Sağlık

Çocuğa Kilo Aldıran Gıdalar

30 Ekim 2017 - 07:47:54
Çocuğa kilo aldıran gıdalar

Zayıf olan ve kilo almakta güçlük yaşayan çocuklara kilo aldıran gıdalar yedirilerek kilo kontrolünün sağlanması gerçekleştirilebilmektedir.

Çocukların Kilo Alması İçin Ne Yapmalıyız?

Bebekliklerinden beri kilo almakta zorlanan çocuklar bunun çok sayıda olumsuzluğunu yaşamaktadır. İlk olarak aileler çocuklarının sağlıklarından endişe ederler. Bu endişeleri son derece haklı olurken yeteri kadar beslenmemeleri ya da istenilen kiloda olmamaları hastalığa daha sık yakalanmaları ve bunun sonrasında zor atlatmalarına sebep olur. Bu sebeple de bebeklerin artık her hafta kilo kontrolleri yaparak belirli seviyede kilo alıp almadıkları kontrol edilmektedir. Bu durum çocukların ergenlik dönemine gelene kadar devam etmelidir. Bu döneme kadar kilo kontrolü gerçekleştirilen çocuklar her zaman daha sağlıklı olmaktadır.

Çocuklarda Kilo Kontrolü Nasıl Gerçekleşir?

Kilo fazlası olan çocukların bu aşamada fazla kilolarından kurtulmaları çok önemli olurken kilo eksiği olan çocukların da gerekli kiloları alarak normal düzeye gelmesi gerekmektedir. Aksi halde yoğun okul ve sosyal hayat temposu içerisinde çok yorgun düşeceklerdir. Bu durum onların sosyal açıdan birçok aktiviteyi reddetmesine sebep olurken bunun sonrasında psikolojik zorluklar da çıkacaktır. Spor müsabakalarında başarılı olmakta zorlanan çocukların kendilerine olan güvenleri de azabilmektedir. Bu sebeple çocuğa kilo aldıran gıdalar düzenli olarak kullanılabilir.

En Hızlı Kilo Aldıran Gıdalar Nelerdir?

Genel olarak ülke mutfağımızda da kullanılan ve buna ek olarak kilo almada oldukça etkili olan çok sayıda gıda vardır. Bu gıdaların çocuklar tarafından da tüketilmesi hızlı bir biçimde kilo almalarını sağlayacaktır. Bu gıdalar çocukların sağlıklı bir biçimde kilo almasında etkili olurken en yüksek kaloriye sahip ürünler değildir. Bu ürünlerin dışında daha yüksek kalorisi bulunan ürünler de olmasına rağmen o gıdalar daha sağlıksız bir biçimde kilo alınmasına sebep olmaktadır.

Kilo Aldıran Meyveler Nelerdir?

Hızlı kilo aldıran ürünlerin zirvesinde avakado yer almaktadır. Ülkemizde yetişmeyen bir meyve olduğundan çok popüler olmasa da avakado rahatlıkla temin edilip tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra kuru incir ve keçiboynuzu pekmezi sağlıklı kilo almakta oldukça etkilidir. Çocuklara ara öğün olarak verilen bu ürünler kilo aldıran gıdalar sıralamasında her zaman üstte yer almaktadır. Bunların ardından kırmızı et gelirken çocukların genel olarak tüketmeyi sevdiği besinler arasında gösterilmektedir. Kırmızı et tüketiminin arttırılması sağlıklı bir şekilde kilo alınması için son derece önemli olmaktadır.

Kilo Almak İçin Hangi Yemekler Yenmeli?

Çocuklara sunulan yemekler ile kilo almaları isteniyorsa bu aşamada abur cubur yemeleri engellenmelidir. Bu ürünler çocukların kilo almasına sebep olurken sağlıksız bir fiziksel yapı sunacaktır. Bu sebeple de kişilerin ilk olarak abur cuburu kesmeleri ve sonrasında kilo aldıran sağlıklı yemekler ile devam etmeleri gerekmektedir. Mantı bu aşamada kültürümüzü yansıtan ve iyi düzeyde kilo aldıran bir üründür. Bunun yanında tavuklu makarna ya da pilav da kilo aldıran gıdalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu ürünleri tüketerek karbonhidrat ve protein alan çocuklar sağlıklı bir şekilde kilo alarak daha iyi bir fiziğe kavuşabilirler.

Yorumlar
Serpil Erol 30 Ekim 2017 - 07:57:54 Çocuğa kilo aldırmak için ne yedirmeliyim? Çocuğum 3 yaşında ve inanılmaz hareketli. Bu normal birşey tabi ki ama biraz zayıf kilo aldırmak istiyorum. Bunun için ne yedirmem gerekiyor? Çocuğa kilo aldıran besinler nelerdir?cevapla
Tülay Balım 11 Eylül 2018 - 11:26:15 Çocukların gelişimini tamamlayabilmesi için yedikleri besinler oldukça önemlidir. Kilo aldıran besleyici gıdalar tüketilmesi hem boylarının uzamasına hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Obezite olmaması için yararlı besinler yedirilmelidir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: