Armut çileği(Ejder meyvesi) meyvesi nedir? Nerede yetişir?
Sağlık

Armut Çileği (Ejder Meyvesi) Meyvesi Nedir? Nerede Yetişir?

16 Ocak 2019 - 14:51:22

Armut çileği; aynı zamanda pitaya ve ejder meyvesi olarak bilinen, ülkemizde Mersin ilinde yetiştirilen bir meyve türüdür.

Armut Çileği Meyvesi Nedir? Diğer Adı Nedir?

Ejder meyvesi olarak bilinen armut çileği aslında bir kaktüs meyvesidir. Yetiştiği ülkelere göre çeşitleri değişmektedir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu meyvelerin anavatanı Güney Amerika ve Asya'dır. Armut çileği meyvesi içini rengine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Beyaz ya da kırmızı olarak karşımıza çıkmaktadır. Meyvenin içerisinde küçük siyah susam tanelerine benzer çekirdekler bulunmaktadır. Tıpkı kivi gibi çekirdekleri ayıklanmadan yenmektedir. Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlamıştır. İçerisinde yüksek C vitamininin yanında aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu vitaminler ve mineraller sayesinde birçok hastalık için şifa kaynağı olarak görülmektedir.

Armut Çileği Meyvesi Nerede Yetişir? Nasıl Tüketilir?

Pitaya, dragon fruit ve ejder meyvesi olarak bilinen armut çileği meyvesi tropikal iklimlerde yetişmektedir. Genel olarak dünya üzerinde Güney Amerika ve Asya kıtalarında Meksika'da yetişmektedir. Aynı zamanda Güney Cava, Tayvan, Vietnam, Filipinler, Bangledaş'da da yetişmektedir. Ülkemizde ise Mersin ilinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Yetiştiği yere göre farklı çeşitlerde karşımıza çıkabilmektedir. Genel olarak sıcak yerlerde yetiştirilmektedir. İç kısımları çiğ olarak tüketilen bu meyve şarap yapımında ya da diğer içecekleri tatlandırmada kullanılabilir. Meyve hafif tatlılık vermektedir.

Armut Çileği Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. B1, B2, B3 ve C vitaminlerinin yanında aynı zamanda fosfor, demir ve kalsiyum açısından zengindir. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyonun dengelenmesi konusunda etkili olmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek kalsiyum miktarı kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki nem oranının sağlanmasına yardımcı olur ve nem miktarının korunmasını sağlar. Tip2 diyabet hastalığı için faydalı olmaktadır. Armut çileği antioksidan açısından oldukça zengin bir besindir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra aynı zamanda yüksek oranda çözülebilir lif içermektedir. Sindirimin daha rahat gerçekleşmesini ve buna bağlı olarak bağırsak florasının güçlenmesini sağlar. Bazı kanser türleri içinde önleyici etkileri bulunmaktadır. Cinsel gücü arttırıcı afrodizyak etkisi bulunmaktadır.

Ejder Meyvesinin Kilo, Tohumu ve Fiyatı Ne Kadar?

Armut çileği ülkemizde son yıllarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Meyvenin kilosu ve fiyatı türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tohumunu satın almak için internet üzerinden birtakım araştırmalar yapılmalıdır. Meyve genelde sıcak tropikal ikilimi sevdiği için ekildiği her yerde yetişmeyebilir. Ülkemizde Mersin, Antalya gibi sıcak ve tropikal iklime sahip olan illerimizde yetişmektedir. Günümüzde pek çok kişi bu meyvenin faydalarından yararlanmak için satın almaktadır. Tanesi yaklaşık olarak 10-16 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı yerlerde ise kilosun 15 TL civarında olmaktadır.

Ejder Meyvesinin Zararları Var mı?

Son zamanlarda gerek tadı gerekse faydaları olsun oldukça tercih edilen armut çileği meyvesinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Zararları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır. Antioksidan açısından oldukça zengin olan ve bağışılığın güçlenmesini destekleyen bu meyve aynı zamanda birçok hastalığa karşı da önleyici etkiler sunmaktadır. Fiyat olarak diğer meyvelere göre daha fazla olmasının nedeni anavatanının Güney Amerika ve Asya olmasıdır. Ülkemizde sadece belli illerde belli koşullarda yetiştirilmektedir. İçerisinde bulunan çekirdekler tıpkı kivi meyvesinde olduğu gibi ayıklamadan tüketilmektedir. Eğer ki meyveye karşı bir alerjiniz varsa tüketmemeniz tavsiye edilir. Endişe oluşturacak özel bir durum ya da hastalık yoksa meyve rahatlıkla tüketilebilir.

Yorumlar
Serpil çetin 16 Ocak 2019 - 17:21:43 Ejder meyvesinden daha önce yemiştim ve gerçekten tadını çok beğendim. Armut çileği dendiğini ilk defa duydum. Farklı isimlerle biliniyor genelde. Ülkemizde keşke daha fazla yetiştirilse ve herkes yiyebilse. Çünkü çok faydalı. Fiyat biraz yüksek ama.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: