Kalp spazmı nedir? Belirtileri nelerdir? Ne kadar sürer?
Sağlık

Kalp Spazmı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne Kadar Sürer?

15 Eylül 2018 - 05:39:29

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinde yaşanan ani ve geçici daralma kalp spazmı olarak isimlendirilmektedir.

aronya çayı

Kalp Spazmı Nedir? Ne Kadar Sürer?

Vücudumuzun yaşam kaynağı olan kalp, düzenli olarak diğer organlara kam pompalamakla görevlidir. Bu görevini de damarlar yardımıyla gerçekleştirir. Kalpten temiz kanı taşıyan damarlar olduğu gibi kalbi besleyen damarlar da bulunmaktadır. Birçok farklı sebepten dolayı kalbi besleyen damarlardan birisinde ani bir daralma olabilir. Bu daralma sebebiyle kalbin bir kısmına yeterli seviyede oksijen ulaşmaz. Oksijeniz kalan kısımda kaslar kasılmaya başlar ve bu durumda kalp spazmı olarak isimlendirilen durum ortaya çıkmaktadır. Kalbe gelen kan miktarında azalma olurken daralma ortadan kalkana kadar kasılmalar devam etmektedir. Bu tehlikeli olay genel olarak 5 ile 10 dakika arasında değişen bir gerçekleşme süresine sahiptir.

Kalp Spazmı Neden Olur?

Kalp spazmının başlıca sebeplerinden birisi duygusal strestir. Ani olarak alınan haberler, kişilerde yüksek seviyede bir duygusal stres oluşturursa bu durumda kişiler kalp spazmı geçirebilirler. Bunun aynı sıra soğuğa uzun süre maruz kalınması durumunda da kalp damarlarında daralmalar görülürken kalp spazmı sorunu ortaya çıkabilmektedir. İnsanlarda sigara içme alışkanlığının yan etkileri arasında da bu durum söz konusu olmaktadır. Ayrıca migren rahatsızlığı olan kişilerde bu spazmların görülme sıklığı da daha fazladır. Son olarak bazı ilaçların yan etkilerinde kalp damarlarında daralmalara sebep olma maddesi yer alırken bu ilaçların fazla kullanımı da spazma yol açacaktır.

Kalp Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık kendisi göstermeye başladığında insanlarda göğüs ağrıları da kendisini hissettirir. İnsanlar göğüslerinde büyük bir ağrı ve rahatsızlık hissine kavuşacaklardır. Bunun hemen yanında göğüs ağrısına boyun, çene sırt ve omuz ağrıları da eşlik etmektedir. Birçok insanda halsizlik, kalp spazmının belirtileri arasında yer almaktadır. Uzun süredir devam eden ve birkaç basit müdahale ile ortadan kalkmayan halsizlik çok büyük bir şüphe uyandırmalıdır. Bunun yanı sıra insanlarda nefes darlığının başlaması ve terlemenin buna eşlik etmesi de kalp spazmının belirtileri arasında yer almaktadır. Baş dönmesi ve mide bulantısı da kalp spazmının son belirtileri olarak gösterilebilmektedir.

Kalp Spazmı Tedavisi Nasıl Olur?

Hastanelere giden kişilere EKG ve efor testi uygulamaları yapılırken bu testlerdeki sonuçlara göre teşhis koyulmaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olan etmenler belirlenirken bu etmenlerin ortadan kaldırılması ile birlikte kalp spazmı sorunu da ortadan kalkacaktır. Bunun yanında ilaç ile tedavisi de son derece yaygındır. Damarlarda genişlemelere sebep olan ilaçlar düzenli olarak kullanıldığından kalp spazmı yaşayan kişileri tedai edici etki göstermektedir. Bunun yanında kalsiyum kanal blokerleri de bu rahatsızlığın tedavisinde tercih edilebilmektedir. Birçok kişinin karşısına anlık olarak çıkıp çok yüksek bir ağrıya sebep olan kalp spazmı için herkesin düzenli olarak testler yaptırması gerekmektedir.

aronya çayı

Yorumlar
Sevgi Emir 15 Eylül 2018 - 05:49:29 Kalp spazmının belirtileri fark edildiği anda hemen bir hastaneye gitmek gerekiyor. Bunun için eğer bilen varsa ilk yardım da uygulayabilir. Ben daha önce geçirdim ama ağrısı gerçekten çok değişikti. Anjiyo olmuştum hatta şuan iyiyim herhangi birşey yok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı