Yüksek tansiyon nedir? Nasıl düşürülür?
Sağlık

Yüksek Tansiyon Nedir? Nasıl Düşürülür?

02 Eylül 2017 - 08:52:17

Yüksek tansiyon kan basıncının normalden fazla olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde hemen hemen birçok kişide görülen bu rahatsızlık birçok hastalığa ve rahatsızlığa neden olmaktadır.

Yüksek Tansiyon Nedir, Ne Demek?

Yüksek tansiyon normalde 180/110 mmHg gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşmazsa belirti oluşturmaz. Belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanaması ve düzensiz kalp atışı içerir. Tansiyonun yükselmesi normalde herhangi bir belirti vermediğinden, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bunun nedeni, yüksek gerilimin farkına varmadan önce vücudunuza zarar verebileceğidir. Pek çok uygulama ve klinikler kan basıncınızı ölçmenizi sağlayacak bir politikayı düzenli olarak takip etmektedir ve bu ölçümler isteğiniz üzerine yapılabilir. Çocukların rutin sağlık kontrolleri sırasında kan basıncı düzenli olarak ölçülür.

Yüksek Tansiyonun Beliritleri Nelerdir?

Bu durumun en yaygın göstergesi; baş ağrısı ve dönmesi, kalp krizi, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanaması ve düzensiz kalp atışı. 180/110 mmHg gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşmadığı takdirde kan basıncınız normal durumlarda herhangi bir belirti vermez. Bu rahatsızlığı teşhis etmek için tansiyon ölçümü; Sistolik (büyük tansiyon, normal = 130 mm Hg), diyastolik (küçük kan basıncı, normal = 85 mm Hg). Tanısı için bu değerlerden bir tanesi yüksek olması gerekmektedir. Yüksek tansiyon genellikle hemen giderilmesi gereken belirtilere veya problemlere neden olmaz, ancak felç gibi ciddi problemlere nadiren neden olması ve risk oluşturduğu için azaltılması ve iyi durumda tutulması önemlidir. Kardiyovasküler hastalıklar için uzun süre. Bu yazıda, yüksek kan basıncının nedenleri, tansiyonu düşürme işaretleri ve işaretleri hakkında kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

  • Başınızı soğuk suyla yıkayın, soğuk su gerginliği düşürmeye yardımcı olmak için sinirleri uyaracaktır. Bir duş almak için iyi hissettiğinizde, duş almanız daha yararlı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta su çok soğuk olmamasıdır.
  • Kan basıncını düşürmek için en yaygın yöntem kan basıncını limonla düşürme yöntemidir. Bir bardak sıkıştıracak ve kan basıncınızı düşürmek için yarım limonu sulayacaksınız.
  • Nar ve nar suyu kan basıncını düşürür ve uzun süreli gerginlik sağlar.
  • Greyfurt suyu ayrıca limon ile aynı etkiyi göstererek daha düşük kan basıncına yardımcı olur, ancak ilaç kullanıyorsanız, greyfurt suyu düzenli olarak alınan ilaçlarla etkileşime girebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Greyfurt suyu ile ilaçlar kullanırken, doktordan çıkmayın ve ilaç kitapçığını dikkatle okuyun.
Tansiyon Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Sarımsak, tansiyon düşürüldüğünde en sık belirtilen yiyeceklerden biridir. Limon narının diğer besinlerden daha hızlı tansiyon düşürmesi sağladığı bilinmektedir. Hızlı kan basıncını düşürücü etkiyi gösterir. Kekik de aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür. Tuzsuz ayran ve yoğurt, yüksek tansiyon için çabucak tüketilebilecek gıdalar arasındadır, ancak tuzsuz olduğu gerçeğine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Aşırı kan basıncı bazen Ölüm ve İnme gibi ağrılı sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla gerginliği nasıl azaltacağınızı bilmek önemlidir.

Kan Basıncı Neden Artar?

Olguların yaklaşık% 90'ında bu durumun nedeni bilinmiyor. Bu tip hipertansiyona "esansiyel hipertansiyon" denir. Esansiyel hipertansiyonun nedenleri bilinmemekle birlikte, bu durumu geliştirme riskinizi artırdığına dair güçlü kanıtları olan bazı risk faktörleri vardır. Obezite, egzersiz yapmamak, yağlı gıdaları tüketmek, fazla miktarda tuz tüketmek ve sigara içmek bu faktörlerin arasında. Yaşlandıkça tansiyon yükselir. Tansiyonun yüksek olması ailesel bir rahatsızlık olarak görülür ve Güney Asya ve Afro-Karayip kökenlilerinde daha sık görülür. Yüksek tansiyon, aynı zamanda böbrek hastalığı, hormonal bozukluklar, aşırı alkol tüketimi ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlara neden olabilir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

Yüksek tansiyon genellikle bir sfigmomanometre kullanılarak ölçülür. Tıpkı bir termometre gibi şişirilebilir manşet ve cıva ölçeği vardır. Manşet, kolunuzdaki kan akışını sınırlandırmak için pompalanır ve yavaş yavaş serbest bırakılır. Tansiyonunuzu ölçen kişi nabzınızı dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. GP sınavlarının çoğunluğu, kalp hızınızı elektrik sensörleri ile ölçen sayısal tansiyon monitörleri kullanmaktadır. Kan basıncı ölçüm kitleri de piyasada satılmaktadır. Tansiyonunuz bir kez yükseldikten sonra bu durum tansiyon hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Tansiyonunuz yükseldiğinde GP'nizi ziyaret ettiğinizde endişe veya sinir hissederseniz, bu kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun, kan basıncınızın sürekli olarak yüksek olup olmadığını kontrol etmek için - aylık olarak - düzenli olarak kan basıncınızı ölçmesi gerekir.

Yorumlar
Yeter çavuşoğlu 28 Ağustos 2017 - 14:34:18 Tansiyonun yüksek olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Belirtileri nasıl olur?cevapla
Hülya Çakır 16 Eylül 2017 - 01:16:36 tansiyon düşürmek için tuzlu ayran içmek işe yarıyor mu? halk arasında böyle bir bilgi dolaşıyor ama bilimsel olarak gerçekten işe yarayan bir bilgi mi yoksa şehir efsanesi mi?cevapla
Elmas Cebeci 26 Ekim 2017 - 10:43:36 Yüksek tansiyona ne iyi gelir ne yemeli? Yüksek tansiyon değerleri kaçtır? Benim tansiyonum devamlı olarak yükseliyor. İlaç kullanmadan kontrol altına almak istiyorum bunun için ne yapabilirim? Doğal yöntemlerle tansiyonu nasıl düşürebilirim??cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: