Yaşam 08 Kasım 2021 - 16:26:49

Yanmadan Bronzlaşmanın Yolları Nelerdir? Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılmalı?

Yanmadan Bronzlaşmanın Yolları Nelerdir? Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılmalı?

Yanmadan bronzlaşmak için; çok uzun süre güneşte kalmadan, cildi koruyarak ve zarar vermeden yavaş yavaş bronzlaşmanız gerekmektedir.

Yanmadan Bronzlaşmanın Yolları Nelerdir?

Güneş altındayken, cilt derisinde renk hücrelerinin kimyasal reaksiyonu ile cildi bronzlaştırır. Melanin pigmenti koyu maddeleri yoğunlaştırdığında cildimiz daha karanlık olur ve bronzlaşma devreye girer. Sağlıklı bir tabaklamaya gelmezse, güneş ışınları cilt tarafından emilmeye devam edecektir. Sonuç olarak, cilt hasarı kanserli hücrelerin oluşmasına ve diğer cilt problemlerine yol açabilir. Yanmadan bronzlaşmak için yapılması gerekenler şöyledir:

  • Cildinizi ölü derilerden arındırınız. Güneşlenme öncesinde kese ya da vücut peelingi yaparak cildiniz yanmadan, sağlıklı bronzlaşma sağlayabilir.
  • Hızlı bronzlaşma sağlayan yağlardan uzak durunuz. Kakao yağı, havuç yağı gibi güneş ışınlarının kontrolsüz ve gereğinden fazla gelmesine neden olarak tahrişe sebebiyet verir.
  • Güneş kreminden destek alınız. Vücudunuza yeterli miktarda sürünüz. Güneşe çıkmadan sürünüz ve vücudunuzun emmesini sağlayınız. Ayrıca her 2-3 saatte bir yenileyiniz.
  • Mutlaka şapka takınız. Şapka takmak, güneşten gelen hipotalamus besinin uyarmasını ve melanin üretiminin artmasını sağlar. Hem başınızı korumak hem de leke oluşumunu önlemek için faydalı olmaktadır.

Eğer beyaz tenliyseniz ve kızarmdan bronzlaşmak istiyorsanız kısa aralıklarla güneşleniniz. Güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmayınız. Tatilin ilk günlerinde az durunuz. Güneşte durma sürenizi gün geçtikçe artırabilirsiniz. Öğlen 4'ten sonra yarım saati geçmeyecek şekilde güneşleniniz.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılmalı?

Hem kolay hem de sağlıklı bronzlaşma sağlamak için öğlen saatlerinde uzun süre güneşe maruz kalmayınız. Doğru saatlerde güneşlenmeniz gerekir. 11:00 ve 15:00 arasında güneşlenmemeniz gerekir. Ayrıca güneşlenmeyi çok abartmamalısınız. Yaklaşık olarak 10-15 periyotlar ile güneşleniniz. 1-2 saat güneşlenmek yanık derecesini artırır ve kötü sonuçlara yol açar.

Güneşlenirken vücutta su kaybı meydana gelmektedir. Bunu önlemek için bol bol su tüketiniz. Hücrelerin yenilenmesi için vücudun bol miktarda suya ihtiyacı vardır. bununla birlikte cildin bol bol nemlendirilmesi gerekir. Aloe vera jeli bu konuda etkilidir.

Güneşte sağlıklı bronzlaşmak için deodorant ve parfüm sıkmayınız. Aksi durumda güneş altında cildin lekelenmesi söz konusu olabilir.

Zeytinyağı Sürmek Bronzlaştırır mı?

Cilt üzerinde çok faydalı olan zeytinyağının bir özelliği, bronzlaştırmada kullanılmasıdır. E vitamini bakımından zengin olan ve cildi besleyen bu doğal içerikli yağ bronzlaşma sırasında cildin nemlendirilmesini de sağlamaktadır.

Eğer zeytinyağı ile bronzlaşma sağlamak istiyorsanız, kullandığınız ürünün tamamen organik olması gerekmektedir. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamalıdır. Ayrıca öğlen saatlerinde güneşlenilmemelidir. Eğer koyu bir bronzluk istiyorsanız içerisinde organik havuç yağı ekleyebilirsiniz.

Vazelin Bronzlaştırır mı? Vazelinle Yanmak Sağlıklı mı?

Hayatımızın birçok alanında kullandığımız vazelinler, bronzlaşmak isteyenler için de doğal bir çözüm olmaktadır. Vazelinle bronzlaştırma yöntemini tercih eden kadınlar, aldıkları sonuçlarından çok memnundurlar. Cilt, zararlı güneş ışınlarından korunmasını sağlayan ve cildi besleyen vazelin sağlıklı bir şekilde yanmayı sağlar.

Denize girmeden önce vazelin sürerseniz yağlı yapısı ise kolay gitmez ve ciltte uzun süre kalarak bronzlaşmayı sağlar. Vazelinle yanmak herkes için sağlıklı olmayabilir. Her ne kadar doğal da olsa bu kremi sürüp direkt güneşe çıkmak yanmaya neden olabilir.

Bronzlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem fiziksel hem de cilt sağlığınız için brozlaşırken güneşin altında çok kalmamalısınız. Bununla birlikte cildiniz için doğru güneş kremini kullanınız. Eğer cildiniz çok beyazsa koruyuculuğu yüksek ürünleri tercih ediniz.

Güneş gözlüğü ve şapka güneşlenirken en önemli aksesuarlarınızdır. Bunları yanınızda ayırmamalısınız. Cildinizin kurumaması ve kalıcı bronzluk için mutlaka nemlendirici sürünüz. Güneşlendikten sonra duş almayı da ihmal etmeyiniz.

  • bronzlaşmak
  • yanmadan bronzlaşmak
  • sağlıklı bronzlaşmak
  • bronzlaşmak için yağ
Yorumlar
Duygu Biber Çok beyaz tenliyim güneşte hemen kızarıyorum bunu nasıl engelleyebilirim? Bronzlaşmak için ne yapmalıyım? cevapla
Aslı Dağveren Ben dermatoloji uzmanı olarak bu siteyi okudum ve bu sitedeki şu an yazılmış olanlar tamamen her kişinin bildiği ve halktan alınmış bilgilerdir öncelikle. Yüksek faktörlü ürünler kullanılmalı gerekirse tuzlu suda çok durulmalı ve çıktıktan sonra kullanılmalı güneş kremi
Asiye Polat Bronzlaşmak için en iyi krem nedir? Ne sürülür? Havuç yağı bronz olmak için etkili olur mu? Tenim biraz hassas ve eğer güneşten korumazsam kötü yanıyor. Güneş kremi sürdüğümde de yanamıyorum. Nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? cevapla
Gözde Kaya yanmadan bronzlaşmak için kısa kısa aralıklarla güneşlenmek gerekir. 1 günde bronzlaşmak risklidir. Birkaç güne yayarak güneşte en fazla 10-15 dk kalarak çok güzel yanmadan bronzlaşmak mümkün cevapla
yorum yaz
Zumba Nedir? Zumba Dansı Zayıflatır mı? Zumba Zayıflama Dansı Nasıl Yapılır?