Sağlık 05 Temmuz 2021 - 05:50:18

Yüz Masajı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Hangi Yağlar Kullanılır?

Yüz Masajı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Hangi Yağlar Kullanılır?

Yüz masajı; yüz kaslarının harete geçmesini sağlayarak cildin yenilenmesine katkı sağlayan, hem iyileştirici hem de yaşlanması belirtilerini giderici etki meydana getiren bir uygulamadır.

Yüz Masajı Faydaları Nelerdir?

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan yüz masajı, Cildin daha canlı gözükmesini sağlar ve aynı zamanda cilt üzerinde şişliğin giderilmesine destek olur. Cildin kendi yenilemesi için akn dolaşımının dengeli olması gerekmektedir. Yüzünüze masaj yaptığınız zaman kan dolaşımı hızlanır ve bu da hücreler kendini yenilemesi ile cildin iyileştirilmesini sağlar. Özellikle profesyonel yüz masajı yaptırdığınız zaman etkisini daha kısa süre içerisinde görebilirsiniz.

Düzenli bir şekilde uygulanan yüz masajı hareketleri, ciltteki kırışıklıkların giderilmesine ve hafiflemesine destek olur. Eğer ki doğru hareketleri uygulayarak yaparsanız, kullanmış olduğunuz tüm cilt kremlerinden daha fazla etki görebilirsiniz. Cildin canlanmasını sağlayan bu masaj adeta ciltte arınma hissi ve detoks etkisi oluşturmaktadır.

Pek çok kişide görülen bir cilt problemi olan akne ve sivilcelerin giderilmesi için etkili olan yüz masajı, özellikle beyaz uçlu aknelerin oluşmasına engel olmaktadır. İltihaplı ve yağlı aknelerden kurulmak, cildinizin sağlıklı ve canlı durmasını sağlamak için her gün birkaç dakikanızı masaj hareketlerine ayırmanız yeterli olmaktadır. Serum, doğal yağ gibi cilde kolajen desteği sağlayan ve elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olan ürünleri masaj yaprak uyguladığımız zaman daha kısa sürede daha fazla etki etmektedir.

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Cildinizin yenilenmesi ve tazelenmesi için evde yüz masajı yapmak istiyorsanız sizlere birkaç tavsiye sunabiliriz. İşte kendi kendine yüz masajı nasıl yapılır sorusu için önerilerimiz:

 • Masaja temiz bir cilt ile başlamalısınız. Öncelikle cilt tipinize uygun bir temizleyici iile yüzünüzü yıkayınız. Ardından nazikçe yüzünüzü kurulayınız.
 • Cildinize hafif bir bitkisel yağ ile birlikte masaj yapınız. Bu şekilde hem masajı kolaylaştırırsınız hem de cildin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer cildiniz kurysa badem yağı ya da argan yağı, orta yağlı yapıda ise jojoba yağı veya hint yağı kullanabilirsiniz.
 • Masaj yapmaya başladığınızda öncelikle dairsel hareketler ile çene kenarlarını, ağız bölgesinin yan kısımlarını ve elmacık kemiklerinin üzerine masaj yapınız. Yüz masajı tekniklerini uygularken cildinizi hep yukarı doğru itiniz. Asla aşağı doğru itmeyin. Bu durum sarkmaya neden olur. Bu masajı 1 dakika yapınız.
 • Daha sonra alın bölgesine masaj yapınız. Yuvarlak hareketler ile 4 parmağınızla nazikçe masaj yapınız. Aynı şekilde göz kenarlarına da hafif dokunuşlar ile masaj yapınız. Bu hareketleri de 1 dakika boyunca uygulayınız.
 • Son olarak göz çevrenize masaj yapınız. Parmaklarınızı göz kapaklarınıza yerleştiriniz. Daha sonra dışa doğru kaydırınız. Yavaş bir şekilde göz altlarınızın dışına doğru kaydırınız. İç köşelerde ise durunuz. Burun kenarlarında kaş çizgilerine doğru devam ediniz. Bu masajı da 1 dakika devam ettiriniz.

Görüldüğü üzere yüz masajı kaç dakika yapılır diye baktığımızda günde ortalama 5-6 dakikamızı almaktadır. Genç bir görünüm ve sağlıklı bir cilt için oldukça kısa ve etkili bir süredir.

Yüz Masajında Hangi Yağlar Kullanılır?

Cilt bakımı yaparken kullanılan yağlar, cildin tipine göre değişir. Yüz masajı için yağlar kapsamına ilk olarak badem yağını sayabiliriz. Kuru ciltlerin nemlendirilmesi için etkilidir. Cildin yumuşamasını sağlar. Bir diğer seçeneğimiz jojoba yağıdır. Bu yapı biraz daha yağlı ciltler uygulayabilir. Argan yağı, kuru ciltlerin tercih edebileceği, cildi besleyen bir yağ çeşididir. Anti-bakteriyel özelliği bulunan lavanta yağı, sivilce ve siyan noktaların giderilmesi için kullanılabilir. Kantaron yağı, shea yağı ve hindistan cevizi yağı diğer kullanılabilir faydalı yağlar arasındadır. Bunların organik ve doğal olmasına özen gösteriniz.

Yüz Masajı Aleti ve Taşı

Parmaklarımızı kullanarak uyguladığımız yüz masajı için aynı zamanda teknolojik aletler de bulunmaktadır. Bunlar genelde titreşimli olmaktadır. Yüz masajı taşı ise genel olarak doğal ve mineralli taşları ifade etmektedir. Yüz masajı yaparken bu seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Fakat titreşimli aletler cildinize zarar da verebileceği içi dikkatli olmalısınız.

 • yüz masajı
 • yüz masajı faydaları
 • yüz masajı hareketleri
 • yüz masajı nasıl yapılır
 • evde yüz masajı yapmak
 • kendi kendine yüz masajı nasıl yapılır
 • yüz masajı teknikleri
 • yüz masajı kaç dakika yapılır
 • yüz masajında hangi yağlar kullanılır
 • yüz masajı için yağlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göbek Sarkması Nasıl Giderilir?