Anason çayı nasıl hazırlanır? Nasıl kullanılır? İshal yaparmı? Gaz giderir mi?
Sağlık

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır? İshal Yaparmı? Gaz Giderir mi?

14 Kasım 2017 - 19:25:01

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden birisi olan anason çayı, Asya'da yetişen ve oldukça yüksekte bulunan bir bitkidir. Oldukça keskin bir kokusu olan anason genellikle çay halinde hazırlanarak tüketilir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason çayı nasıl hazırlanır sorusu söz konusu olduğunda üç farklı yapım şeklinin olduğunu söyleyebiliriz. Anason çayı bitkinin tohumlarını kullanarak hazırlanabildiği gibi, bitkinin kurutulmuş ya da taze yapraklarını kullanarak da hazırlanabiliyor. Eğer çayı anason bitkisinin yapraklarını kullanarak yapacaksanız bir çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 3 çay kaşığı bitkinin taze yaprağı yeterlidir. Eğer anason tohumu kullanarak hazırlanacaksa 1 çay kaşığı çayı hazırlamak için yeterlidir. Her iki tarifte de anason bitkisinin yapraklarını ya da tohumunu kaynamış suya atarak demlenmesini beklemek yeterlidir. Ancak tohum kullanılacaksa tohumların havanda güzel bir şekilde ezilmesi gerektiğini unutmayın.

Anason Çayı Nasıl Kullanılır?

Anason çayının kullanımı ile ilgili olarak mutlaka uyulması gereken katı kurallar bulunmuyor. Günün her aşamasında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken konu çayın kullanımından sonra az da olsa uyku hali yapabildiğidir. Bu nedenle bu konuda vücudunun daha çok etkileneceğini düşünen kişiler gece yatmadan önce tüketebilirler. Ayrıca bu çayın önerilen miktardan fazla kullanılması uyuşukluk yaptığı için günlük önerilen miktarın üzerine çıkılmamasında fayda bulunuyor. Genellikle uzmanlar tarafından önerilen doz günde bir seferdir. Bu şartlara dikkat edildiğinde herhangi bir yan etkisi ile karşılaşılmamış olur.

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Oldukça mucizevi bir bitki olan anason uzun yıllardan bu yana farklı amaçlar için kullanılıyor. Anason çayı faydaları arasında ilk olarak bahsetmemiz gereken özellik gaz söktürücü özelliğinin olmasıdır. Düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki gaz daha kolay bir şekilde atılır. Özellikle küçük çocuklardaki gaz sıkıntısını gidermek için uygun ölçüde kullanılabilir.Ayrıca mideyi güçlendirici özelliği bulunan bu çayı öksürük başta olmak üzere üst solunum yollarının iyileştirilmesinde de oldukça katkı sağlıyor. Bu çayın faydaları arasında sinirleri yatıştırıyor olması da yer alıyor.

Anason Çayı İshal Yapar mı? Gaz Giderir mi?

Anason çayı ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de ishal yapıp yapmadığıdır. Peki, gerçekten bu çay ishal yapar mı? Bu çayın bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Bu nedenle ishal yapma gibi bir durumu da bulunmuyor. Aksine anason çayı ishal yaparmı sorusuna hayır cevabının yanı sıra birkaç gün düzenli kullanıldığında mevcut olan ishali kestiğini belirtebiliriz. Ancak dikkatli kullanılması gereken, hatta kullanılmaması gereken durumlarda bulunuyor. Hamile ve emziren kadınların bu çayı kullanmaları çok önerilmezken, şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları olan kişilerin doktor kontrolünde kullanmaları öneriliyor.

Yorumlar
Beyza Üstün 14 Kasım 2017 - 19:35:01 Anason çayına şeker atılır mı? Nasıl hazırlanır? Bebeklere içirmek herhangi bir zarara yol açar mı ya da içirsek faydası olur mu? Kullandıktan ne kadar zaman sonra etki göstermeye başlar? Kullanmayı düşünüyorum ama çok bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.cevapla
Ceylan Ünal 18 Eylül 2018 - 13:31:59 Anason çayının fiyatlarına baktım da uygun gözüküyor. Bu çayı adet söktürme etkisi için kullanmak istiyorum. Bir arkadaşım işe yarıyor dene dedi ama yan etki yapar mı kanamayı keser mi bilmediğimden denemedim. Bu amaçla içsek faydalı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: