Az su içmek nelere yol açar?
Sağlık

Az Su İçmek Nelere Yol Açar?

02 Eylül 2017 - 14:09:39

Vücudun büyük bir bölümü sudan oluşurken insanların düzenli olarak su içmesi ve buna özen göstermesi gerekmektedir. Uzmanlar gün içerisinde insanların en az 8 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir.

Gün İçinde Ne Kadar Su İçilmeli?

Birçok kişi çalışırken ya da diğer aktiviteleri sebebiyle su içmeyi ihmal etmektedir. Belirli farklı sıvıları tüketen kişiler direkt olarak suya da ihtiyaç duymayabiliyor ancak bu durumda olan kişilerin dahi direkt 2 litre miktarında su tüketmesi gerekmektedir. Eğer su yeteri kadar içilmiyorsa vücut üzerinde çok ciddi etkileri olacaktır. Farklı durumlar ortaya çıkabilirken bunlar kişilerin vücut yapısına göre değişmektedir. Ancak genel olarak suyu yeteri kadar tüketmeyen kişilerde bu sorunlardan en az biri görülmektedir.

Az Su İçmek Nelere Yol Açar?

Yorgunluk, yeteri kadar su tüketmeyen insanlarda en sık görülen olumsuz etkilerden birisidir. Vücudun gerekli enzimler ile birlikte gerçekleştirdiği aktiviteler için su gerekirken susuzluk durumunda kişilerin vücudunda tepkimeler yeteri kadar gerçekleşmemektedir. Bu da yorgunluğa sebep olur. Vücut içerisinde susuzluk durumunda birçok salgı bezinin dengesi bozulmaktadır. Bu da bazı hormonların daha fazla salgılanması anlamına gelmektedir. Bu aşamada kişilerin alerjik reaksiyonlar göstermesi ya da astım gibi rahatsızlıklar geçirmesi oldukça normaldir. Vücut içerisindeki kan basıncı da susuzluk durumunda yükselmektedir. Kanın da %92'si su olduğundan susuzluk döneminde basınç yükselir ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak kanın doğru pompalanmamaya başlaması en çok görülen sorundur.

Az Su İçmenin Cilde Zararları Nelerdir?

Su vücut içerisinde yer alan zararlı toksinlerin atılmasında da oldukça etkili bir araçtır. Bu sebeple kişiler yeteri kadar su tüketmezlerse kişiler bu zararlı etmenleri vücutlarından uzaklaştıramazlar. Bu durum da ciddi cilt problemlerine sebep olabilir. Vücudun kolesterol düzeyini arttırarak kişilerin çeşitli rahatsızlıklar yaşamasına sebep olurken hali hazırda kolesterol hastası olan kişilerin daha kısa süre içerisinde bu sonuçları görmeye başlaması son derece olasıdır. Su yenilen gıdaların sindiriminde oldukça önemli olurken yetersiz su tüketiminde sindirim sistemi de zarar görecektir. Yanında herhangi bir içecek almadan gıdaları yerken insanlar zorlanır. Bu duruma benzer bir şekilde mide ve diğer sindirim sistemi organları da susuz çalışmakta zorlanacaktır.

Suyun Sindirime Etkisi Nedir?

İnsanların sindirim sistemlerinde yaşanan problem besinlerin iyi bir biçimde sindirilememesine sebep olur. Bu durumda da kişilerin boşaltım sistemleri henüz tam olarak sindirilmemiş maddeleri vücuttan atarken zorlanmaktadır. Böbrekler bu durumda büyük zarar görerek çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Birçok kişinin sorunu olarak gösterilen kabızlık da eksik su kullanımı ile ortaya çıkar. Genel olarak sindirim ve boşaltım sistemindeki olumsuzluklar içerisinde kabızlık problemleri de eklenebilmektedir. Kişilerin eklemlerinin düzgün bir biçimde hareket etmesi için de suya ihtiyaç duyulurken bu olmadığı takdirde kişilerde kireçlenmeler yaşanabilmektedir. Her hareketinde zorlanan eklemler belirli bir süre sonra ağrı yapmaya başlarken sakatlanmalara da davetiye çıkarmaktadır.

Az Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Az su içmek vücudun sindirim ve boşaltım sistemindeki bozukluk kişilerin kilo almasına da sebep olmaktadır. Direkt olarak suyun kilo verdirmesi tezi çok fazla desteklenmiyor olsa da su kullanmadan kilo vermek oldukça zor olacaktır. Bu sebeple de diyetlerde bol su içilmesi önerilir. Son olarak hem bayanlarda hem de erkeklerde zamansız yaşlanma problemleri görülmektedir. Bir anda cildinde çeşitli hasarlar gören kişiler kırışıklıklarının daha fazla arttığını da fark edeceklerdir. Böyle bir durumda hemen nemlendiricileri kullanmaya çalışan kişiler için oldukça geç kalınmış olunur. Eklemlerinde sürekli ağrıları bulunan, sindirim ve boşaltım sistemleri tam olarak çalışmayan ve cilt rahatsızlıkları gören kişiler çok erken yaşta yaşlanarak bu zor ve yorucu hayatı yaşamaya başlayacaktır.

Yorumlar
Asuman Tekcan 28 Ağustos 2017 - 14:54:38 İstesemde çok fazla su içemiyorum ne yapmam gerekiyor? Az su içmenin zararları var mı?cevapla
Cenk Yankı 18 Eylül 2017 - 17:41:00 Çok fazla çay içtiğim için su ihtiyacı hissetmiyorum ama işyerinde öğleden sonra uykum geliyor. Az su içiyor olmamla bir alakası olabilir mi? Az su içmek uyku getirir mi? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: