Şerbetçi otu çayı nedir? Nasıl yapılır? Hazırlanışı, faydaları ve zararları
Sağlık

Şerbetçi Otu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Hazırlanışı, Faydaları ve Zararları

29 Nisan 2018 - 14:27:52

Maya otu olarak da isimlendirilen şerbetçi otunun demlenmesiyle birlikte hazırlanan çaya şerbetçi otu çayı denmektedir.

Şerbetçi Otu Çayı Nedir?

Şerbetçi otu, kendirgiller ailesine ait bitkilerden birisidir. Halk arasında oldukça bilinen otlardan birisi olan şerbetçi otu, genel olarak göğüsleri büyütme özelliğiyle tanınmaktadır. Birçok bayan, bu özelliği sebebiyle bitkiyi kullanmaya başlar. Uzaktan bakıldığında ince kozalak şeklinde bir yapısı vardır. Yaz aylarını ölü olarak geçiren bitki, Eylül ve Ekim ayları geldiğinde kozalaklarını dökmektedir. Toplanan bu kozalaklar çay yapımında kullanılan parçalardır. Bu parçaların kaynamış su yardımıyla demlenmesi sonucunda şerbetçi otu çayı elde edilmektedir. Hazırlanışı ve içimi oldukça rahat olduğundan insanların ilk tercih ettiği bitki çayları arasında gösterilebilir.

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Şerbetçi otu çayının hazırlanması için bu bitkinin aktarlardan satın alınması ya da doğal ortamında toplanması gerekir. Bu aşamada toz halinde satın alınması ya da tomurcuk şeklinde kurutulmuş formda olması sorun değildir. Çayı yapılırken her ikisi de rahatlıkla kullanılabilir. İlk olarak bir pişirme kabında suyun kaynatılması gerekmektedir. Bu kap duruma göre cezve olabildiği gibi daha büyük tencereler de olabilir. Kaynayan suyun içerisine bırakılan şerbetçi otunun 15 dakika kadar kaynayan suda beklemesi gerekir. Sonrasında bu karışım süzülerek çayın tüketimi sağlanabilmektedir.

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu otun en bilinen faydası, göğüsleri büyütme özelliğidir. Bu özelliği için kullanılırken genelde kremi yapılarak göğüs bölgesine sürülmesi şeklinde kullanılır. Ancak çay olarak tercih edildiğinde de bu yönde katkı sağlayabilmektedir. Şerbetçi otu çayının en etkin özelliği ise iştah açıcı olmasıdır. Bu sebeple diyet yapan kişilerin tüketmesi oldukça sakıncalı olan bitkiler arasında yer alır. Ancak sinir sistemini yatıştırarak kişilerin gerginliklerinin sonlanması konusunda işe yarayabilir. Bu sebeple günlük iş temposu içerisinde tercih edilebilmektedir. Romatizma ağrıları bulunan kişiler, ağrılarının başladığı dönemde bu çayı tüketirlerse ağrıları belirli oranda azalabilmektedir. Son olarak bayanlar tarafından adet düzenleyici olarak da tercih edilebilir.

Şerbetçi Otu Çayının Zararları Nelerdir?

Adet düzenleyici ve göğüs büyütücü olarak kullanılmasının sebebi, bu çayın hormonlar üzerinde büyük etkilerinin oluşudur. Bu sebeple de fazla kullanımında ciddi şekilde yan etkiler ortaya çıkabilir. Çok fazla tüketim durumunda aşırı tüylenme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bayanlarda cinsel isteksizliğe sebep olduğu da bilinmektedir. Çok fazla tüketimde mide bulantısı ve baş dönmesi sorunları da kısa süre içerisinde görülmektedir. Bazı bitkilerin hamile bayanlar tarafından tüketimi sakıncalı görünürken bu bitki ve bitki çayının tüketimi direkt olarak yasaktır. Bu sebeple de bayanların günde en fazla 1 bardak tüketimine izin verilirken hamilelik sürecinde bu miktar dahi zararlı olacaktır. Birçok farklı faydası bulunan şerbetçi otu çayı çok fazla tüketilirse zararlı etkilerini de sırasıyla ortaya çıkarmaya başlayabilir.

Yorumlar
Derya Koçbaş 29 Nisan 2018 - 14:37:52 Şerbetçi otu çay nasıl demlenir? bu çayı içenler var mı tadı nasıl? Ne zaman içilir? Emziren bir anneyim bebeğim artık 9 alık ek besin tüketiyor ama içsem bir yan etkisi olur mu? Zararları var mı bu çayın?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: