Yaşam 21 Mart 2021 - 07:15:43

Öfke Kontrolü Nedir? Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nedir? Nasıl Sağlanır?

Öfke duygusu insanın doğal hissettiği duygulardan biridir. Kişinin uyarılmasını ve koruma iç güdüsü uyandırır. Fakat bazı durumlarda meydana gelen öfke kişinin kendisine ve çevresinde zarar verecek boyutlara geliyor ise kontrol altına alınması gereken bir durum haline gelebilmektedir. Öfke konusunda hayatın normal seyrini rahatsız edici ve huzursuzluk oluyor ise uzman yardımı alınarak öfke kontrolünün sağlanması sağlıklı bir yol izlemek için gerekli olabilmektedir.

Öfke Kontrolü Nedir, Ne Demek?

Mutluluk, sevgi ve aşk gibi duyguların yanı sıra kızgınlık ve öfkede insanın doğal hissettiği duygular arasında yer almaktadır. Her zaman kişiyi mutlu hissettiren duyguların yaşanmasının yanı sıra öfkenin de yaşanması normal yaşamın içerisinde olan bir durumdur. Hafif kızgınlık halinden daha yoğun olan öfke duygusu kişinin sinirlenmesine sebep olduğu gibi farklı hastalıklarında meydana gelmesine sebep olabilir. Bu durum sürekli hale geldiğinde ve öfke duygusu ile beraber kişinin kendine, çevresindekilere zarar vermesi öfke kontrolünün tamamen yapılmadığını gösterir.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Kişinin özgür iradesi ile öfkesini kontrol altına alması doğabilecek olumsuz davranışların ve durumların önüne geçecektir. Psikolojik olarak kişinin kendine hakim olmasına engel olan bu durum kalıcı olumsuz olayların yaşanmasına neden olur. Yetişkin bir bireyin öfke kontrolünü kendi iradesi ile sağlayamadığı durumlarda kendine ve etrafındaki herşeye zarar verdiği görülmektedir. Bu durum karşısında uzman desteği kişinin öfke kontrolü yapması için yardımcı olacaktır.

Öfke Kontrolünün Nedenleri Nelerdir?

  • İnsanların psikolojik yapıları çocukluktan yetişkinliğe kadar olan evrede oluşmaktadır. Mutlu ve sevgi dolu ailelerde büyüyen çocuklarda öfkenin daha az görüldüğü bilinse de psikolojik olarak baskı ve şiddet eğilimi bu kişilerde de meydana gelmektedir.
  • Öfkenin en uç noktası olan şiddet , çocukluktan başlayarak ileriki yaşlara kadar ulaşabilmektedir. Bu durum karşısında ailelerin öfke kontrolü hakkında bilgi edinmesi en doğru yöntemlerden biri olacaktır.
  • Öfke kontrolü nedenleri arasında en sık karşılan durum çocukluk döneminde yaşanan travmalardır. Üzüntü ve keder duygusunun çok fazla olması öfke kontrolünün yapılmasında engelleyici bir hal olabilmektedir.
  • Kişinin çok fazla stresli yaşam sürmesi, yeterli beslenememesi, yaşam ile ilgili herhangi bir amaç ya da herhangi bir eyleminin olmaması da öfke kontrolünün meydana gelmesine sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.
Öfke Kontrolü Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kişinin psikolojik olarak tedavi edilmesi gereken öfke kontrolü düzenli olarak hasta ve doktor ilişkisinin olumlu yönde olmasını gerektirmektedir. Öfkelenen kişilerin çok fazla kızgınlık duygusu ile karşısındakine zarar verme eğilimi bulunmaktadır. Bu yüzden tedavi esnasında uzmanın yardımı oldukça önemlidir. Kişinin geçmiş dönemlerdeki yaşam şartları da ele alınarak yapılan öfke kontrolü tedavisi uzun vadede gerçekleşmektedir. Kişinin tedavi süresince hastalığın hangi süreçte olduğu uzman tarafından belirlenerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü öfke kontrolünde çeşitli genellemeler mevcuttur. Hastanın bu süreçte uzman ile iletişimini sağlıklı bir şekilde yürütmesi gerekmektedir.

  • öfke kontrolü
  • öfke kontrolü nedir
  • öfke kontrolü nasıl sağlanır
  • öfke kontrolünün nedenleri
  • öfke kontrolü tedavisi
Yorumlar
Hilmi Yeşil Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Öfkemi kontrol etmek için ne yapmam gerekiyor? Genelde çabuk öfkeleniyorum ve bunu kontrol edemiyorum. Sonrasında öfkem geçiyor ama bu benim için ciddi sorun oluyor. cevapla
yorum yaz
Pnömotoraks Nedir? Belirtileri, Ameliyatı ve Çeşitleri