sigara kullanan kişiler bu durumdan sürekli olarak rahatsız olmaktadır. Bu sebeple de bu tarz ağız çalkalama sularını kullanarak ağzı kokularının oluşmasını ya da karşısındaki insanlara ulaşmasını engeller. Bunun yanında ağzın tüm bölgelerinde yer alan gıda atıklarının ve bakterilerin ağızdan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede ağzın içerisinde ya da vücudun farklı yerlerinde oluşabilecek olan birçok hastalık önlenmiş olur. Ayrıca dişlerin beyazlanmasında ve üzerinde yer alan sarı tabakanın ortadan kalkmasında son derece önemli görevler üstlenebilmektedir. Tüm bu etkilerin ortaya çıkması için düzenli kullanım çok büyük önem taşır.

Ağız Çalkalama Suyu Kullanımı Nasıldır?

Genel olarak diş ve ağız temizlemek için kullanılan ürünlere belirli bir zamanın ayrılması gereklidir. Ağız çalkalama suları da bunlardan birisidir. İlk olarak kişilerin diş fırçası ve diş ipleri ile birlikte dişlerini en iyi biçimde temizlemesi gerekmektedir. Bunun sonrasında ağzın içerisini dolduracak şekilde ağzı çalkalama suyu kullanılır. Bu suyu yutmadan ağızda tutmak gerekirken bu şekilde gargara yapılır. Bu işlem 40-50 saniye devam etmelidir. Daha fazla devam ettiğinde içeriğinde yer alan maddeler ağza zarar vermeye başlayabilmektedir. Sonrasında bu suyu tükürerek işlemin sonuna gelinir.

Ağız Çalkalama Suyu İçeriği ve Zararları

İçeriğinde bakterileri etkisiz hale getirecek olan kimyasal ürünler, mentol ya da diğer farklı meyve aromaları ve alkol yer alır. Bazı ürünler alkolsüz olarak da üretilir ve bu konuda hassas olan kişilere sunulmaktadır. Günde 2 defa kullanımın uygun olduğu belirtilirken araştırmalar bu suyun yararlı olan bakterileri de ortadan kaldırdığını göstermektedir. Bu ürünün ilk zararı olarak gösterilebilir. Kullanım aşamasında yutulması durumunda kimyasal maddeler ve alkol vücuda girmiş olacaktır. Bu durum da ürünü kullanırken karşılaşılabilecek olan bir diğer zarar olarak gösterilir. Ağızda çok tutulması durumunda yanma hissine sebep olur ancak insanlar bunu rahatlıkla ayarlayabildiğinden çok fazla önemli değildir. Doğru kullanımda yararlı olan ağız çalkalama suyu insanların sosyal hayatlarında daha rahat etmelerini sağlamaktadır.

  • ağız çalkalama suyu
  • ağız çalkalama suyu nedir
  • ağız çalkalama suyu ne işe yarar
  • ağız çalkalama suyu kullanımı
  • ağız çalkalama suyu içeriği
Yorumlar
Semiha Tafçı Ağız çalkalama suyu diş teline zarar verir mi? İçeriğinde ne var? Fiyatları ne kadar? Kesinlikle gerekli mi? Kullanımı günde kaç kere olmalıdır? Bunu kullanım sırasında yutarsak bir sorun olur mu? Zararı olur mu? cevapla
yorum yaz
Sindirim Düzenleyici Yiyecekler, Besinler ve Bitki Çayları Nelerdir?