Deniz suyunun vücuda faydaları ve zararları
Sağlık

Deniz Suyunun Vücuda Faydaları ve Zararları

02 Eylül 2017 - 19:12:30

Ülkemizin iklimi oldukça sıcak bir iklim olduğundan yaz ayları geldiğinde insanlar kendilerini deniz suyuna bırakmayı istiyor. Bu aşamada birçok kişi düzenli olarak yaz aylarında denize girerken denizin insan vücudu üzerindeki etkileri de merak ediliyor.

aronya çayı

Deniz Suyu Yararlı Mıdır?

Özellikle sürekli olarak denize girebilecekleri bir şehirde yaşayan kişilerde bu etkiler daha belirgin olduğundan olumlu ya da olumsuz durumlar rahatlıkla fark ediliyor. Deniz suyu üzerinde yapılan araştırmalar birçok yararlı etkisinin olduğunu kanıtlarken zararlı etkilerinin olduğu da saklanmıyor. Ancak genel olarak yararlı etkilerin zararlarından çok daha fazla olduğu biliniyor.

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Deniz suyu insan vücudunda oluşan alerjiler üzerinde son derece etkilidir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan kızarıklıklara ya da tahrişlere karşı çok iyi bir etki bırakmaktadır. Bu doğrultuda tatile giden kişilerin yüzünde de çok daha duru ve düzgün bir görüntü oluşurken ciltleri çok daha iyi bir hale gelecektir. Sedef ve egzama gibi zorlu hastalıklara karşı son derece etkili olmaktadır. Bu sebeple bu hastalıkların tedavisine destek için önerilir. Vücudun hücre yenilenmesini artırırken bu sayede yaşlanma etkilerinin oluşmamasını sağlamaktadır. Sürekli olarak yenilenen hücreler sayesinde kırışıklıklar oluşmazken kişilerin görünüşleri yaşlanmalarına rağmen uzun süre eski halini koruyabilmektedir. Saç üzerinde de olumlu etkileri bulunurken hem saç dökülmelerinde hem de kepeğe karşı olumlu etki gösterir. Genel olarak saç diplerinin güçlenmesinde en doğru seçimlerden birisi olacaktır.

Deniz Suyu Ne İşe Yarar?

Araştırmalar deniz suyunun insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Bu aşamada kişiler sürekli olarak deniz suyuna maruz kalırlarsa güçlenen bağışıklık sistemleri sayesinde hastalıklardan korunmuş olacaklardır. Yaz aylarında ortaya çıkan birçok hastalık bu suyu kullanan kişilerde görülmemektedir. Derinin altındaki kan dolaşımında da olumlu etkileri vardır. Bu alanda kan dolaşımının hızlanmasına sebep olurken daha güzel ve parlak bir cilde sahip olunmasını sağlayacaktır. Böylece hem kızarıkların giderilmesi hem de cildin parlak gözükmesi sayesinde kusursuz bir etki oluşabilir. Buna ek olarak güneş ışınları doğru bir şekilde alındığında cilt üzerindeki bu etkiler daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Deniz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Ter kokusu ya da ayak kokusu problemleri yaşayan kişiler bitkisel çözümler ararken tuz bu çözümlerde çok büyük bir önem taşır. Bu sebeple de deniz suyuna maruz kalan kişilerde ter kokusu ya da ayak kokusu problemleri kesinlikle oluşmamaktadır. Mantar oluşumunun da önüne geçerken ayaklarda yer alan yaraların çok daha kısa süre içerisinde iyileşmesini de sağlamaktadır. Bunlara ek olarak belirli aralıklarla denizde vakit geçiren kişilerin ağız içi yaralarında iyileşmeler görülmektedir. Özellikle diş etlerinde ve damaklarda yer alan yaralara karşı oldukça etkin bir rol oynar. Son olarak sinüslerin açılmasını ve insanların daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlayacaktır.

Deniz Suyunun Zararları Nelerdir?

Yararları saymakla bitmeyen deniz suyunun zararları incelendiğinde belirli hastalıkları tetiklediği görülmektedir. Deniz içerisinde yosunlar ya da tek hücreli organizmalar bolca bulunmaktadır. Bu canlılar da belirli hastalıklar üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarırken hastalıkların hızlı bir biçimde ilerlemesine sebep olabilir. Deniz içerisinde toksinler bulunurken bu toksinler de insan vücudu üzerinde zehirli etkiler yaratmaktadır. Özellikle midye gibi canlılarda toksin birikimi çok ciddi düzeyde olurken yanlış bir seçim ile birlikte toksin yönünden zengin bir midye tüketilirse kişiler ölümle sonuçlanabilecek seviyede rahatsızlıklara yakalanabilirler. Güneş ışınlarını denize girilen dönemde yanlış bir biçimde alan kişilerin saçlarında ciddi yıpranmalar görülürken insanlarda cildin kurumasına da sebep olabilmektedir.

aronya çayı

Yorumlar
Kadriye çelik 28 Ağustos 2017 - 15:02:57 Deniz suyu yaralara iyi gelir mi? Bacaklaımda yaralar var gitsem etkisi olur mu acaba ya da zararı mı olur bilemedim..cevapla
Rabia Çolak 20 Haziran 2018 - 16:41:02 Deniz suyu sıcaklıkları insan vücudunda ne tür etkiler yaratır? Denizin sıcak olması mı daha iyidir yoksa soğuk mu? Sabahları daha soğuk oluyor diye o şekilde girmek istiyorum. Denize girmenin faydaları nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı