Sağlık

Aşılama Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Yapılır? Aşılama Tedavisi Aşamaları

30 Ekim 2017 - 10:38:29
Aşılama nedir? Nasıl yapılır? Kimlere yapılır? Aşılama tedavisi aşamaları

Gebelik sürecinin başlaması için düzenli olarak korunmasız cinsel ilişki gereklidir. Ancak bu aşamalar sağlıklı bir biçimde atlatılsa dahi bazı durumlarda gebelik gerçekleşmemektedir. Bu durumda tedavi olan çiftler döllenme problemi yaşıyorlarsa bu konuda aşılama tedavisi uygulanabilir.

Aşılama Nedir, Ne Demek?

Genel olarak bu durum spermlerin bayan yumurta hücrelerine ulaşmada zorluk yaşamaları durumunda uygulanan yöntemdir. Bu sorunun çok sayıda sebebi olabilirken en doğru çözümü ise bu yöntemdir. Bu yöntemde erkekten alınan sperm hücreleri, özel enjektör cihazlar ile birlikte kadınların rahim içerisine bırakılır. Bu aşılama işlemi sayesinde sperm hücreleri yumurta hücrelerine ulaşmış olacaktır. Bu işlem yapılan araştırmalar dahilinde gebelik ihtimalini %20 artıran bir işlem olarak bilinmektedir.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu işlemin başlaması için ilk etapta çiftlerin normal yollardan gebe kalmayı denemesi ancak bunu başaramaması gerekmektedir. Bu süreç genel olarak 1 sene olarak belirlenmiştir. 1 senenin daha altında bir süredir deneyen ancak çocuk sahibi olamayan kişilere bu yöntem uygulanmamaktadır. Bu aşamada aşılama yöntemi son derece ağrısız, acısız ve kolaydır. Erkekten alınan sperm hücrelerinin anne rahmine bırakılması, günümüz teknolojisi ile birlikte çok kolay ve rahat bir işlemdir.

Aşılama Şartları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Bu işlemler yapılırken belirli şartlar da istenmektedir. İlk olarak kadınlarda yumurta hücrelerinin, erkeklerde de sperm hücrelerinin olması gerekir. Eğer bu hücrelerden bir tanesi tamamen bulunmuyorsa bu işlemin gerçekleştirilmesinin de bir anlamı olmamaktadır. Kısırlık tedavisinin ilk aşaması olan teşhisin konulması aşamasının yaşanması bu tedavi için beklenmektedir. Eğer bu aşamada farklı bir sorun çıkarsa aşılama işlemi boş yere uygulanmış olacaktır. Bu durum sağlığın dışında çiftlerin psikolojisini de düşüren bir etmen olabilir. Bu doğrultuda işlemin yapılabilmesi için doktorların tamamen onay vermesi ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Aşılama Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Aşılama işlemi için hastanelere başvuruda bulunan kişiler ilk etapta gelişmiş testlere sokulurlar. Bu testlerin sonuçlarının alınması ve sonrasında doktorun bu sonuçları değerlendirmesi süreci ucu acık bir dönemdir. Tercih edilen hastaneye ya da doktora göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun ardından eğer çiftler aşılama tedavisi için uygun görülürse kendilerine bir randevu günü ve saati verilir. Bu saatte muayene bölgesinde olan çiftler işlem için hazırlanırken erkeklerden sperm hücrelerinin alınması işlemi ilk olarak yapılmaktadır. Bu işlem gerçekleşirken bayanlar da spermlerin rahim içerisine transferi için hazır hale getirilir. Rahim içerisine spermlerin bırakılmasında kullanılacak olan enjektörler hazır hale geldikten sonra bu enjektörlere erkekten alınan spermler bırakılır. Yalnızca birkaç saniye içerisinde sperm hücreleri rahim içine salınırken bu işlem tamamen acısızdır. Bunun sonrasında bayanların 15-20 dakika dinlenmesi ve ani hareketlerden kaçınması istenir. Bu sürecin geçmesinden sonra çiftler normal hayatlarına devam etmeye başlayacaktır.

Yorumlar
Zekiye Aslantaş 30 Ekim 2017 - 10:48:29 Aşılamanın 2017 fiyatları hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl yapılır nasıl olur yaptıranlar var mı? Çocuk sahibi olmak için aşılama yöntemi yaptırmayı düşünüyoruz eşimle ama çok fazla bilgimiz olmadığı için araştırmaya başladık.. cevapla
Tuğba Demirbaş 11 Eylül 2018 - 11:35:59 Aşılama sonrası hamile kalmak için herhangi birşey yapmak gerekir mi? Yapan hastaneleri araştırdım fiyatlar son zamanlarda biraz yükselmiş olsa da yaptırmayı düşünüyoruz. Bu tedavi ile hamile kalanlar sonuçlardan çok memnunlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: