Hemoroid belirtileri nelerdir? Basur tedavi yöntemleri
Sağlık

Hemoroid Belirtileri Nelerdir? Basur Tedavi Yöntemleri

03 Eylül 2017 - 10:31:59

Hemoroid makat çevresindeki damarların gevşediği ve göğüs şeklindeki dışa doğru sarkma olduğu bir hastalık biçimidir.

Hemorid Nedir, Ne Demek?

Basur genellikle zaman içinde oluşur. Bu nedenle, gösterge belirgin değilse bile, hemoroid hastalığı olan insanlarda bu hastalık uzun bir tarihe sahiptir. Uzun süreli kabızlık ve çarpma, rektum etrafındaki damarlarda artan basınca yol açar ve damarların genişlemesine ve aslında bir çeşit variköz damara neden olur. Ailevi yatkınlık basur nedenlerinden biridir. İlk semptomu, büyük tuvalet sırasında görülen kırmızı parlak renkli kandır. Kötü kan akışı, bağırsak hareketlerinin değişimi, eksfoliasyon, yorulma, kolay yorgunluk ve kilo kaybı gibi şikayetlerin varlığı. Başka bir hastalığa dönüşmeyen basur kan kaybından kaynaklanırken, tedavi edilmediğinde kanserli ve ağır yaralara neden olur.

Hemoroid Nasıl Oluşur? Kimlerde Görülür?

Hemoroitler şişmiş, anüs çevresindeki iltihaplı damarlar gevşetilmiş ve göğüs şeklinde sarkmış durumda olmaktadır. Alt rektumda, anüsde veya anüs altındadır. Çoğunlukla bağırsak hareket zorluklarından kaynaklanırlar. Diğer faktörler arasında gebelik, yaşlanma ve kronik kabızlık veya ishal bulunmaktadır. Hemoroid hem kadınlarda hem de erkeklerde çok yaygındır. Tüm insanların yaklaşık yarısı 50 yaşına kadar risk taşır. Bu rahatsızlığın anüs içindeki en yaygın semptomu, tuvalet kağıdına veya tuvalet kasesine ait dışkıyı kaplayan parlak kırmızı kandır.

Hemoroid Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Uzun süreli kabızlık ve çarpma, rektum etrafındaki damarlarda artan basınca yol açar ve damarların genişlemesine ve aslında bir çeşit variköz damara neden olur. Bu hastalık eğer ailede varsa ortaya çıkma riski daha fazladır. Baharatlı ve baharatlı gıdaların bol miktarda tüketilmesi dışkılama sırasında tahriş ve tahrişe neden olduğu için hastalığın oluşumunun önemli bir nedenidir. Hemoroidal hastalık kanama, şişme, ağrı, kaşıntı ve deşarj ile endikedir.

Hemoroid Belirtlileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalığın ilk belirtisi, büyük tuvalet sırasında görülen kırmızı parlak renkli kanamadır. Kolon ve rektum kanseri, kalın bağırsak polipleri, anal fissür, anal fissür, kanamaya neden olan en yaygın hastalıklardır. Büyük bağırsak kanserini erken yakalamak çok önemlidir. Bu sebeple, makattan kan, şişkin kontaminantlar, bağırsak hareketleri, peeling, yorgunluk, kolay yorulma ve kilo kaybı gibi şikayetler varsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Bu rahatsızlık başka bir hastalığa dönüşmez. Ancak bazen diğer hastalıklarla birlikte görülebilir. Örneğin, rektum kanseri olan bir hastada (kalın bağırsağın son kısmı) basur varsa, hastanın şikayetleri bu hatsalığın belirtileri ile karıştırılabilir; basur tedavi edildiğinde kanser gözünden kaçabilir. Bu nedenle, hastanın durumuna göre tedaviden önce kalın barsak kontrolü (kolonoskopi) gerekebilir. Şüphesi olanların yanı sıra rektal hemoroid hastaları da doktora görünmelidir. Kanamanın kolorektal veya anal kanser gibi daha ciddi bir durum olmadığından emin olmanız gerekir. Tedavi, ılık banyolar ve bir krem veya başka ilaçlar içerebilir. Büyük bu rahatsızlığınız varsa, cerrahi ve diğer tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Basur Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şikayetler için tedavi yapılır. Tedavi edilmeyen hastalık ilerledikçe, şikayet artar. Bu hastalarda kanama önemli bir şikayettir. Tedavi edilmezse can sıkıcı kanamalar devam eder; Çok miktarda kan kaybı olduğunda anemi gelişebilir. Tedavi edilmzse, boğulma olarak adlandırdığımız ciddi akut şişlik (akut tromboz hemoroit) geliştirebilir. Bu durum aynı zamanda bu hastalığın ilk şikayeti olarak da görülebilir.

Evde Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Lifli yiyecek yenilmelidir.
  • Günlük bol su ve alkolsüz içecekler için.
  • Bağırsak hareketi sırasında kendini aşırıya kaçmamalısın.
  • Uzun süre tuvalete oturmayın.
  • Ağrıya yardım etmek için günde birkaç kez ılık su banyosunda oturun.
  • Krem veya fitillerin uygulanması, hafif ağrı, şişme ve dış hemoroit kaşıntıyı hafifletebilir. Doktorlar tezgah üstünde kremi en fazla 1 hafta kullanmanızı önerir. Bununla birlikte, ağır veya kanayan iç hemoroid tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar.

Tüm bunlara dikkat ederek basur hastalığını önleyebilir ve hafifletebilirsiniz. Belirtileri fark ettiğiniz anda bir uzmana danışmanız sağlıklı olacaktır.

Yorumlar
Gülin Arpacı 28 Ağustos 2017 - 16:29:28 Hemoroid ameliyatı nasıl olur? Benim olmam gerekiyor yakın zamanda am nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum.cevapla
Gül Onaran 26 Ekim 2017 - 11:03:00 Hemoroid neden olur? Belirtileri nelerdir? Çocuğumun dışkısında kanama oluyor ve bu durumdan şüpheleniyorum. Tedavisi nasıl yapılıyor? İlaç tedavisi var mı yoksa direkt ameliyat mı olması gerekiyor? Nasıl geçer bu durum lütfen bilgi verin???cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: