Yaşam 05 Ağustos 2021 - 14:40:49

Reyhan Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Reyhan Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Reyhan çayı; kokusu ve lezzeti ile mest eden, şifalı içeriği ve etkili bileşenleri sayesinde vücuda birçok fayda sağlayan bir içecektir. Yazımızın devamında reyhan çayı faydalarına ulaşabilir, nasıl demlenir, zayıflatır mı sorularına yanıt alabilirsiniz.

Reyhan Çayı Ne İşe Yarar?

Hormonların dengelenmesine yardımcı olan reyhan çayı, aromatik kokusu ile libidoyu yükseltir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde hormon sağlığını düzenler. Üreme sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Mor reyhan çayı, antiseptik özelliğe sahiptir. Bu etkisi sayesinde ağrıyı yok eder ve kas ve kemik ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesi için etkilidir.

Ağız kokusunun önlenmesini sağlayan reyhan çayı, aynı zamanda ağız bakım ürünü özelliği gösterir. Bu çayı içmek kötü kokuları giderirken çürük oluşumunu da önler. Mide koruyucu özelliği vardır. Mide spazmı ve şişliği gibi durumlarda oldukça faydalıdır ve mide asidini dengeler. Aynı zamanda böbrek taşlarının temizlenmesi konusunda da etkisi vardır. Böbreklerin temizlenmesini sağlar. Ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Enfeksiyon sonrası gelişen ateşlenmeyi yok eder. Sinir sistemini düzenler ve kas gevşetici etkisi vardır. Depresyona iyi gelen bitki çayları arasında yer alır.

Antioksidan etkiye sahip olan reyhan çayı faydalarına baktığımızda vücuda zarar veren maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Solunum yollarını temizler. Boğazı korur ve güçlendirir. Kan akışının hızlanmasına destek olur. Kan dolaşımına katkı sağlayan reyhan çayı içeriğindeki C vitamini sayesinde kalp kaslarının daha hızlı çalışmasına destek olur. Kan akışını düzenler ve kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

Reyhan Çayı Nasıl Demlenir? Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Dilerseniz kuru yapraklardan dilerseniz taze reyhan bitkisi kullanarak bu çayı demleyebilirsiniz. Taze reyhan çayı tarifi için 1 demet taze reyhan, 1 limon suyu, 1 çubuk tarçın, 6-7 adet karanfil, 10 bardak su, 4 yemek kaşığı şeker gereklidir. Öncelikle bitkiyi güzelce yıkayınız ve ardından 8 bardak kaynar su ile haşlayınız. Kalan 2 bardak suyu karanfil, tarçın, ve şekeri kaynatıp demlenen reyhanın üzerine ekleyerek kullanınız. 1 adet limon suyu sıkıp, tüketiniz. Rengi pembedir ve oldukça lezzetlidir. Günde 2 fincandan fazla içilmemelidir.

Reyhan Çayı Zayıflatır mı?

Sindirim sistemi ile ilgili pek çok problemin giderilmesini sağlayan reyhan çayı kilo verme konusunda da oldukça etkilidir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen ve metabolizmayı hızlandıran bu bitki çayı kilo vermeyi destekler fakat birebir etki yapmaz. Bunun için sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı ve gün içerisinde bol miktarda su içilmelidir. Mor reyhan çayı sadece sindirimi destekleyici etkisi ile bu duruma katkı sağlar.

Mor Reyhan Çayı Zararlar Var mı?

Eğer ki hipertansiyonu olan ve kan pıhtılaşması yüksek bir kişiyseniz bu çayı tüketmeyiniz. Bununla birlikte hamile kadınlara da önerilmemektedir. Kronik hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, emziren anneyseniz kullanım öncesinde mutlaka uzman bir doktordan bilgi almalısınız. Reyhan çayı nasıl olur sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımızda aynı zamanda faydalarına ve etkilerine de değinmiş bulunmaktayız.

  • reyhan çayı
  • reyhan çayı ne işe yarar
  • reyhan çayı içeriği
  • reyhan çayı nasıl demlenir
  • taze reyhan çayı tarifi
  • reyhan çayı zayıflatır mı
  • reyhan çayı kilo verme
  • mor reyhan çayı zararları
  • reyhan çayı nasıl olur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kara Merhem Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar? Çıbana ve Basura İyi Gelir mi?