Sağlık

Cilt Yenileme ve Güzelleştirme Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

04 Nisan 2021 - 14:41:20
Cilt Yenileme ve Güzelleştirme Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt detoksu; cildi ölü derilerden arındırmak, yağ ve kiri gidermek için derinlemesine temizlemek için yapılan, daha sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmayı sağlayan bakım rutinine verilen isimdir.

Cilt Yenileme Detoksu Nedir?

Özellikle sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak, yüzdeki sebum dengesinin oluşmasını sağlamak amacı ile yapıl cilt yenileme detoksu; cildin toksinlerden arınmasına yardımcı olan bir bakım yöntemidir. Günlük yaşam içerisinde toz ve kir gibi etkenlerin cilde yapışması, makyaj kalıntıları gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkalı gözenekler zaman içerisinde hem sivilce hem de siyah nokta oluşumuna neden olur. Ayrıca ciltte sebum dengesizliği de meydana gelmektedir. Cilt detoksu ile bu yağ ve kir temizlenir, gözenekler açılır. Rahat bir nefes alan ve derinlemesine temizlenen cilt, pürüzsüzleşir ve ışıltı kazanır.

Genel olarak cilt güzelleştirme detoksu yapılırken kilo ve kömürden yararlanılmaktadır. Ciltteki kirleri adeta bir mıknatıs gibi çeken kömür ve kil, cilt yüzeyinde derinlemesine bir temizlik etkisi meydana getirmektedir. Cildin daha sağlıklı, canlı ve pürüzsüz gözükmesi, lekelerin giderilmesi için etkili olan bu bakım yöntemleri aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin de yok edilmesi için etkilidir. Bu detoks yöntemleri ile ciltteki yabancı maddelerin giderilmesi sağlanır.

Cildi Temizleyen Detoks Nasıl Yapılır?

Cildimizin arınması ve yenilenmesi için uygulanan detoks yöntemleri faklılık göstermektedir. Cilt detoksu beslenme ve aynı cilt yüzeyinin temizlenmesi şeklinde uygulanmaktadır. Sizler için her birini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her gün en az 2 litre su tüketimi sağlayınız. Su içmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu da cildinizin yenilenmesine etki eder.
  • Cilde buhar banyosu yapmak yüzdeki kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Ayrıca siyah noktaların kalıcı olarak temizlenmesi sağlanabilir. Yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar beklemek yeterlidir. Sıcak suyun içerisine yeşil çay atarak toksinlerin daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Cilt detoksu tarifleri arasında en önemli parçalardan biri peeling yapmaktır. Peeling yapmak gözenekleri açar, ince kırışıklıkları açar, cilt kuruluğunu giderir, sebum dengesi sağlar, lekeleri azaltır ve elastikiyet kaybını önler. Bu şekilde cildin daha pürüzsüz, parlak ve elastik olmasını sağlar.
  • Cilt maskeleri uygulanabilir. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin verilmesini sağlayan bu uygulamalar, cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlamaktadır. Uygun bir maske ile gözeneklerin açılması ve temizlenmesi sağlanmaktadır.
  • Her sabah ılık limonlu su içiniz. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bu su aynı zamanda vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlar. Ayrıca gün içerisinde öğünlerinizde yeşil yapraklı yiyecekler tüketiniz. Ispanak, brokoli, kereviz, maydanoz gibi besinler tüketiniz. Bunlar toksinlerin yok edilmesi için etkilidir.

Cildinizin derinlenmesi temizlenmesi, canlı ve parlak olması için, kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlayan, cilt temizleme işlemlerini uygulayınız. Kullandığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olmasına ve tahriş oluşturmamasına dikkat ediniz. Yüzünüzün bakterilerden arınmasını sağlayınız. Böylece cilt bakımı için detoks yapılmış olur.

Cildi Gençleştiren Detoks Yöntemleri

Cildin pürüzsüz ve canlı olması her gün makyaja daha az zaman ayırmanızı sağlar. Cildin pürüzsüz gözükmesi için makyaj yapmak geçici bir yöntemdir. Ayrıca yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması cildi daha kötü yapmaktadır. Kuru ya da yağlı ciltler için detoks yöntemlerinden bazıları şöyledir:

Hindistan Cevizi Yağı: Saf Hindistan cevizi yağı ve pamuk ile cildinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Uygulama öncesinde yağı biraz ısıtınız. Sonrasında parmak uçlarınızla yağı cildinize güzelce yayınız. 1-2 dakika boyunca masaj yapınız. Birkaç dakika bekleyiniz ve yağın emilmesini sağlayınız. Fazla yağı pamuk yardımı ile temizleyin. Kuru ciltler nemlendirme amacı ile bu yöntemi günde 2 kere uygulayabilirler. Cildi temizleyen bu yağ aynı zamanda parlamasını ve canlı durmasını sağlar.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi ve aynı ölçüde suyu karıştırınız. Karışımın içerisine pamuğu batırınız. Güzelce sürüp gece boyunca yüzünüzde bekletiniz. Sabah ise yüzünüzü yıkayınız. Bununla birlikte 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi katıp içiniz. Bu da toksinlerin atılmasını sağlayabilir.

Cilde vitamin detoksu uygulamak için doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Fakat uygulama sırasında cilt tipinize göre yöntemlerden yararlanınız. Yağlı ciltler için genelde sebum azaltan tarifler verilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Detoks Suyu

Sivilce ya da güneş nedeniyle meydana gelen lekeler aynı zamanda yaşın ilerlemesine bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Cilt temizliği için detoks suyu uygulamaları aynı zamanda ölü hücre ve toksinlerden kurtulmayı sağlamaktadır. Böylece lekelerin giderilmesi de mümkün olur. Yeşil sebze suları, alovera ve yaban mersini suyu, havuç ve salatalık suyu cilt lekelerinin giderilmesi için etkilidir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: