Sıkı bir vücut için nasıl beslenmeli? Ne yapmalı?
Zayıflama

Sıkı Bir Vücut İçin Nasıl Beslenmeli? Ne Yapmalı?

03 Eylül 2017 - 00:15:57

Hem bayanların hem de erkeklerin son dönemde kilolu bir fiziğe sahip olmamaları iyi bir fiziğe sahip olduklarını söylemeleri için yeterli olmamaktadır. Sıkı bir vücut için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Sıkı Vücut Nasıl Olur?

Eğer kişiler sıkı bir vücuda sahip değillerse giydikleri kıyafetlerin maksimum düzeyde uyması ya da yakışması mümkün olmazken belirli süreler sonrasında sarkmalar meydana gelecektir. Bu sebeple de hem bayanlar hem de erkekler vücutlarının doğru kiloda olmasının yanında sıkı olması için çalışmak zorundadır. Herkes böyle bir vücuda sahip olmayı istiyor olsa da belirli fedakarlıklar yapmadan bu çok mümkün olmayacaktır. Bu doğrultuda kişilerin düzenli olarak spor yapmaya başlaması, belirli bir düzen içerisinde beslenmesi ve oldukça kaliteli bir biçimde uykusunu alması gerekir.

Sıkı Bir Vücut İçin Nasıl Beslenmeli?

Sıkı bir vücuda sahip olmanın en önemli etmeni beslenmedir. Kişiler belirlenen şekillerde beslenmezlerse kas oluşumlarını mümkün olmazken vücutlarının güzel bir görünüme kavuşması da kolay olmamaktadır. Spora başlayan işiler doğru beslenmezlerse kilo verseler de bu kilolarını hem kaslarından hem de yağlarından vermektedir. Bu durumda daha zayıf görünseler de daha sıkı bir görüntü ortaya çıkmayacaktır. Bu doğrultuda kişilerin verdikleri kiloları direkt olarak yağlarından vermesi gerekmektedir. Bu şekilde vücutlarındaki kas oranları her zaman yükselen kişiler bir yandan zayıflarken bir yandan da sıkı bir vücuda sahip olabilirler.

Protein Ne İşe Yarar? Vücudu Sıkılaştırır mı?

Beslenmelerinde kişilerin protein ağırlıklı olan bir düzen belirlemesi gerekmektedir. Kasların gerekli gelişimi elde edebilmesi için vücut içerisinde protein bulunması gerekir. Eğer yeteri kadar protein bulunmazsa kaslar maksimum düzeyinde gelişemeyecektir. Bu da yapılan spordan daha fazla verim alınabilecekken daha düşük seviyede kalınması anlamına gelir. Kişiler gerekli protein ihtiyacını karşılamak için hayvansal ürünlere yönelmek durumundadır. Yumurta, süt ve kırımızı et en yoğun protein depoları olurken her oyunda bu protein içerikli gıdalardan tüketilmesi gerekir. Birçok kişi gerekli protein ihtiyacını bu besinleri alsa da karşılayamamaktadır. Bu sebeple sporcu destek ürünleri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda kişiler çok fazla protein alacaklarını düşünerek daha az miktarda yemelerine ihtiyaçları olmayacaktır.

Spor Yapmak Vücudu Sıkılaştırır mı?

Sporu yaparken bir yandan da diyetlerini yapacak olan kişiler, diyet denildiğinde çok az yemek yiyeceklerini ve aç duracaklarını düşünseler de spor yaparken buna ihtiyaç olmazken tam tersi şekilde beslenilir. Gün içerisinde sıklıkla besin tüketen kişiler bunun yanı sıra sürekli olarak tok gezecektir. Şekerli ve yağlı ürünleri tamamen hayatlarından çıkaran kişiler 15 gün ya da 1 aylık süre içerisinde tek bir defa tatlı tüketerek kendilerini ödüllendirebilirler. Bunun dışında dışarıda yenilen yiyeceklerin çoğunun yap oranı fazla olduğundan ızgara çeşitlerine yönelmeleri gerekmektedir. Gün içerisinde doğru zamanda karbonhidrat tüketilirse gerekli enerji buradan alınabilecektir. Ancak bu karbonhidratın da pilavdan alınması en doğrusudur. Ancak bu aşamada miktarın da belirli düzeylerde kalması gerekmektedir.

Sıkı Bir Vücut İçin Ne Yapmalı?

Bu şekilde bir beslenme alışkanlığı edinen kişiler haftada 3-4 kez sporunu yaparak sıkı bir vücuda kavuşmaya kısa süre içerisinde başlayabilmektedir. Bunun için spor salonlarını tercih etmek en doğru karar olur. Her ne kadar birçok hareket evlerde de yapılabiliyor olsa da kişilerin o disiplin içerisine girmesi oldukça zor olacaktır. Bu sebeple belirli düzeylerden başlayan ve gelişen bir spor programı oldukça uygun olacaktır. Spora ve doğru beslenmeye ek olarak kişilerin kaliteli bir uyku çekmesi gerekmektedir. Büyüme hormonları geceleri en yüksek oranda çalıştığından kişilerin gece saatlerini uyuyarak geçirmesi ve iyi bir biçimde dinlenmesi gerekmektedir. Kaslar dinlenmeden tekrar yüklenirse sakatlanmalar ve ağrılar meydana gelecektir.

Yorumlar
Saniye telli 28 Ağustos 2017 - 15:17:01 Vücut sıkılaştırma için ne yapmam gerekiyor? Kilo verdim ve vücudum biraz sarktı hangi egzersizleri yapmam gerekir?cevapla
Şerife Kaynar 20 Haziran 2018 - 16:48:58 Sıkı bir vücuda sahip olmak için diyet ve beslenme nasıl olmalıdır? Neler yemeli? Hangi egzersizlerin yapılması gerekmektedir? Kilolu değilim ama kol bölgemin sıkılaşmaya ihityacı var. Bunu için ne yapabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: