Sağlık15 Eylül 2020 - 09:29:33

28 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor? 28 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu Kaç Olmalı?

28 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor? 28 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu Kaç Olmalı?

Gebeliğin her haftası anneler için özelken 28. hafta ile birlikte gebeliğin 2/3'ü tamamlanmış olacağından ayrı bir öneme sahiptir.

28 Haftalık Gebelik Kaç Ay Oluyor?

Gebelik denildiğinde hemen akıllara 9 aylık bir süreç gelirken doktorların testlerini ve takip işlemlerini haftalar üzerinden gerçekleştiriyor olması insanlarda belirli kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. Aydan aya farklılıkların olması sebebiyle hafta hesabının yapılması daha doğru bir tercih oluyor. Gebeliğin 40. Haftada sonlanacağını düşünürsek 28. haftaya giren bayanların yalnızca 12 haftası kalmış oluyor. Bunun yanında artık bebekleri ile beraber 6. aylarını tamamlamış ve 7. ayına başlamış bir anne oluyorlar.

28 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu Kaç Olmalı?

Annelerin ve uzman doktorların, gebeliğin haftalarını takip etmesindeki en önemli amaç bebeğin gelişiminin bu sayede çok rahat bir şekilde kontrol edilişi gösteriliyor. Birçok kişi, bebeklerinin gebeliğin haftasına göre boyunun ya da kilosunun uygun olup olmadığına bakıyor. Buna göre yaşam tarzını değiştirip bebeklerinin normal düzeye gelebilmesi için çaba sarf edebiliyorlar. 28. haftaya girildiğinde bebeklerin boyunun 35-40 civarında olması gerekirken 1100-1300 gram arasında değişen miktarlarda da kilosunun bulunması gerekiyor. Ancak burada bebeklerin farklı boylara ve farklı kilolara sahip olabileceğinin unutulmaması gerekirken bu aralıkta değerlere ulaşılamadığında ebeveynlerin hemen telaş etmemesi ve testlerini yaptırması gerekiyor.

28. Haftada Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

28. haftaya girildiğinde artık anne için biraz daha zor dönemler başlamaktadır. Doğuma git gide yaklaşılması, fiziksel olarak annelerin de zorlanmaya başlaması anlamına gelir. Bu süreçten sonra anne rahmi göbeğin üst kısmına ulaşmaktadır. Bu durum birçok kişiyi ciddi şekilde rahatsız edebilir ancak alışmaktan başka yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmaz. Bu dönemde kendi kilolarını da takip etmeye başlayan anneler, kaç kilo almaları gerektiğini hesaplarlar. Uzmanlara göre annelerin bu dönemde 8 ile 11 kilogram arasında değişen miktarlarda kilo alması son derece uygun olacaktır.

28 Haftalık Gebelik Şikayetleri Nelerdir?

Bu haftalara girildiğinde göbek ve rahim iyiden iyiye ağırlaşmaya başladığından birçok farklı sorun kendisini göstermeye başlayabilir. İlk olarak bel ağrıları kendisini ciddi anlamda hissettiren bir etmen olacaktır. Bunun yanı sıra kasıklarda yaşanan ağrılar da çok ciddi şekilde sorun yaratır. Anneler, özellikle kasıklarda ortaya çıkan ağrılarda bebeğin sağlığından endişe ederken sorun tamamen kendi vücutlarında oluşmaktadır ve bebeğe bir sorun teşkil etmez. Bunun yanında nefes darlığı şikayetleri de genel olarak 28. haftanın aşılmasının ardından başlamaktadır. Göbekleri artık çok büyük ebatlara ulaştığından nefes almakta zorluk çekmek oldukça normal bir durum olarak gösterilebilir. Son olarak midede yanma şikayeti de bu dönemde artmaktadır. Gebeliğin en önemli eşiklerinden birisi olan 28. hafta aşıldığında ebeveynler doğuma yaklaştıklarını en keyifli şekilde hissetmeye başlarlar.

Yorumlar
Yaren SezginArkadaşlar merhaba. Ben bu hafta 28. gebelik haftama gireceğim. Bebeğim bu dönemde kaç aylık oluyor? Sürekli kilosunu ve boyunu takip ediyorum. Normal seyirlerde ilerlediğini belirtiyorlar ama tabi ki bilmiyorum. Bu haftalarda bebeğin kilosu kaç olmalıdır?cevapla
yorum yaz
Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yapılacak Şekil Vücuda Nasıl İşlenir?