Sağlık 23 Aralık 2021 - 16:28:49

Anti-Aging Nedir? Nasıl Yapılır?

Anti-Aging Nedir? Nasıl Yapılır?

Anti-aging; yaşlanma karşıtı yöntemlerin tümüne verilen isimdir ve cildin yenilenmesi, yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen hastalıkların önlenmesi olarak tanımlanır.

Anti-Aging Nedir, Ne Demek?

İngilizceden dilimize direkt olarak çevrilebilen anti-aging, yaşlanma karşıtı anlamına geliyor. Bu doğrultuda yaşlanmanın ve insan vücudu üzerindeki etkilerin ortadan kaldırılması için yapılan işlemler bu şekilde tanımlanmaktadır.

Birçok kremin ve cilt bakım ürününün bu özelliğinden bahsedilirken bu durum yalnızca kozmetik ürünleri için geçerli olmamaktadır. Birçok farklı operasyon anti-aging ismiyle anılabilmektedir. Yapılan işlemler ile yaşlılığın etkilerinin ortadan kaldırılması ya da henüz kendisini göstermeden geciktirilmesi işlemlerinin tamamı yaşlanma karşıtı işlemler kapsamında yapılmaktadır.

Anti-Aging Yöntemleri Nelerdir?

Bu işlemler kendi içerisinde belirli gruplara ayrılırken ilk etapta dolgu ya da botoks işlemleri gelmektedir. Anti-aging işlemlerinde çoğu kişi bu cerrahi müdahaleler ile yaşlılık izlerini yüzlerinden silerler. Dolgu işlemi çökmelerin olduğu bölgelere uygulanırken tekrar bu bölgelerin normal haline dönmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak botoks işlemi ise buruşmaların yaşandığı bölgelerin tekrar gerilmesi işlemidir.

Kök hücre işlemi de anti-aging yöntemleri arasında gösterilmektedir. Kök hücreler iki farklı seçenek ile uygulanmaktadır. İlk seçenek olarak kandan, ikinci seçenek olarak yağ hücrelerinden elde edilebilir. Her iki durumda da bu kök hücre kişinin vücudundan alınmaktadır. Genel olarak uzmanlar yağ hücrelerinden almayı tercih eder. Çünkü bu yağ hücrelerinin içerisinde kök hücre sayısı daha fazladır. Bu işlem özellikle yüzde çok ciddi etkiler göstermektedir.

Son olarak bu işlemleri tercih etmeyen kişiler yaşlanma karşıtı özelliği olan kremleri kullanabilirler. Kremler de diğer cerrahi müdahaleler gibi olumlu etkiler gösterebilir. Ancak cerrahi müdahalelere göre sonuçları çok daha düşük seviyede olurken etkisinin ortaya çıkması için belirli bir zaman aralığında sürekli olarak kullanılması gerekmektedir.

Anti-Aging Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Genel anlamda anti aging işlemler yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan işlemleri kapsamaktadır. Bunlar gerek cerrahi gerekse estetiksel anlamda olabileceği gibi aynı zamanda kozmetik ürünler de gözlemlenmektedir. Günümüzde anti-aging kremler ile cildin sıkılaşması ve kırışıklıkların giderilmesi sağlanabilmektedir.

Birtakım germe işlemleri de anti aging uygulamalar arasında yer almaktadır. Estetik ve cerrahi uygulamalar kesinlikle doktor onayı ve kontrolünde olmalıdır. Eğer anti aging cilt bakımı yaptırmak istiyorsanız, bunun için de uzman dermatologlara danışmalısınız.

Günlük hayatta cilt tipinize uygun anti-aging nemlendiricilerde ve maskelerden yararlanabilirsiniz. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan bu ürünler, cildi gençleştirirken aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Anti-Aging Beslenme Programı Nedir?

Yapılan anti-aging çalışmalarında en önemli aşama beslenmedir. Kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Eğer insanlar orta yaşlara geldikleri dönemden itibaren sürekli olarak dengeli ve düzenli beslenirse doğal bir yaşlanma karşıtı yöntem uygulanmış olmaktadır. Bu beslenme düzenini spor ile birleşmesi durumunda çok daha güçlü bir beden ve zihin elde edilecektir.

Doğru bir beslenme ve egzersiz ile birlikte yaşlılık etkileri çok uzun süreli olarak geciktirilmektedir. Buna ek olarak kişilerin zararlı maddelerin kullanımından da uzak durması gerekmektedir. Sigara ve alkol yaşlanmayı hızlandıran alışkanlıklar arasındadır. Bundan dolayı tüketilmemelidir.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, besin çeşitliliğine önem vermek, aşırı yağlı gıdalardan ve hamur işlerinden kaçınmak,bol miktarda su içmek, protein içeren besinleri tüketmek hem kilo almayı önler hem de sarkma ve yaşlanma belirtilerinin gecikmesini destekler. Anti aging besinler tüketerek vücudunuzun ve cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

  • anti-aging
  • anti-aging nedir
  • anti-aging ne işe yarar
  • anti-aging nasıl uygulanır
Yorumlar
Birsen Yıldırım Anti aging cilt bakımı krem nedir? Ne işe yarar? Genelde yüz kremlerinde bu özellik olduğundan bahsediliyor ama asıl olarak ne işe yaradığını tam bilmiyorum. Bu kremlerin zararları var mı? Kullanımının yan etkisi olur mu? cevapla
Remziye Çalışkan Anti-aging kremlerle cilt bakımı yapmak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir diye biliyorum. Bu tarz kremler kaç yaşından sonra kullanılmalıdır. Bu kremleri kullananlar memnun kalıyor mu? cevapla
yorum yaz
Dondurma Nasıl Yapılır? Evde Dondurma Yapımı, Malzemeleri ve Tarifi