Sağlık 12 Temmuz 2021 - 11:41:00

Şeker Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Şeker Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Şeker otu; stevia ismi ile de bilinen, Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan, ülkemizde çok yaygın olmasa da yetiştirilmesi ve tüketimi mevcut olan bir bitki çeşididir. Doğal tatlandırıcı özelliği bulunan şeker otu nedir, faydaları nelerde ve kullanımı nasıl olur öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Şeker Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Doğal tatlandırıcı özelliği ile keklerde, pastalarda ve tatlılarda kullanılması mümkün olan şeker otu, protein ve kalori içermeyen bir bitki türüdür. Bazı işlemler sonrasında normal bir şekere göre 400 kat daha tatlandırıcı etki sunan bu bitki, şeker hastası kişiler için kullanılabilme özelliğine sahiptir. İçeriğinde protein, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, A vitamini, C vitamini bulunduran bu bitki aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir. Dünya üzerinde kullanımı her geçen gün artış gösteren şeker otu Güney Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Stevia yetiştiriciliği için uygun iklim akdeniz iklimidir. Ülkemizde Antalya başta olmak üzere Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri'nde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Şeker Otu Nasıl Kullanılır?

Genel anlamda şekerli içeriği sayesinde tatlandırıcı olarak kullanılan stevia şeker otu ile kek yapabilir ya da çayın içerisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca çayı da yapılabilmektedir. Kahvelerin içerisinde kullanabilirsiniz. Toz ya da yaprak halinde kullanılabilmektedir. Çay ya da kahvenin içerisine bir tutam atılarak tüketilebilir. Bununla birlikte iki çorba kaşığı stevia bitkisini 250 ml. sıcak suyun içerisinde demleyerek, kağıt filtre yardımı ile süzerek kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuzu suyu buzdolabında tutarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Şeker Otunun Faydaları Nelerdir?

Cildin beslenmesine yardımcı olan şeker otu aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları giderir. Dermatit etkisi bulunan bu ot, akne, sivilce ve siyah nokta onarımı gerçekleştirir. Ayrıca cilt bakımı yapmak için maske şeklinde kullanımı da sağlanabilir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önleyen ve bakterilerin giderilmesini sağlayan şeker otu bu özelliği sayesinde egzama ve deri iltihabı gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Merak edilen sorulardan biri şeker otu şeker hastalığında nasıl kullanılır sorusudur. Diyabetli hastaların endişe yaratmadan kullanabileceği bu bitki şeker yerine kullanılabilir. Şeker tüketimi sağlayacağınız tariflere stevia yaprağını ekleyebilirsiniz. Yüksek tansiyona da iyi gelen bu bitki aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Mide ve bağırsak florasını korur, kabızlığı giderir. Kalorisi bir şekilde tatlı ihtiyacını karşılar ve zayıflamaya yardımcı olur. Son olarak nikotin isteğini azalttığından da bahsedebiliriz.

Şeker Otu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda ve internet üzerinde satılan şeker otu fiyatı çok pahalı değildir. Fidesi de satılmaktadır. dilerseniz alıp yetiştirebilir, dilerseniz de paket halinde satın alabilirsiniz. Şeker otu yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda artmıştır. bundan dolayı kolaylıkla bulunmaktadır.

  • şeker otu
  • şeker otu nedir
  • stevia yetiştiriciliği
  • şeker otu nasıl kullanılır
  • stevia şeker otu
  • şeker otunun faydaları
  • şeker otu şeker hastalığında nasıl kullanılır
  • stevia yaprağı
  • şeker otu nerede satılır
  • şeker otu fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Spora Yeni Başlayanlar İçin Öneriler, Hareketler ve Beslenme