Muz zayıflatırmı? Muz kilo verdirir mi?
Sağlık

Muz Zayıflatırmı? Muz Kilo Verdirir mi?

18 Ocak 2018 - 03:09:23

Muz, ülkemizde de üretilebilen ve bunun yanında birçok insan tarafından sevilerek kullanılan bir meyvedir. Bu özelliğinin yanında zayıflama üzerinde de olumlu etkiler bırakmaktadır.

Muz Kilo Verdirir mi?

Kilolarından kurtulmak isteyen kişiler, bunun için düzenli bir biçimde diyetlerini yapar ve sporlarına devam ederler. Bu aşamada, günlük alınan kalori miktarları ile yakılan kalori miktarları arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Bu karşılaştırma sayesinde kişiler eğer aldıklarından daha fazla kaloriyi yakarlarsa kilo vermeye başlarlar. Bu meyvenin, kalori değerinin biraz yüksek olması insanların bu dönemlerde muz tüketiminden kaçınmasına sebep olmaktadır. Ancak, doğru bir düzeyde tüketildiğinde iştah kesici ve tok tutucu etki göstermektedir. Bu doğrultuda yulaf ya da yoğurt gibi ürünlerin içerisine katılarak hem daha fazla doymayı sağlar hem de lezzet yönünden katkı sağlamaktadır.

Muz Kaç Kaloridir? Kalorisi Yüksek Midir?

Muz tüketecek olan kişiler kalori değerine baktıklarında ortalama bir tanesinin 131 kalori olduğunu görmektedirler. Bu değer, birçok kişi için oldukça yüksek bir değerdir ancak gün içerisinde ara öğünde tüketilmesi de oldukça uygundur. Yoğurdun içine katıldığında kişilerin tamamen doymasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra konsantrasyonu da arttırdığından iş hayatında insanların diyet yapmalarına rağmen zorlanmamalarını sağlamaktadır. Ancak tüketimi yapılırken kişilerin birçok meyve ile birlikte kullanmasına gerek olmaz. Bu meyveyi tüketecek olan kişiler tek başına bu meyveyi tüketerek öğünlerini geçiştirmiş olurlar.

Muz Ne Kadar Tüketilmeli?

Muz tüketmeye başlayacak olan kişilerin günde 1'den daha fazla tüketmesi çok fazla önerilmemektedir. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler çok fazla tüketirlerse fazladan kalori almış olurlar. Diyet yaparken çok acıkmaları ve artık dayanamamaları durumunda yemek yerine bu meyveyi tüketmek daha doğru karar olacaktır. Ancak her acıktıkları anda bunu tercih etmeye başlarlarsa bu durumda kişilerin fazla kalori alma ve buna paralel olarak kilo verme hızlarının azalması durumu ile karşılaşılabilir.

Muz Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Bu meyveyi tüketecek olan kişiler, birçok farklı şekilde tüketip tokluk hislerini elde ederler. Genel olarak gün içerisinde tüketilmesi önerilen ancak bunun yanında lezzet olarak beğenilmeyen ürünlerin içerisine katılması önerilmektedir. Bu şekilde hem çok fazla tüketilmez hem de istenen lezzeti katabilir. Gün içerisinde yoğurt tüketen kişiler yoğurdun içinde de yer verebilirler. Bu şekilde çok daha lezzetli bir karışım elde edilecektir. Sabah kahvaltısında yulaf tüketmekte zorlanan çok sayıda kişi varken bu meyveyi kullanarak yulaf ezmesi daha lezzetli bir hale gelecektir. Tarçınla da son derece uygun olan bu meyve, bu özelliği ile birlikte tatlı ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır. Bu sayede kişiler tatlıya yönelmeden diyetlerine rahatlıkla devam edebilir. Diyet yapan ve sporlarına devam eden kişiler, gerekli enerjiyi karşılamak, sporlarına odaklanabilmek, diyet dönemlerinde açlık hissi yaşamamak ve kilolarından kurtulmak için belirli düzeylerde muz tüketimini gerçekleştirebilirler.

Yorumlar
Asiye küçük 18 Ocak 2018 - 03:19:23 Muzun zayıflamaya etkisi nedir? Zayıflatır mı yoksa kilo mu aldrır? Ben ilk defa duydum böylece birşey. Normalde çok sevdiğim bir meyve ama zayıflamaya etkili oluyorsa diyetimde kullanabilirim. Bu meyveyi yiyerek zayıflayanlar var mı?cevapla
Nusret Üngür 22 Ekim 2018 - 15:06:52 Muzun kabuğunun zayıflamaya birtakım etkileri var diye biliyorum. Hiç denemedim ama bu tarz yazılar ve yorumlar okumuştum. Muzun zayıflama konusundaki etkilerini merak etmiyor değilim. 1-2 kilo fazlam var. Uygulayabilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: