Sağlık 12 Temmuz 2021 - 17:32:59

Kırmızı Erik Faydaları Nelerdir? Kompostosu Gaz Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kırmızı Erik Faydaları Nelerdir? Kompostosu Gaz Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Tadı, vitamin ve mineral içeriği ile sevilerek tüketilen kırmızı erik; vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olan, düşük kalorisi sayesinde diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilen, sinir sistemini güçlendiren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir meyvedir.

Kırmızı Erik Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olması sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunan kırmızı erik, kansızlığın giderilmesini sağlarken aynı zamanda böbrek fonksiyonlarının işlevselliğini de artırmaktadır. Genel anlamda kırmızı erik besin değeri bakımından faydalarını sayacak olursak eğer;

 • Anti-aging etkisi sayesinde yaşlanma karşıtıdır. İçerisinde yer alan fitoflavonoidler ve vitaminler baş dokusunun yenilenmesini sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirmektedir. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye de destek olur ve vücudun sıkılaşmasını sağlar.
 • Kilo verme sürecinde vücudun yeniden yapılanmasına ve onarılmasına yardımcı olan kırmızı erik, özellikle spor ve diyetle desteklendiği zaman kısa süre içerisinde kilo vermeyi sağlar. Lif açısından zengin olan bu meyve kan şekerini düzenler ve açlık, tatlı krizlerini bastırır.
 • Vücutta demir emiliminin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayarak kansızlık giderici etki sağlamaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan demiri karşılar ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında yenirse demir alımını daha da güçlendirir.
 • Sindirim sisteminin korunmasını ve bağırsak sağlığının iyileşmesini sağlayan bu meyve serbest radikallerle savaşır ve meme, bağırsak, pankreas, mide kanserlerine karşı koruyucu etki sağlar.
 • Lif oranı yüksek olan kırmızı erik tok tutucu etki sağlamaktadır. Çiğ badem ya da çiğ fındıkla yendiği zaman tokluk etkisini artırmaktadır.

Vücuda birçok faydalı bulunan kırmızı erik aynı zamanda komposto şeklinde de tüketilmektedir. Kırmızı erik suyu da hem sindirim sistemi hem de vücudun genel sağlığı için faydalıdır.

Kırmızı Erik Kompostosu Gaz Yapar mı?

Vücut için faydalı olan ve yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla içilen kırmızı erik kompostosu sindirim sistemi için olumlu etkilere sahiptir. Fakat eğer kolit ya da gastroenterolojik hastalıklar söz konusu ise metabolizmadaki hızlanmaya bağlı olarak gaz sorunları yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı uzman bir doktordan bilgi ve destek almak sağlıklı olacaktır. Yaz aylarında tüketilmesinin yanı sıra kırmızı erik kompostosu kışlık olarak da tercih edilmektedir.

Kırmızı Erik Kompostosu Nasıl Yapılır?

Oldukça lezzetli olan kırmızı erik kompostosu tarifi şöyledir:

Malzemeler:Yarım kilo kırmızı erik, iki litre su, 1 tatlı kaşığı vanilya ya da tatlandırıcı, karanfil ve tarçın şeklindedir.
Tarif: Öncelikle erikleri küp küp doğrayınız. Daha sonra iki litre su ile kaynatınız. Kaynama sonrasında içerisine vanilya ve tatlandırıcı ekleyiniz. Kaynama tamamen bittiğinde tarçın ve karanfil ekleyiniz. Ardından doğumaya bırakınız. Daha sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Dilerseniz dolapta saklayarak yaz aylarında içerine buz atıp ferahlamak amacı ile içebilirsiniz.

Kırmızı eriği dilerseniz taze olarak dilerseniz suyunu dilerseniz de blenderdan geçirip içerisinde buz ekleyerek kırmızı erik konservesi şeklinde tüketebilirsiniz. Her şekilde faydalı ve lezzetli olacaktır.

Kırmızı Erik Kalorisi Ne Kadar? Kilo Aldırır mı?

Büyük bok 1 adet kırmızı erik, 24,30 kaloridir. Kırmızı erik kompostosu kaç kalori diye bakacak olursak da eğer 1 su bardağı yaklaşık olarak 187 kaloridir. Düşük kalorisi sayesinde diyet sürecinde tüketilebilen bu meyve kilo aldırmamaktadır. Aksine lifli içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

 • kırmızı erik
 • kırmızı erik faydaları
 • kırmızı erik besin değeri
 • kırmızı erik suyu
 • kırmızı erik kompostosu
 • kırmızı erik kompostosu gaz yapar mı
 • kırmızı erik nasıl yapılır
 • kırmızı erik kompostosu tarifi
 • kırmızı erik konservesi
 • kırmızı erik kalorisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Platinus V Nedir? Kullananlar, Fiyatı, İçeriği, Faydaları ve Zararları