Sağlık 14 Mart 2021 - 20:53:46

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sigara, günümüzde birçok insan tarafından içilen, sağlığa son derece zararlı olan içerisinde tütün bulunan bir maddedir.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Sigaranın içerisinde birbirinden farklı yaklaşık 4000 adet zararlı madde bulunmaktadır. Bu zararlı maddeler her sigara içildiğinde vücuda giriş yapmaktadır. Bunların yaklaşık 80 tanesi kanser edici özelliğe sahiptir. Bu zehirli maddeler nedeniyle vücutta pek çok hastalığa neden olmaktadır. Bronşiti tetikler ve karbonmonoksit, katran ve nikotin gibi maddeler nedeniyle akciğer kanserine davetiye çıkarır. Bunun yanı sıra sigaranın içerisinde bulunan karbonmonoksit madde kandaki oksijenin azalmasına ve bu da damar tıkanıklıklarının oluşmasına neden olur. Bu durumun sonucu olarak ise kalp krizi meydana gelir. Bu etkiler bazında erken menopoz, ereksiyon azalması, erken yaşlanma, diş eti hastalıkları, ses tellerinde hasar ve ağız kokusu gibi birtakım olumsuz durumların oluşmasına neden olur. Bu nedenle her sigara paketinin üzerinden "sigara sağlığa zararlıdır" ibaresi yer almaktadır.

Sigara Nasıl Bağımlılık Yapar?

Sigaranın içerisinde nikotin bulunmaktadır. Nikotin vücuttaki bağımlılığı artıran bir maddedir. Kişi sigara içmeye başladığında vücut nikotine alışır. İlk zamanlarda 1 tanesi bile yeterli gelirken vücut artık daha fazla nikotin isteği yaratır. Bu durumun sonucu olarak ise bağımlılık meydana gelir. Kişi nikotin alamadığı zaman kendini huzursuz ve mutsuz hisseder. Bağımlılık psikolojik ve fiziksel olarak meydana gelir. Fiziksel bağımlılığın azaltılması için ilaç yeterli olurken psikolojik bağımlılıkta bu sadece kişinin iradesine bağlıdır. Psikolojik bağımlılıkta sigara içildiğinde yalancı bir rahatlama hissi meydana gelir. Aslında bu durum tamamen alışkanlıkla ilgilidir. Nikotin isteği sigara içildikten yaklaşık 30 dk- 60 dk arasında kendini gösterir. Bu kişinin bir başka sigara yakmasına neden olur. Sigara içen birçok kişi bağımlılıktan ötürü sigarayı bırakamamaktadır.

Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?

Sigarayı bırakmak istiyorum ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız ve bu alışkanlığa bir son vermek istiyorsanız öncelikle kendinize inanmalısınız. Sigarayı bırakma yollarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • İlk zamanlarda kişinin sigara içme isteği oldukça yüksek olur. Vücuttan toksinler atılmaya başladıkça zaman içerisinde bu istek azalır. Bu nedenle iradenize sahip çıkmalısınız.
 • Evinizde bulunan tüm kül tablası ve çakmakları atın. Elinizin kolayca ulaşabileceği yerlerden uzaklaştırın.
 • Sigara kokan giysileriniz varsa onları yıkayın. Kokunun size sigarayı hatırlatmasını engelleyin. Evinizi ve arabanızı iyice temizleyin. hatta sigara kokusunu tamamen bitirmek için sprey kullanabilirsiniz.
 • Sizi sigara içmeye tetikleyen ne varsa ondan uzak durun. Örneğin kahve içmek sizde sigara içme hissi yaratıyorsa kahve içmeyin. Sigara içmeyen kişilerle iletişim kurun. Sigaranın yasak olduğu alanlarda durmaya özen gösterin. Alkolle birlikte içiyorsanız alkolden uzak durun.
Sigarayı Bırakmak İçin Hangi Yöntemler Uygulanmalı?
 • Genellikle yemekten sonra kişilerde sigara içme isteği meydana gelir. Bunu engellemek için yemekten sonra dişlerinizi fırçalayıp sakın çiğneyin.
 • Sigara içen kişilerin birçoğunda el tiryakiliği görülmektedir. Bu nedenle sigara bırakma sürecinde elinizi boş bırakmayın. Ellerinizi meşgul edecek birşeyler bulmalısınız. Ayrıca şekersiz sakız, şeker gibi şeylerle ağzınızı da boş bırakmayınız.
 • Sigara içme isteğiniz geldiğinde derin bir nefes alın ve yavaş bir şekilde bırakın. Doğru nefes akciğerlerinizi açmanıza yardımcı olur.
 • Bol miktarda su tüketin. Su vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur.
 • Meditasyon ve akupunktur gibi farklı yöntemler deneyerek sigaradan kurtulabilirsiniz.
 • Kendinize yeni bir hobi edinin. Böylece zamanı daha kolay geçirebilirsiniz.
Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyım?

Düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Vücudunuzun temizlenmesi için meyve ve sebze tüketimini de özen gösteriniz. Sigaranın vermiş olduğu zararlı etkilerden düzenli ve sağlıklı beslenerek kurtulabilirsiniz. Sigarayı bırakmak istiyorum diyorsanız bu adımları uygulamak sizlere yardımcı olacaktır.

 • sigarayı bırakmak istiyorum
 • sigarayı bırakamamak
Yorumlar
İlknur Toprak Daha önce birkaç kere denedim ama sigarayı bırakamadım. 1 hafta sonrasında tekrardan içmeye başlıyorum. Bırakmayı gerçekten istiyorum. Sigarayı bırakmak için ne yapmalıyım? Sigara bırakmanın yöntemleri nelerdir? cevapla
Cem Çınar Sigarayı bırakmak için birçok yöntem denedim. Ama bırakamadım . Ben bunun nedenini biraz kendime bağlıyorum. Çünkü öncelikle bu konuda iradeli olmak gerekiyor onu biliyorum. Sigaranın zararlı olduğunu biliyorum ama kendime engel olamıyorum. cevapla
yorum yaz
Ayı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?