Sağlık 29 Nisan 2021 - 11:37:43

Bebek Pişiği Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek Pişiği Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde genital bölgelerin ve kasıkların tahriş olması durumu bebek pişiği olarak isimlendirilmektedir.

Bebek Pişiği Neden Olur?

Bebeklerin altları bebek beziyle bağlandığından bu bezin yapısı bebeklerde pişik oluşmasına sebep olabilmektedir. Bez üretici özel markalar bu konuda sürekli olarak çalışmalar yapıyor olsa da tamamen bu durumun ortadan kalktığını söylemek oldukça zordur. Bunun yanında bebeğin altının temizlenmesi aşamasında kullanılan ıslak mendil tarzı ürünler de buna sebep olabilir. Bebeklerin altının çok sık değiştirilmemesi de bu sorunun ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Özellikle bebeklerin ishal olmaları durumunda bu sıklığın daha iyi düzeyde olması gereklidir. Bu bölgede oluşan mantar oluşumlarında da pişik ortaya çıkar. Son olarak diş çıkaracağı dönemlerde bu sorunla karışılana aileler oldukça sıktır.

Bebek Pişiği Nasıl Önlenir?

Bebek pişiğinin gerçekleşmesinin ardından uygulanabilecek yöntemler bulunur ancak alınacak olan önlemler sayesinde kişilerin olmadan önce bu durumu önlemesi de mümkün olmaktadır. İlk olarak bebeklerin bezlerinin kapattığı alanın her zaman temiz, kuru ve serin bir halde tutulması çok önemlidir. Bebeğin bezinin sıklıkla değiştirilmesi de pişik oluşmaması için önemli bir yöntemdir. Mümkün olduğunca bebeğin altının açık bırakılması çok faydalı olur. Bebeğin kilosuna uygun bir şekilde bezlerin kullanımı gereklidir. Bu konuda hassas davranılması bebek pişiği oluşumunu engelleyebilir.

Bebek Pişiğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Pişik oluşan bölgelere yapılacak olan doğal müdahaleler, bebeklerin bu sorundan kurtulmasında ya da minimum düzeyde yaşamasında fayda gösterebilir. Bunlardan ilki mısır nişastasıdır. Ortamın kuru kalması son derece önemli bir durum olduğundan mısır nişastası bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilir. 2 yemek kaşığı karbonatın 4 bardak su ile karıştırılması ile hazırlanan karışım da etkili bir yöntemdir. Yetişkinlerde oluşan pişiğe karşı da bu karışım kullanılabilir. Pamuk yardımıyla pişik oluşan bölgeye sürülmesi yeterli olacaktır. Son olarak ortamın pH değerini düzenlemek amacıyla sirke de kullanılabilmektedir. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi atılarak ve sonrasında pamuk ile uygulanarak kullanılabilir.

Bebek Pişiği Nasıl Tedavi Edilir?

Doğal yöntemler ile çözülebilen bebek pişiği problemi ilaç tedavisi ile de sonlandırılabilmektedir. Bu sorunun çözülmesinde en çok kullanılan ürün pişik kremidir. Bu kremler, bebeklerin altının değiştirildiğinde bölgeye sürülerek bu bölgede pişik oluşmasının önüne geçmektedir. Bunun yanında pudra kullanımı da doktorlar tarafından önerilen yöntemlerden birisidir. İlaç olarak satılan bu ürünler, bebeklere uygun bir şekilde üretilir. Bu sebeple zararları bulunmaz ya da çok düşük seviyede bulunur. Ebeveynlerin bu dönemde aldıkları ilaçların bebekler için özel olarak hazırlanan ilaçlardan olmasına dikkat etmesi gerekir. Bebek pişiği olarak isimlendirilen rahatsızlığın ortadan kalkmasında uygulanabilecek olan çok sayıda yöntem yer alırken bu aşamada karar tamamen ebeveynlerin olacaktır.

  • bebek pişiği
  • bebek pişiği neden olur
  • bebek pişiği ne iyi gelir
  • bebek pişiği nasıl tedavi edilir
Yorumlar
Tuğçe Kara Bebek pişiğine en iyi gelen krem hangisi? Pişik için bitkisel çözümler var mı? Bebeğim 2 aylık. Aslında çok dikkat ediyorum ama teniz çok hassas olduğundan pişik oldu. Pişik kremi sürüyorum ama sanki etki etmiyor gibi. Ne yapmam lazım? cevapla
yorum yaz
Kinoa Zayıflatır mı? Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır?