Sağlık

Alıç Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

14 Kasım 2017 - 16:35:00
Alıç çayı nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Alıç çayı; kan dolaşımı hastalıkları üzerinde düzenleyici etkiler sağlayan ve kalp sağlığını korumaya destek olan doğal bir bitki çayıdır.

Alıç Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sonbahar ayları gelirken insanlar yavaş yavaş yaz meyvelerini bırakıyor ve kış meyvelerini tüketmeye başlıyor. Sonbahar ayları çok önemli bir geçiş dönemi olurken bu dönemde de çok sayıda farklı meyve yetişip evlere giriyor. Alıç da çok popüler olmayan bir meyve olsa da birçok kişi tarafından sevilip düzenli olarak tüketiliyor. Faydalarının çok fazla olması birçok insanın tüketme sebebi olurken lezzet açısından da oldukça tatmin edici bir ürün olarak görülüyor. Katı halde tüketmeyi sevmeyen kişiler alıç çayı hazırlarken sıvı şekilde tarifini kullanmaktadır.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde çok sayıda farklı ülkede üretimi gerçekleşen alıcın ülkemizde de üretimi bulunuyor. Genel olarak Sivas ve çevre bölgelerinde bolca yetişen alıç kırmızı ile sarı renkleri arasındaki her tonda olabiliyor. Genel olarak insanlar koyu sarı renklerdeki alıçları tüketerek özelliklerinden faydalanıyorlar. Alıç çayı hazırlamak için öncelikle yaprakları toplanır. İçerisine belirli oranda alıç tohumunu da alarak çok ciddi şekilde çay için malzemeler elde ediliyor. Bunun yanında aktarlardan ya da marketlerden de hazır olarak bu çay satın alınabiliyor.

Alıç Çayı Tarifi Nedir?

Kişiler muhteşem bir bitki çayı yapmak için bu çayın tarifini ararken uzmanlar bu bitki çayında hem yaprakların hem de meyvenin kullanılmasının doğru olduğunu belirtiyor. Bu sebeple de insanlar açık halde alacaklarsa ya da kendileri toplayacaklarsa belirli oranda yaprak ve belirli oranda alıç meyvesini toplayarak çay için gerekli malzemeleri hazır hale getiriyorlar. Çaylarını demleyecek olan kişiler ilk olarak 1-2 adet alıç yaprağını yanına oluyor. Sonrasında 2-3 çay kaşığı kadar kurutulmuş ve sonrasında ezilmiş alıç hazır hale getiriliyor. Bu malzemeler, sonrasında kaynar suyun içerisine atılırken 2-3 bardaklık bir çay üretilmiş oluyor. Verilen bu alıç çayı kullananlar tarifi ile birlikte yüksek bir lezzet oranına ulaşarak çayın etkileyici faydalarından da sürekli olarak yararlanıyor.

Alıç Çayının Faydaları ve Zararları

Amerika'da yapılan araştırmalarda alıç çayı yan etkileri olmadığı gibi faydaları olarak 5 farklı madde sayılıyor. İlk olarak kan dolaşımını düzenleyişi en önemli faydası olarak gösterilirken birçok insan için de çok önemli bir özellik oluyor. Kalp ve damar sağlığına çok iyi gelen bu çay ile kişilerde tıkanıklık problemleri yaşanmıyor. Bu sayede hem kalp hem de beyin konusunda kişiler hiçbir damar tıkanıklığı sorunu yaşamıyorlar. Birçok baş ağrısı ilacında da hammadde olarak alıç kullanıldığından kişiler baş ağrısına karşı da çok iyi geldiği görüşünde birleşiyorlar. Çok fazla kullanıldığında alıç çayı faydaları ortadan kaybolmaya başlarken birçok kişi için ciddi yan etkiler görülebiliyor. Genel olarak kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi en yaygın görülen yan etkileri oluyor. Gebelik ya da emzirme döneminde de kişilerin kesinlikle kullanmaması öneriliyor.

Yorumlar
Behiye sadık 14 Kasım 2017 - 16:45:00 Alıç çayı nasıl hazırlanır? Ne kadar içilmeli? Herhangi bir yan etkisi var mı? Kullananlar çok faydalı olduğunu belirtiyor ama kullanması sakıncalı olan kişiler var mı? Eğer yan etkisi yoksa satın almak istiyorum fiyatı nedir?cevapla
Melek Cansız 18 Eylül 2018 - 13:24:21 Alıç çayını tansiyon için kullanmak istiyorum ama faydaları olur mu bilmiyorum. Kullananlar yorumlarında faydalarına ve zararlarına dair birçok şey belirtmişler. Ben bu çayı yeni gördüm daha ilk defa ama merak ettim. Yüksek tansiyon hastasıyım etkisi nasıl olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: