Yaşam

Çin Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı, Çeşitleri, Hazırlanışı, Faydaları

14 Kasım 2017 - 13:44:36
Çin çayı nedir? Nasıl yapılır? Fiyatı, çeşitleri, hazırlanışı, faydaları

Tüm dünyada Türk çayı ne kadar ünlü bir tabirse çin çayı da son derece fazla kişi tarafından biliniyor.

Çin Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Çin çayı nedir sorusunun yanıtı olarak tek bir çayın gösterilmesi doğru olmaz. Genel olarak birçok farklı bitkinin Çin'de kullanılan yöntemler ile demlenmesi sonucu oluşan çaylar çin çayları olarak isimlendirilebilir. Çin'de yer alan kaynaklar, M.Ö. 2737 yılında dönemin Çin imparatoru tarafından çayın keşfedildiği ve o günden günümüze kadar tüketiminin devam ettiğini belirtmektedir. Bu çayın tanımı ülkelere göre de farklılık gösterebilir. Çin haricindeki ülkeler için bir çay türü olarak gösterilen bu çaylar, Çin'de şeker, tuz ya da ekmek gibi temel gıdalar arasında gösterilmektedir.

Çin Çayı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar Çin çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeden önce Çin'de yer alan çayların çeşitlerini en iyi şekilde öğrenmek zorundadır. Bazı durumlarda çayların çeşidine göre hazırlanış ve tüketim miktarı büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Çin çayları kendi içerisinde 5 ana gruba ayrılmaktadır. Beyaz, kırmızı, yeşil, oolong ve fermante olmak üzere 5 farklı çeşitte bulunabilir. Bu çayların tamamı Çin'de yetiştirilen Camellia Sinensis isimli bitkiden üretilmektedir. Ancak bitkinin de kendi içerisinde çeşitlerinin olması, çaylarının da farklı çeşitlerde olmasına sebep olmaktadır.

Çin Çayı Nasıl Yapılır?

Çin çayları arasında en popüler çay olarak yeşil çay gösterilebilir. Ülkemizde de yeşil çay çok yüksek oranda kullanılmaktadır. Çin çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak çok basit bir hazırlama işlemi sunulmaktadır. İlk olarak kişilerin bu çayı demlemek için kaynar su hazırlaması gerekir. Kaynar suyun içerisine atlan 2-3 adet yeşil çay 3-4 dakika kaynamış suyun içerisinde bekletilerek hazır hale getirilmektedir. Kaynamış halde suyun içerisine atılan yapraklar, içerisinde yer alan maddeleri suyun içerisine salacaktır. Bu durumda da bitkinin tadı ve faydaları suya geçerek çay hazır hale gelebilir. Çok fazla kaynar suyun içerisinde tutulursa yüksek oranda acılık ortaya çıkabilmektedir.

Çin Çayının Faydaları Nelerdir?

Sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde Çin çayının faydaları oldukça fazladır. İlk olarak kişilerde sindirimin olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Buna ek olarak böbreklerin de maksimum düzeyde çalışmasına öncülük eder. Bu sebeple de böbreklerde taş ya da kum gibi rahatsız edici oluşumlar meydana gelmemektedir. Kalp ve beyin sağlığının korunmasında ve gelişiminde de son derece önemli bir çaydır. Kalp sağlığının korunması, ritminin düzenlenmesi ve kan akışının en doğru şekilde sağlanması bu çayın düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Yaşadığımız dönemin en büyük hastalığı olarak gösterilen kanser türlerine karşı da çok büyük bir etki gösterebilir. Bu aşamada Çin çayı faydaları içerisinde gösterilen en önemli maddelerden birisi kansere karşı dirence verdiği katkıdır.

Yorumlar
Ayla Parlak 14 Kasım 2017 - 13:54:36 Çin çayı ne işe yarar? Oldukça faydalı olduğu konusunda duyumlar aldığım için biraz merak ediyorum. Nerede satılır nasıl yapılır bilen var mı? Çin çayı diye bahsedilenler hangi çaylar oluyor? Çeşitleri neler acaba?cevapla
Züleyha Akça 18 Eylül 2018 - 13:12:04 Çin çayını satın almadan önce tarifi, yan etkileri ve faydaları hakkında biraz araştırma yaptım. Çeşitleri de varmış sanırım. İnternet üzerinden sipariş verdim 1-2 güne ulaşmış olacak. Kullananların yorumlarından anladığım kadarıyla yan etkileri yokmuş. Bakalım merak ediyorum tadını.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: