Enginar sirkesi nasıl yapılır? Yan etkileri, faydaları ve kullanımı
Sağlık

Enginar Sirkesi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri, Faydaları ve Kullanımı

15 Eylül 2018 - 01:49:09

Ülkem mutfağımızda önemli bir yere sahip olan enginar, aynı zamanda enginar sirkesi olarak da tüketilerek yemeklere lezzet katmaktadır.

Enginar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Enginar sirkesinin yapımına ilk olarak kişilerin 3-4 kilogram enginarı hazır hale getirmesi gerekmektedir. Bunun yanında 4 litre kadar su kullanılırken büyük cam kavanozlara ihtiyaç duyulacaktır. Son olarak sirkenin mayalanması için elma sirkesi ya da diğer sirke çeşitleri kullanılabilir. Enginarları tamamen temizlenmesi için yıkamaya başlayan kişiler, temizleme işleminin ardından enginarları iyice kurulayarak kullanmak zorundadır. Temizlenen enginarların kesimine geçilirken küçük parçalara yarılan enginarlar sonrasında kavanozların zeminine alınacaktır. Kavanozlara alınan enginarların üzerine 4 litre kadar su eklenmelidir. Konulan suyun kavanozu doldurmaması gerekirken bu, önemli bir ayrıntıdır. Son olarak mayalanması için bir fincan sirke içerisine atılır. Üzerini kapadıktan sonra 3-4 hafta güneş almayan bir yerde saklanması gerekmektedir. Bu süreçte her gün tahta kaşıkla karıştırılması gerekmektedir.

Enginar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Enginar, karaciğer üzerinde en etkili ürünlerden birisidir. Bu etkisini, sirke halinde kullanım sırasında da ciddi biçimde göstermektedir. Karaciğerin güçlenmesinde, temizlenmesinde ve onarılmasında muhteşem etkiler gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra çağımızda birçok kişinin sorunu olan halsizliğe karşı da enginar sirkesi kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Safra kesesinden rahatsızlığı bulunan kişiler için tedavi edici bir etkisi vardır. Tek başına yeterli olamayan bir ürün olsa da insanların tedavisinde iyi bir destekçi olmaktadır. Romatizma ağrıları bulunan kişiler için da faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir. Özellikle yaşça ilerlemiş kişilerde romatizmal ağrılar varsa düzenli olarak enginar sirkesi kullanımı çok faydalı olacaktır.

Enginar Sirkesinin Kullanımı Nasıl Olur?

Enginar sirkesi, tat olarak son derece keskin bir üründür. Bu sebeple de salatalarda ya da mezelerde özel bir sos olarak tercih edilmektedir. Et yemekleri için hazırlanan sosların içerisine de enginar sirkesi oldukça doğru bir tercih olacaktır. Sebze haşlamasında, enginar sirkesi çok sık kullanılan bir seçenektir. Kendisi de mutfağın en ünlü sebzelerinden birisi olurken sebze yemeklerine yakışmaktadır. Enginarın tedavi edici özelliklerinden faydalanmak isteyen kişiler bir bardak suyun içerisine birkaç kaşık sirke koyarak bu etkileri ortaya çıkarmak için adım atabilirler.

Enginar Sirkesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Enginar sirkesi, aşırı seviyede tüketilmesi durumunda belirli yan etkiler ortaya çıkarmaktadır. İlk olarak insanlarda ishale yol açan ürünlerden birisidir. Çok fazla kullanım durumunda sindirim sistemine yoğun biçimde etki eder. Bu süreçte kişilerde gaz oluşumu ve gaz birikmesine sebep olmaktadır. Bu durum da insanların daha kilolu gözükmesine sebep olurken sürekli olarak rahatsız edici bir durumdur. Anne adaylarının ya da emziren bayanların çok fazla tüketimi oldukça sakıncalı olmaktadır. Sirke çeşitleri arasında en özel ürünlerden olan enginar sirkesi, salataların ve mezelerin içerisinde çok özel bir tat bırakacaktır.

Yorumlar
Özlem Öztürk 15 Eylül 2018 - 01:59:09 Enginar sirkesinin egzama için kullanımı oldukça etkili oluyor diye biliyorum. Daha önce kuzenim kullanmıştı ve geçmişti gerçekten. Cilde faydaları azımsanmayacak şekilde bence. Yan etkileri olur mu bilmiyorum bende hiç olmadı. Her cilt tipi farklı ama tabi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: