Aşırı Saç Dökülmesinin Sebebi ve Önlemek İçin Doğal Yöntemler
Sağlık

Aşırı Saç Dökülmesinin Sebebi ve Önlemek İçin Doğal Yöntemler

20 Nisan 2019 - 09:50:12

İnsanların saçları görünüşlerinde çok önemli bir yere sahip olurken aşırı saç dökülmesinin sebebi ve önlemek için doğal yöntemler çok iyi bir şekilde araştırılarak bu sorunun yaşanmaması gerekmektedir.

Aşırı Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi problemleri hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilen sorunlardan birisidir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde dökülmeler yaşanıyor olsa da her zaman ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumun sebepleri arasında ilk sırada genetik etmenler yer almaktadır. Ailesinde kellik bulunan kişilerde de genetik açıdan yatkınlık olur ve aşırı şekilde dökülmeler yaşanabilir. Bunun yanı sıra deride ortaya çıkan problemler de saçlarda dökülmeye sebep olmaktadır. Doğru bir şekilde beslenmeme ve buna bağlı olarak vitaminlerde ya da minerallerde eksikliklerin ortaya çıkması insanlarda saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Kadınlarda doğum döneminde saç dökülmesi artarken kanser gibi ciddi hastalıklarda uygulanan kemoterapi seçeneğinde de saç dökülmeleri ortaya çıkmaktadır.

Aşırı Saç Dökülmesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Aşırı bir şekilde saçları dökülmeye başlayan ve bunun önüne geçmek adına doğal yöntemler arayan kişiler için en uygun seçenek saç maskeleri olacaktır. Saçlarına maske yapan kişiler hem saç derilerini hem de saç köklerini çok iyi bir şekilde besleyerek saç dökülmesi problemini azaltabilmektedir. Buna ek olarak herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise tedaviye destek olabilecek olan doğal karışımlar da saç dökülmesini azaltma özelliği gösterebilmektedir.

Soğan Suyu ile Saç Dökülmesini Durduran Maske

Saç dökülmelerinde kullanılabilecek doğal ürünlerden birisi olarak soğan gösterilmektedir. Soğanın çok küçük parçalara ayrıldıktan sonra alınan suyu saç dökülmesinin engellenmesinde çok önemli bir görev üstlenmektedir. 2 ay boyunca saçlarına soğan suyu ile masaj yapan kişilerde dökülmeler önlenirken yeni saç oluşumları da artış gösterecektir. İsteyen kişiler soğan suyuna bal da ekleyerek saçlarını daha iyi bir şekilde besleyip maskelerine belirli bir kıvam kazandırabilir. Bir süre saçta kalan maskenin sonrasında ılık su ile temizlenmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Uzun süredir saç bakım ürünlerini kullanan kişiler, içerisinde her zaman zeytinyağı tercih edildiğini de görmüştür. Birçok üründe yer alan zeytinyağı saçlar için muhteşem bir besleyicilik göstermektedir. Bir yandan saçların tekrar çıkmasını sağlayan zeytinyağı bir yandan da saçların köklerine muhteşem bir şekilde tutunmasında etkili olmaktadır. Bunun için zeytinyağı ile düzenli olarak masaj uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Akşam saatlerinde duş almak için banyoya giren kişilerin ilk olarak zeytinyağı ile saçlarına masaj uygulaması yapması gerekir. Bir süre bu şekilde kalan saçlar sonrasında ılık su ile yıkanmalıdır. Kellik problemi yaşamak istemeyen kişiler aşırı saç dökülmesini önlemek için doğal yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

Yorumlar
Ayten Sarıçam 20 Nisan 2019 - 10:00:12 Erkeklerde aşırı saç dökülmesi çok rastlanan bir durum ama son zamanlarda kadınlarda da bu tarz problemler oluşmaya başladı. Ben de bu konuda yardım almak istiyorum. Öncelikle hangi bölüme gitmeliyim bunu öğrenmem gerek. İlk defa bu kadar fazla dökülme oldu. Demir eksikliğinden şüpheleniyorum biraz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: