Sağlık 09 Kasım 2021 - 14:38:48

Varis Neden Olur? Nasıl Geçer? Varis Çorabı İşe Yararmı?

Varis Neden Olur? Nasıl Geçer? Varis Çorabı İşe Yararmı?

Varis, kalbe kan taşıyan toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrılması sonrasında ciltte görünür hale gelmesi ile oluşan bir problemdir.

Varis Nedir? Neden Olur?

Genel olarak vücudun basınç altında kalan bölgelerinde oluşan varis, birçok insanda bacaklarda meydana gelirken bu durum hem sağlık hem de estetik açısından son derece olumsuzluk yaratmaktadır. Vücuttaki kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda meydana gelen fonksiyonel bir bozukluk sonrasında bu damarların deri altında mavi renkte şişmiş şekilde ortaya çıkması sonrasında oluşmaktadır.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla meydana gelen varis, özellilikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha da şiddetlenmektedir. Genç yaşta varis, oluşumu da sıklıkla rastlanılan bir durum olurken; gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta durmak, kullanılan doğum kontrol ilaçları, hormon tedavileri, dar giysiler, kabızlık, yaşlılık ve genetik gibi pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir.

Varis Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Bacaklarda mavi ve mor şişlikle ile kendini gösteren varisler aynı zamanda; ağrı, bacaklarda ağırlık, şişlik ve uyuşukluk oluşumu, karıncalanma görülmesi gibi semptomlar ile kendini göstermektedir. Varis belirtileri çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilir. Varis çeşitlerine bakacak olursak eğer;

Kılcal damar varisleri: Telenjiektazi olarak isimlendirilmektedir. Kılcal damarlarda meydana gelen çatlama sonrasında oluşur. Görünüş bakımından örümcek ağını andırır. Hormon tedavisi gören genç kadınlarda ve gebelikte rastlanır.

Retiküler varisler: Diz arkası ve ayak bileği etrafında görülür. Hafif kabarık ve mavi renkte olurlar.

Büyük toplardamar varisleri: Safen ven isimli büyük toplardamarın yetmezliği sonrasında meydana gelir. Oldukça kabarık ve yeşil renkte olurlar. Varis belirtilerinin tamamı bu türde görülmektedir.

Varis başlangıcı ve belli seviyeleri vardır. Bu seviyeler varis problemi olan damarın çapına göre değerlendirme yapılır. Kadınlarda bu sorunlar ortaya çıktığında rahatsızlığın hangi seviyede olduğu belirlenerek tedavi yöntemi seçilebilir.

Bu aşamada birinci seviyede damarların çapı 1 ila 3 milimetre arasında değişmektedir. Bu durumda bacakların görünüşünde herhangi bir bozulma meydana gelmez. Dışarıdan göz ile bu genişlemiş damarların fark edilmesi de oldukça zor olacaktır.

İkinci seviyede 4-5 milimetre çapına ulaşabilmektedir. Bu durumda rahatlıkla dışarıdan fark edilebilir bir hale gelir. Artık estetik açıdan sorun yaratan bu damalar insanların sağlıklarını ciddi şekilde tehdit etmeye başlar.

Eğer üçüncü seviyeye çıkarsa bu durumda bacakta şişmeler görülmeye başlanır. Bir bacağın kalınlığı 20 cm. olurken diğer bacağı 25 cm. seviyesine kadar ulaşabilir.

Varisi Olanlar Ne Yapmalı?

Bu rahatsızlığı olan kişilerin yaşamlarında bazı değişiklikler yapmaları varisin ilerlemesi bakımından önemlidir. Evde varis hareketleri uygulanabilir ve böylece hareketsizlikten kaçınmak mümkün olur. Ayrıca dar yerine bol kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

Çok sıcak sulardan kaçınmak gerekir. Sıcak su damarları genişletirken bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Çok yüksek topuklu ayakkabıların kullanılması, uzun süre ayakta kalınması ve fazla kilolar bu problemin büyümesine sebep olacaktır. Bunları engellemek için yürüyüş yapmak ya da planlı olarak spor yapmak en doğru tercih olacaktır. Buna ek olarak masajın da olumlu etkileri olmaktadır.

Varis Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde ilk seviyedeki hastaların çok büyük problemleri olmadığı için varis çorabı önerilebilir. Buna ek olarak düzenli spor ve masaj da bu sorunun üstesinden gelecektir. Ancak biraz daha ileri seviyede bir problem varsa lazer ile tedavi yöntemi denenebilir. Bu aşamada lazer ile damarlara müdahale edilirken bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Son olarak eğer çok ileri seviyede bir problemi varsa cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat olarak varisten kurtulanlar bulunmaktadır. Bazı insanlar limonla varis tedavisi hakkında bilgi araştırması yapmaktadır. Bilimsel yönden limonun varis için bir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Genel anlamda doktordan destek almak daha sağlıklı olacaktır.

Varis Çorabı İşe Yarar mı?

Varis çorabı birçok varis tedavisinde kullanılırken ciddi faydalar göstermektedir. Son derece sıkı ve uzun bir görünümü olan bu çorabın kullanımı bacak bölgesinde kanın pompalanmasını en iyi şekilde gerçekleştirirken bacaklara gelen basıncın daha rahat bir şekilde karşılanmasını sağlayacaktır. Varis çorabı kullananlar rahatsızlığın ilerlemesini bu şekilde azaltabilir.

İlk seviyelerde bu problemin ortadan kalkmasını da sağlarken ileri ki seviyelerde bu çok fazla mümkün olmamaktadır. Ancak ileriki seviyelerde dahi uygulanan diğer yöntemlerin yanında destekleyici olarak çorabın kullanımı önerilmektedir. Uzmanların çoğu bu çorap olmadan bir tedaviyi uygun olarak görmemektedir.

  • varis
  • varis nedir
  • varis tedavisi
  • varis nasıl geçer
  • varis çorabı
Yorumlar
Derya Laçin Bacaklarımın arkasında varisler var biktisel yöntemlerle geçer mi? Ne yapmam gerek? cevapla
Zuhal Çelik Varis tedavisi bitkisel olarak yapılabilir mi mümkün mü? Dizlerimin arka taraflarında varisler var ve oldukça belirgin. Ameliyat olmak istemiyorum doğal yöntemlerle geçsin istiyorum. Varis çorabı işe yarıyor mu hiç kullananlar var mı? Alıp denesem etki görürmüyüm acaba? cevapla
yorum yaz
Fırında Diyet Karnabahar Tarifleri ve Yemeği