Yaşam 13 Ocak 2022 - 18:08:18

Çin Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı, Çeşitleri, Hazırlanışı, Faydaları

Çin Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı, Çeşitleri, Hazırlanışı, Faydaları

Çin çayı; birden fazla çeşit olarak karşımıza çıkan ve antioksidan bakımından yüksek değerlere sahip olan bir çay olarak tanımlanır.

Çin Çayı Nedir, Ne Demek?

Tel bir çay değil, birden fazla çayın genel adı olarak tanımlanan çin çayı; genel olarak birçok farklı bitkinin Çin'de kullanılan yöntemler ile demlenmesi sonucu oluşmaktadır. Çin'de yer alan kaynaklar, M.Ö. 2737 yılında dönemin Çin imparatoru tarafından çayın keşfedildiği ve o günden günümüze kadar tüketiminin devam ettiğini belirtmektedir.

Bu çayın tanımı ülkelere göre de farklılık gösterebilir. Çin haricindeki ülkeler için bir çay türü olarak gösterilen bu çaylar, Çin'de şeker, tuz ya da ekmek gibi temel gıdalar arasında gösterilmektedir. Bu çayların geneli camellia sinensis isimli bitkinin çeşitlerinden üretilmektedir.

Çin Çayı Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Genel anlamda çin çay isimleri kendi içerisinde 5 ana gruba ayrılmaktadır. Beyaz, kırmızı, yeşil, oolong ve fermante olmak üzere 5 farklı çeşitte bulunabilir. Bu çayların tamamı Çin'de yetiştirilen Camellia Sinensis isimli bitkiden üretilmektedir. Ancak bitkinin de kendi içerisinde çeşitlerinin olması, çaylarının da farklı çeşitlerde olmasına sebep olmaktadır.

Bu çayların her biri işlem yöntemine, renklerine ve tatlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eski çağlardan beri alternatif tıpta sıklıkla kullanılan çin çayı çeşitleri, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde vücuda fayda sağlamaktadır.

Çin Çayı Nasıl Yapılır? Hazırlanışı ve Tarifi

Çin çayları arasında en popüler çay olarak yeşil çay gösterilebilir. Ülkemizde de yeşil çay çok yüksek oranda kullanılmaktadır. Çin çayı demleme işlemi çok basit bir hazırlama yöntemi ile sunulmaktadır. İlk olarak kişilerin bu çayı demlemek için kaynar su hazırlaması gerekir. Kaynar suyun içerisine atlan 2-3 adet yeşil çay 3-4 dakika kaynamış suyun içerisinde bekletilerek hazır hale getirilmektedir.

Kaynamış halde suyun içerisine atılan yapraklar, içerisinde yer alan maddeleri suyun içerisine salacaktır. Bu durumda da bitkinin tadı ve faydaları suya geçerek çay hazır hale gelebilir. Çok fazla kaynar suyun içerisinde tutulursa yüksek oranda acılık ortaya çıkabilmektedir. Yeşil çay gibi diğer çin çaylarının hazırlanışı da bu şekilde gerçekleşmektedir.

Çin Çayının Faydaları Nelerdir?

Sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olan çin çayı ile zayıflama sağlanabilir. Bu çaylar sindirimin olabildiğince hızlı bir şekilde çalışmasını sağlanmaktadır. Buna ek olarak böbreklerin de maksimum düzeyde çalışmasına öncülük eder. Bu sebeple de böbreklerde taş ya da kum gibi rahatsız edici oluşumlar meydana gelmemektedir. Ayrıca çin çayı içindekiler sayesinde vücuttan zehirli maddelerin atılmasını sağlar.

Kalp ve beyin sağlığının korunmasında ve gelişiminde de son derece önemli bir çaydır. Kalp sağlığının korunması, ritminin düzenlenmesi ve kan akışının en doğru şekilde sağlanması bu çayın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Yaşadığımız dönemin en büyük hastalığı olarak gösterilen kanser türlerine karşı da çok büyük bir etki gösterebilir. Bu aşamada Çin çayı faydaları içerisinde gösterilen en önemli maddelerden birisi kansere karşı dirence verdiği katkıdır.

  • çin çayı
  • çin çayı nedir
  • çin çayı nasıl yapılır
  • çin çayı faydaları
Yorumlar
Ayla Parlak Çin çayı ne işe yarar? Oldukça faydalı olduğu konusunda duyumlar aldığım için biraz merak ediyorum. Nerede satılır nasıl yapılır bilen var mı? Çin çayı diye bahsedilenler hangi çaylar oluyor? Çeşitleri neler acaba? cevapla
Züleyha Akça Çin çayını satın almadan önce tarifi, yan etkileri ve faydaları hakkında biraz araştırma yaptım. Çeşitleri de varmış sanırım. İnternet üzerinden sipariş verdim 1-2 güne ulaşmış olacak. Kullananların yorumlarından anladığım kadarıyla yan etkileri yokmuş. Bakalım merak ediyorum tadını. cevapla
yorum yaz
Sosyoseksüel Nedir? Sosyoseksüel Ne Demek? Kimlere Sosyoseksüel Denir?