Kan vermek zayıflatırmı? Kan vermek kilo verdirir mi?
Zayıflama

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kan Vermek Kilo Verdirir mi?

17 Ocak 2018 - 23:18:03

İnsanların düzenli olarak kan vererek ihtiyacı olan kişilere donör olması gerekirken bu durum kilo vermelerinde de farklı etkile ortaya çıkarabiliyor.

Kan Vermek Kilo Verdirir mi?

Bazı kişiler, diyetlerine devam ederken etraftan aldıkları bilgilere göre kan vererek kilo vermelerini hızlandırmak istiyorlar. Kan verecek olan kişiler daha hızlı kilo vermek isterlerken bu yalnızca belirli şartlarda geçerli olabiliyor. Bunun yanında yanlış bir seçim yapıldığında kişilerin hayatları eskisinden çok daha zor bir hale gelebiliyor. Bu sebeple kan vermek kilo vermeye yardımcı olabildiği gibi kilo aldırabilir ya da vücudun zarar görmesine sebep olabilir. Bu aşamada, eğer kişiler çok ağır bir diyet uyguluyorlarsa bu aşamada kan vermeleri tamamen güçsüz düşmelerine sebep olacaktır. Bu sebeple de vücutları zarar görür. Ancak sağlıklı bir kişinin kan vermesi kilo vermelerini hızlandırabilmektedir.

Kan Vermek Kilo Kaybına Nedne Olur mu?

Kan vermek ile zayıflamak isteyen kişiler, ilk olarak bu durumun nasıl gerçekleşebildiğini de araştırmaya başlarlar. Verilen kanın belirli bir ağırlığı bulunur ve bu ağırlık vücuttan kayıp olarak görülür. Ancak bu, kan verme işleminin kilo vermeye etkisi değildir. Çünkü vücut verilen kanı tekrar üretir ve kişilerin ağırlığında bir değişim olmaz. Ancak vücudun kan üretmesi için normalden daha fazla kalori yakması gerekmektedir. Bu, bir anda olan bir durum değildir ancak kişilerin kaybettikleri kanı geri alması için vücut 5000 ile 6000 arasında değişen değerlerde kalori harcaması yapacaktır. Buna ek olarak vücudun tazelenmesi ile birlikte metabolizma hızlarında da artış meydana gelecektir. Böylece kişiler daha hızlı kalori yakacak ve kilolarından kurtulacaklardır.

Kan Vermek Kilo Aldırır mı?

Bazı kişiler ise kan vermek ile insanların kilo aldığını iddia etmektedir. Bu iddiayı destekleyen tezler de oldukça fazladır ve mantıklı bir açıklaması bulunur. Kişilerin kan verme işlemi gerçekleştirmeleri, vücutlarının bu kanı geri üretmesi için daha fazla gıdaya ihtiyaç duymasına sebep olur. Bu ihtiyaç doğrultusunda insanların iştahları belirli miktarda açılır ve daha fazla yemek tüketme eğiliminde olurlar. Eğer bu eğilimlerini dizginleyemeyen kişiler olursa bu durumda insanların kilo alması da görülebilen durumlardan birisidir.

Ne Kadar Sıklıkla Kan Verilmeli?

Düzenli olarak kan vermeyi isteyen kişiler, 3 ayda 1 defa kanlarını sağlıklı bir biçimde bağışlayabilirler. Bu da yılda 4 defaya tekabül ederken daha fazlası vücut için zararlı olacaktır. Bu aşamada kişilerin kan vermeleri için farklı şartların da sağlanması gerekirken sağlık kuruluşları bu durumlar için testleri yapmaktadır. Bu doğrultuda kanlarını veren kişiler sonrasında çok daha sağlıklı ve dinç bir hayat sürebilirler. Kan vermek birçok kişi için kilo verme hızını olumlu yönde etkileyecektir ancak bunun yanında vücut için çok daha fazla yararı bulunan bir eylemdir.

Yorumlar
Nuray Bektaş 17 Ocak 2018 - 23:28:03 Kan vermek neye iyi gelir? Kan verdiğimiz zaman kilo kaybı olur mu? Sonrasında kilo alma durumu oluşur mu? Bu işlemi gerçekleştirmek zayıflamaya yardımcı olur mu? Ben düzenli olarak kan bağışında bulunuyorum. Böyle bir etkisi var mı hiç bilmiyorum.cevapla
Serpil Kocatürk 22 Ekim 2018 - 14:58:17 Sağlık açısından aslında kan bağışında bulunmak oldukça önemli. Kan değerleri normal olan herkes kan bağışında bulunarak hem vücutlarındaki kanı tazeler hem de bir insanın yaşamasına yardımcı olabilir. Zayıflatır mı bilmiyorum ama faydası oldukça çok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: