Anti-aging nedir? Nasıl yapılır?
Sağlık

Anti-Aging Nedir? Nasıl Yapılır?

30 Ekim 2017 - 13:28:31

Anti-aging kelimesi son dönemde hayatımızın içerisinde sıkça duyduğumuz kelimeler arasında yer alır ve hayatın uzatılması anlamı taşır.

Anti-Aging Nedir, Ne Demek?

İngilizceden dilimize direkt olarak çevrilebilen bu kelime, yaşlanma karşıtı anlamına geliyor. Bu doğrultuda yaşlanmanın ve insan vücudu üzerindeki etkilerin ortadan kaldırılması için yapılan işlemler bu isimle anılıyor. Birçok kremin ve cilt bakım ürününün bu özelliğinden reklamlarda bahsedilirken bu özellik yalnızca kozmetik ürünleri için geçerli olmamaktadır. Birçok farklı operasyon anti-aging ismiyle anılabilmektedir. Yapılan işlemler ile yaşlılığın etkilerinin ortadan kaldırılması ya da henüz kendisini göstermeden geciktirilmesi işlemlerinin tamamı yaşlanma karşıtı işlemler kapsamında yapılmaktadır.

Anti-Aging Yöntemleri Nelerdir?

Bu işlemler kendi içerisinde belirli gruplara ayrılırken ilk etapta dolgu ya da botoks işlemleri gelmektedir. Anti-aging işlemlerinde çoğu kişi bu cerrahi müdahaleler ile yaşlılık izlerini yüzlerinden silerler. Dolgu işlemi çökmelerin olduğu bölgelere uygulanırken tekrar bu bölgelerin normal haline dönmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak botoks işlemi ise buruşmaların yaşandığı bölgelerin tekrar gerilmesi işlemidir. Kök hücre işlemi de anti-aging yöntemleri arasında gösterilmektedir. Kök hücreler iki farklı seçenek ile edilirken ilk seçenek olarak kandan, ikinci seçenek olarak yap hücrelerinden elde edilebilir. Her iki durumda da bu kök hücre kişinin vücudundan alınacaktır. Genel olarak uzmanlar yağ hücrelerinden almayı tercih eder. Çünkü bu yağ hücrelerinin içerisinde kök hücre sayısı daha fazladır. Bu işlem özellikle yüzde çok ciddi etkiler göstermektedir. Son olarak bu işlemleri tercih etmeyen kişiler yaşlanma karşıtı özelliği olan kremleri kullanabilirler. Kremler de diğer cerrahi müdahaleler gibi olumlu etkiler gösterebilir. Ancak cerrahi müdahalelere göre sonuçları çok daha düşük seviyede olurken etkisinin ortaya çıkması için belirli bir zaman aralığında sürekli olarak kullanılması gerekmektedir.

Anti-Aging Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastaların çok ciddi bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bunun sonrasında kişilerin vücutlarının ne düzeyde olduğu belirlenmektedir. Eğer ki kişilerin sağlık durumları iyiyse yaşlanma karşıtı işlemleri bu doğrultuda direkt olarak başlayabilir. Buna karşın eğer herhangi bir sağlık problemi bulunuyorsa ilk olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Doktorların, insanın yaşlanmasını engellemesi mümkün değildir. Ancak yaşlanmanın etkilerini olabilecek en düzeyde ortadan kaldırabilirler. Uzmanlar yapılan sağlık kontrollerinden sonra hormonal testleri de isteyerek en doğru yöntemi belirleyecektir.

Anti-Aging Beslenme Yöntemi Nedir?

Yapılan anti-aging çalışmalarında en önemli aşama beslenmedir. Kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Eğer insanlar orta yaşlara geldikleri dönemden itibaren sürekli olarak dengeli ve düzenli beslenirse doğal bir yaşlanma karşıtı yöntem uygulanmış olmaktadır. Bu beslenme düzenini spor ile birleşmesi durumunda çok daha güçlü bir beden ve zihin elde edilecektir. Doğru bir beslenme ve egzersiz ile birlikte yaşlılık etkileri çok uzun süreli olarak geciktirilmektedir. Buna ek olarak kişilerin zararlı maddelerin kullanımından da uzak durması gerekmektedir.

Yorumlar
Birsen Yıldırım 30 Ekim 2017 - 13:38:31 Anti aging cilt bakımı krem nedir? Ne işe yarar? Genelde yüz kremlerinde bu özellik olduğundan bahsediliyor ama asıl olarak ne işe yaradığını tam bilmiyorum. Bu kremlerin zararları var mı? Kullanımının yan etkisi olur mu?cevapla
Remziye Çalışkan 11 Eylül 2018 - 11:42:32 Anti-aging kremlerle cilt bakımı yapmak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir diye biliyorum. Bu tarz kremler kaç yaşından sonra kullanılmalıdır. Bu kremleri kullananlar memnun kalıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: